תחנות דלק באיראן
צילום: אי-פי

איראן: ככל הנראה מדינה עומדת מאחורי מתקפת הסייבר

נכון לשעה זו התקלה עדיין לא תוקנה לגמרי • גורמים בתחום הסייבר מעריכים: ארגון בעל יכולות תקיפה משמעותיות עומד מאחורי המתקפה
עמיחי שטיין וגילי כהן
26 באוקטובר 2021
20:10
עודכן ב 21:56

מתקפת סייבר באיראן: איראן הודיעה אמש (שלישי) כי ככל הנראה מדינה עומדת מאחורי התקיפה הנרחבת במדינה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי גורמים בתחום הסייבר מעריכים שארגון בעל יכולות תקיפה משמעותיות הוא האחראי לפעולה. לכאן חדשות אמרו הגורמים: "לא מדובר בילדים, אלא בהאקרים מקצועיים - שלא מן הנמנע שמדינה עומדת מאחוריהם".


אחת הסיבות להערכות הללו היא שמדובר במתקפה על מספר גדול של סקטורים ורשתות שונות - תחנות דלק, שלטי רחוב ובנקים - מה שמראה על יכולות התוקפים. בד בבד, כדי להפעיל לחץ על הפעילות האירנית, בישראל דוגלים במדיניות הצגה פומבית של הפערים בין המשטר האיראני לציבור. 


באיראן דיווחו אתמול בבוקר על שיבושים קשים בפעילות תחנות הדלק. מדובר ביום השנה למהומות הדלק של 2019 ובמדינה טוענים כי מדובר במתקפת סייבר על התחנות - שגרמה להפרעות בחלוקת הדלק המסובסד, ולתורים ארוכים של כלי רכב ברחבי המדינה. כחלק מהמתקפה נפרצו גם שלטי רחוב אלקטרוניים והחלו להציג הודעות כמו: "ח'אמנאי, איפה הדלק שלנו?".

המלחמה שמאחורי המסכים | האזינו לעוד יום עם אורן אהרוני

סאליבן: "מודאגים מההפרות האיראניות"

בכל הקשור לשיחות הגרעין, היועץ לביטחון לאומי האמריקני סאליבן הבהיר היום כי לא ברור מתי יציגו תוכנית חלופית, אבל הם מודאגים מההפרות האיראניות. במקביל, שר החוץ הבריטי שיגר איום: "בכל הקשור לתוכנית הגרעין האיראנית - כל האופציות על השולחן". הצדדים, האירופים והאמריקנים, ינסו לגבש בגלזגו בשבוע הבא עמדה משותפת.