חיסון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות לחדשות הערב: "נתעקש לחסן ילדים בבתי הספר"

פרופ' נחמן אש בריאיון לחדשות הערב: "הזמנו מספיק לכולם. כשיש חיסונים זמינים צריך להתחסן" • על הגל החמישי: "לא יודע אם יהיה כזה ומתי, זה מוקדם מדי" • בנט והורוביץ סיכמו: מיום שישי תבוטל מגבלת ההתקהלות במקומות פתוחים
חדשות הערב
27 באוקטובר 2021
19:49
עודכן ב 20:54

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, התייחס היום (רביעי) בריאיון לרומי נוימרק בחדשות הערב לחיסון הילדים בני 11-5 נגד קורונה. לדבריו במשרד יתעקשו לבצע את החיסונים בבתי הספר ואמר: "עשינו את זה לאורך כל התקופה האחרונה וזה היה מוצלח וחשוב להמשיך בזה. זה יהיה יחד עם קופות החולים, אפשר יהיה להתחסן שם, בבתי הספר ובנקודות ברשויות. העיקרון הוא שכאשר יש חיסונים זמינים צריך להתחסן. זה הפיתרון למגפה". בתוך כך, ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ סיכמו על ביטול מגבלת ההתקהלות במקומות פתוחים מיום שישי הקרוב. ההתקהלות תתאפשר כפוף להצגת תו ירוק. 


"אני חושב על בריאות של כל ילד וילד. המחלה יכולה להיות קשה, אמנם ילדים עוברים אותה ברובם קל אבל אז יש את ההשלכות ארוכות הטווח של המחלה שגם הן לא פשוטות", הסביר אש. "ככל שנהיה מחוסנים יותר כאוכלוסייה היכולת שלנו למנוע את הגל הבא גדלה". 

הוא נשאל על מי יוטל מימון בדיקות הקורונה לילדים אחרי שהם יחוסנו והשיב: "אין החלטה עדיין על המימון וכרגע זה על חשבון המדינה. נכון לדעתי להמשיך את זה. מה שצריך להוביל את ההחלטה להתחסן זה לא הכסף אלא השיקולים הבריאותיים אבל יהיו על כך דיונים".

אש התייחס לנושא המוכנות לגל החמישי ואמר: "לא יודע אם יהיה כזה ומתי. זה תלוי מאוד ברמת ההתחסנות באוכלוסייה וקצב הדעיכה של החיסון השלישי. אני מקווה שהקצב יהיה איטי יותר מהחיסון השני כדי שיהיה משך זמן ארוך יותר עד לסיכון של עלייה בתחלואה. כרגע אין אינדיקטורים, זה מוקדם מדי. קרוב לוודאי שנעבור את החורף עם רמת תחלואה יותר נמוכה". 

בתוך כך, במערכת הבריאות קיים חשש מהיענות נמוכה לחיסוני הילדים. לפי גורמים במערכת, בלי היענות ועם הירידה במספר המתחסנים בבוסטר עלול להגיע גל תחלואה בחורף. כדי לעודד את ההורים, יופצו להם סרטוני הסברה של גורמי מקצוע במטרה לשכנע אותם. 


מתי יתחילו לחסן בישראל?

הערב מתכנסת ועדת החיסונים המייעצת למשרד הבריאות לדיון ראשוני וקצר יחסית. זה לא דיון שאמורות להתקבל בו החלטות. בשבוע הבא, ביום חמישי, יתכנס פורום המומחים המורחב - שכולל גם את הוועדה המייעצת בנושא חיסונים, גם את חברי הצוות לטיפול במגפות. הדיון הזה צפוי להיות ארוך ומעמיק, ובפעם ראשונה בישראל - חלקים ממנו צפויים לעבור בשידור חי.


בדומה למה שראינו בדיון הוועדה המייעצת ל-FDA – גם בדיון בישראל ישתתפו נציגי ציבור שייבחרו בהגרלה - ויוכלו לאתגר את פורום המומחים בשאלות. ככל הנראה, ועדת המומחים תמליץ לחסן את הילדים בישראל, לאחר שתבחן שוב לעומק את הממצאים. ההמלצה הזאת - תגיע לפתחו של מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש - הוא יצטרך להחליט סופית אם וכיצד לתת את החיסון לילדים.

מדובר באותו חיסון שניתן למבוגרים, אבל - במינון נמוך יותר. כשליש מזה שמקבלים בני 12 ומעלה. הוא יינתן בשתי מנות - בהפרש של שלושה שבועות ויגיע בבקבוקונים שונים, שיקבלו גם צבע שונה - כתום, ולא סגול כמו אצל המבוגרים. הם ייווצרו במיוחד - ולכן הם עדיין לא נמצאים כאן בארץ. על פי הערכות שהשמיעו בכירי משרד הבריאות בפני קופות החולים - החיסונים הייעודיים יהיו זמינים בישראל בתוך כשבועיים.