מפעלי חברת כימיקלים לישראל
צילום: כאן חדשות

האם כיל המזהמת מנסה לקנות תדמית מצוחצחת באמצעות תרומות?

באר שבע, דימונה וירוחם, כמ גם גופים, מוסדות וארגונים שונים, נהנות מתרומות של חברת כימיקלים לישראל. כולן סמוכות למכרה הפוספטים שהיא מעוניינת להקים. מתחקיר כאן חדשות עולה תמונה לפיה מאחורי התרומות ניצב מניע די ברור • התחקיר נעשה בשיתוף דרור גורני מאתר "שקוף"
יפעת גליק
27 באוקטובר 2021
09:46

בשבוע שעבר דורגו מפעלי כימיקלים לישראל שבבעלות עידן עופר, בצמרת מצעד המפעלים המזהמים. בתחקיר ששודר אמש (שלישי) במוסף "הזמן הירוק" בחדשות הערב בכאן 11, התברר כי החברה שמעוניינת להעמיק את אחיזתה במכרה הפוספטים בנגב, מנסה לזכות בתמיכה, באמצעות תרומות שהיא מעניקה לרשויות מקומיות ועמותות שסמוכות למקום.

בין הגופים שזוכים לתמיכתה ניתן למנות את בית החולים סורוקה בבאר שבע, סניפו הדרומי של ארגון "בטרם", עמותת מסל"ן (מרכז הסיוע לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית), עמותת מתן שהקימה שרי אריסון ועוד. רבות מהפעילויות של הארגונים שמתרחשות בנגב מכספי התרומות של כיל - חשובות וראויות. אלא שספק אם חברה כמו כיל צריכה להיות המממנת.

ד"ר שרית עוקד, שעומדת בראש המאבק נגד הקמת מכרה הפוספטים בשדה בריר, אומרת כי המניע שעומד מאחורי תרומות החברה הוא שתיקה. "אם מתחילים לחטט טיפה בקרקע, אז היא מתחילה להיות רדיואקטיבית ואמורים להיות כאן פיצוצים ענקיים", היא מזהירה. ד"ר עוקד הוסיפה כי מומחה בין-לאומי שמשרד הבריאות שכר לצורך בחינת המצב במקום, אמר שעלול להיגרם מוות של 6.6 אנשים לכל עשרת אלפים.

מנגד, בשיחה עם כאן חדשות אמרה ראש מועצת ירוחם, טל אוחנה, כי "תמיד יש צורך במשאבים נוספים, בטח כשמדובר בתחומים שהמדינה פחות שותפה להם. אנחנו עסוקים בגיוס המשאבים האלה כבר הרבה מאוד שנים וגאים בהם". כך לדוגמה התברר כי החברה תרמה למועצה 120 אלף שקלים להקמת ארבע מועדוניות לילדים מכיתות א-ו. גם באר שבע, שראש העירייה שלה יצא בעד כריית הפוספטים, נהנית. בשנים 2020-2019 קיבלה העירייה מכיל כמעט מאה אלף שקלים, ששימשו לסיוע למשפחות מטופלות באגף הרווחה.

ערד נתמכה גם היא במשך שנים על ידי החברה. לדברי ראש העירייה ניסן בן-חמו, כחלק מתמיכתה נכנסה החברה למערכת החינוך. המהלך הזה התבטא בחשיפה למפעל בתכני הלימוד. "יכול להיות שאולי הייתה ציפייה שתהיה מערכת יחסים של 'כשנצטרך אתכם תהיו שם למעננו'", הוא אומר לכאן חדשות.

ערד היא העיר הקרובה ביותר למכרה הפוספטים שכיל מעוניינת להקים, ושם גם נמצא מעוז ההתנגדות המרכזי לזיהום הצפוי ותושבים חוששים לבריאותם. "מי ירצה לגור בעיר שבה המכרה הוא בפתח העיר, רוחות נושבות ומעיפות חלקיקים נשימים לתוכה?" אמר בן-חמו.

ברגע שהעירייה עתרה לבית המשפט היא ידעה שבכך ייפסקו התרומות של כיל. מאז מועדונית אחת צומצמה, את היתר מנסים לממן מגופים פרטיים אחרים. בכיל טוענים שהפסקת התרומות הן מסיבות משפטיות.

התרומות של כיל הן בטח לא פשע לאנושות, רחוק מכך. הן גם עוזרות ומקדמות את העיירות שמשוועות לקצת עזרה. אלא שעל הדרך קונות התרומות גם שקט תעשייתי ותדמית מצוצחת לגוף מזהם מאוד.

מחברת כיל נמסר בתגובה: "חברת כיל הנה המעסיק המשמעותי והגדול ביותר בנגב, וככזה אנו חשים חיבור עמוק לאזור ולתושביו. הפעילות החברתית והקהילתית שלנו נעשית מתוך תחושת מחויבות ואחריות, וכל ניסיון לטעון כי מעורבותנו נובעת ממניעים אחרים משולל כל יסוד. עובדי החברה משתתפים באופן פעיל בהתנדבות ומעידים על תחושת סיפוק גבוהה. נמשיך להיות שותפים בתרומה ובפיתוח האזור, כפי שאנו נוהגים לאורך שנים ארוכות".

התחקיר נעשה בשיתוף דרור גורני מאתר "שקוף"