כור גרעיני איראן
צילום: אי-פי

איראן: נחדש את שיחות הגרעין עד סוף נובמבר

המועד המדויק על תחילת השיחות יוכרז במהלך השבוע הבא • סגן שר החוץ האיראני: "היו לנו שיחות רציניות ובונות"
גילי כהן
27 באוקטובר 2021
18:06

סגן שר החוץ האיראני, עלי באריכני, אמר היום (רביעי) כי שיחות הגרעין עם המעצמות יחודשו עד סוף נובמבר. המועד המדויק של השיחות, בהן באריכני יעמוד בראש הצוות האיראני, יוכרז במהלך השבוע הבא. בציוץ שפירסם כתב כי "היו לנו שיחות רציניות ובונות על המאפיינים הנדרשים למשא ומתן מוצלח".

מוקדם יותר דווח ששר החוץ האיראני, חוסיין עבדאללהיאן, אישר את דברי סגנו לפיו איראן לא תפגש עם הנציגים האירופים בפורום שאינו זה המתנהל בווינה. עם זאת, הוא כן יהיה מוכן לפגוש כל אחד מנציגי גרמניה, צרפת ובריטניה בנפרד.

באיראן דווח כי באריכני אמר לשגרירי שלוש המעצמות האירופיות כי ברצונו לפגוש בנפרד את שגרירי המדינות החתומות על הסכם הגרעין. הגורמים האירופים אמרו לכתב ה-"וול סטריט ז'ורנל" כי פנו לאיראנים להיפגש במקום נייטרלי, ואח"כ להיפגש בבריסל, אך לא קיבלו שום תגובה מהצד האיראני. 

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ייק סאליבן, אמר אתמול כי וושינגטון סבורה שעדיין יש סיכוי ליישב את המשבר בדרכים דיפלומטיות. הוא ציין כי הנשיא ביידן מעוניין לגבש חזית בין לאומית אחידה בסוגיית הגרעין האיראני ויפעל להשיג זאת בשיחות עם עמיתיו בוועידת ה-G20 שתתקיים באיטליה בסוף השבוע.

לקראת מלחמה עם איראן? | עוד יום

בחודש שעבר אמר שר הביטחון בני גנץ כי הוא מוכן לקבל הסכם גרעין חדש עם איראן. בריאיון שפורסם היום בעיתון Foreign Report, היוצא לאור בלונדון, אמר גנץ כי מקבל את המאמצים הדיפלומטיים של האמריקנים לגבש הסכם חדש, אך הדגיש כי התנאי הוא שממשלו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן יגבש תוכנית נוספת למקרה שהשיחות ייכשלו, ובמקביל ישראל תגבש תוכנית משלה.