-
צילום: אי-פי

בכיר איראני על מתקפת הסייבר: "סיכלנו את מטרת האויב"

יומיים לאחר המתקפה ראש מועצת הביטחון העליונה של איראן צייץ בעברית
רם ברנדס
28 באוקטובר 2021
12:20

יומיים לאחר מתקפת הסייבר במדינה, ראש מועצת הביטחון העליונה של איראן, עלי שמחאני, הגיב היום (חמישי) בציוץ בעברית: "סיכלנו את מטרות האויב". 

בשלישי דיווחו באיראן על שיבושים קשים בפעילות תחנות הדלק. מדובר ביום השנה למהומות הדלק של 2019 ובמדינה טוענים כי מדובר במתקפת סייבר על התחנות - שגרמה להפרעות בחלוקת הדלק המסובסד, ולתורים ארוכים של כלי רכב ברחבי המדינה. כחלק מהמתקפה נפרצו גם שלטי רחוב אלקטרוניים והחלו להציג הודעות כמו: "ח'אמנאי, איפה הדלק שלנו?".

המלחמה שמאחורי המסכים | האזינו לעוד יום עם אורן אהרוני

לאחר האירוע, איראן האשימה שככל הנראה מדינה עומדת מאחורי התקיפה הנרחבת במדינה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי גורמים בתחום הסייבר מעריכים שארגון בעל יכולות תקיפה משמעותיות הוא האחראי לפעולה. לכאן חדשות אמרו הגורמים: "לא מדובר בילדים, אלא בהאקרים מקצועיים - שלא מן הנמנע שמדינה עומדת מאחוריהם".

אחת הסיבות להערכות הללו היא שמדובר במתקפה על מספר גדול של סקטורים ורשתות שונות - תחנות דלק, שלטי רחוב ובנקים - מה שמראה על יכולות התוקפים. בד בבד, כדי להפעיל לחץ על הפעילות האירנית, בישראל דוגלים במדיניות הצגה פומבית של הפערים בין המשטר האיראני לציבור.

כלי תקשורת במדינה פרסמו אתמול תיעודים של הנשיא האיראני איברהים ראיסי מבקר בתחנת דלק בטהראן. ראיסי טען שהמתקפה נועדה לעורר כעס בציבור. הוא נמנע מלנקוב בגורם ספציפי שאחראי לכך, אך ציין שגורמים אנטי-איראנים עומדים מאחורי מתקפת הסייבר. בתוך כך, איראן הודיעה כי תחדש את שיחות הגרעין עד סוף נובמבר.

בד בבד, ערוץ הטלוויזיה האיראני "פרס טי וי" דיווח שאיראן מוכנה לקיים שיחות ישירות על הסכם גרעין עם שלוש המדינות האירופיות שהיו שותפות להסכם וינה. גורם שמעורה בפרטים אמר לערוץ שאיראן הציעה לצרפת, לגרמניה ולבריטניה לקיים את השיחות בשטחן או בטהראן אך עדיין לא קיבלה תשובה.