שיירת מחאה באיילון
צילום: תקשורת הרשימה המשותפת

שיירת מחאה נגד האלימות בחברה הערבית חסמה את נתיבי איילון

עשרות כלי רכב יצאו מוואדי ערה דרך כביש 6 ונעצרו במחלף השלום
אורלי אלקלעי ורועי ינובסקי
28 באוקטובר 2021
16:11
עודכן ב 16:57

שיירת מחאה ובה עשרות כלי רכב נוסעת משעות הבוקר (חמישי) בכביש 6 והגיעה לנתיבי איילון במחאה על האלימות בחברה הערבית. השיירה, ביוזמת ועדת המעקב של ערביי ישראל בשיתוף הרשימה המשותפת,  שבה מפגינים ערבים רבים, יצאה מכפר קרע שבאזור ואדי ערה וחסמה לאורך היום את כביש 6 בכמה מוקדים. היא חסמה את הכביש במשך כמה דקות וגרמה לעומסי תנועה במקום. 

שיירת המחאה נגד האלימות בחברה הערבית | רכבי שיירת המחאה חוסמים את כביש 6 לכיוון דרום, סמוך למחלף אייל


ראש עיריית אום אל פחם, סמיר מחמיד, המשתתף בשיירה אמר לכאן חדשות כי הרחוב היהודי לא שמע מספיק את זעקת ערביי ישראלי. "ילדינו נרצחים ועולם כמנהגו נוהג. אנשים חייבים להרגיש שקורה משהו במדינה", אמר. יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, המשתתף גם הוא במחאה, אמר:״ אם החיים של הילדים שלנו לא נורמליים החיים של כל תושבי המדינה יהיו לא נורמליים ״.

מפכ"ל המשטרה רנ"צ יעקב שבתאי נשא היום דברים בטקס חילופי מפקד מחוז מרכז של המשטרה, וטען להישגים במאבק בפשיעה: "רק בשבוע האחרון חשפנו פעילויות של חודשים רבים בהן החדרנו סוכנים ללב ארגוני הפשיעה. הודות לשוטרים ומפקדים אמיצים הצלחנו להביא לעשרות רבות של עצורים בפרשיות שונות ברחבי הארץ וכאן במרכז, פרשיות שעסקו בסחר רחב בסמים קשים והימורים בלתי חוקיים". 

מודיעין שסיפק שב"כ הביא בשבועיים האחרונים לתפיסת אמל"ח בידי המשטרה בכמה אירועים. זאת בהתאם להחלטה לשתף את שב"כ במאבק בפשיעה הערבית. נצ"מ זיו שגיב, ראש מחלקת חקירות במשטרה, התייחס לכך בתדריך לכתבים ואמר: "נציג שב"כ יושב בשולחן העגול. זה פותח דלתות ושיתופי הפעולה חלקים יותר. זה זולג גם לרמת היחידות בשטח. במסגרת המגבלות יש הכוונת מודיעין שמקדמת אותנו בפעילות הפלילית ובסופו של דבר שב"כ מכוון כלפי נשק ואמל"ח שאנחנו מבינים שזולג מפעילות הפח"ע לפעילות פלילית".

מפת הפקקים המתעדכנת של ווייז

עוד ציין נצ"מ זיו כי במסגרת מבצע "מסלול בטוח" שנועד בין השאר להתמודד עם עבירות כלכליות של גורמים עבריינים בחברה העברית בוצעה אכיפת רישוי כלפי שבעה בתי עסק המזוהים עם עבריינים. "בוצעו בשבוע האחרון 91 חיפושים בחברה הערבית, 39 מעצרים, 19 תפיסות אמלח, 16 כלי רכב שנתפסו. הוא ציין שגופי האכיפה סימנו גורמים עבריינים שבהם מתמקדת האכיפה הכלכלית: "הגדרנו מאות בודדות של עבריינים - אם אנחנו נצליח להוציא אותם מהמשוואה באמצעות אכיפה מנהלית וכתבי אישום - זו אכיפה מנהלית לשיתוק פעילות עבריינית".