הכוורת

הסיפור מאחורי פרק 2 - הפרשה שהפילה את כנופיית הכרם

בזמן שעמוס אוריון שהה בכלא בגין ביצוע שוד הברינקס המפורסם, התברר לו שאהובתו מנהלת רומן עם אחד מהבוסים של כנופיית הכרם. כששוחרר, יצא למסע נקמה
מערכת כאן
10 בנובמבר 2021
09:42

הכוורת | הסיפור מאחורי פרק 2

בתחילת שנות ה-70 הגיע לשכונת כרם התימנים בחור חדש בשם עמוס "דיסקו" אוריון. הוא הצטרף לכנופיית הכרם, שהכשירה אותו לקראת שוד בחברת הברינקס. בין אוריון ושרה (שורי) דנוך (שכונתה "האלמנה השחורה" והיתה אשתו לשעבר של "הפולני") התפתח רומן ידוע. באוקטובר 1971 ביצע אוריון את שוד הברינקס המפורסם במהלכו נהרג מאבטח. אוריון נעצר, נשפט ונמצא אשם, אך טען לחפותו במשך שנים. על התנהגותו במשפט – במטרה למנוע הלשנות – פיקחו מקרוב הבוסים של כנופיית הכרם, רחמים "גומדי" אהרוני וטוביה אושר שהמשיכו לתמוך בו בכלא.

בזמן שהותו של אוריון בכלא התפתח רומן בין שורי לבין טוביה. אוריון היה אכול קנאה. הוא הצליח לשכנע שופט בכיר (חיים כהן מהעליון) שהוא יכול להפליל ברצח את הבוסים של כנופיית הכרם – וקיבל חנינה תמורת ניסיון לסייע למשטרה.

שרה דנוך וטוביה אושרי. צילום: ציון ציפריס - העולם הזה

כשהוא יצא מהכלא הוא שם לו למטרה ברורה להפיל את גומדי ואושרי. הוא איים עליהם יחד עם חבר, חטף את אושרי  והכריח אותו לחפור לעצמו קבר. לאחר שהוא וחברו השתינו עליו בתוך הקבר הם שיחררו אותו וביקשו כמה מאות אלפי דולרים.

אושרי חזר מושפל, קבע עם השניים פגישה במפעל "בר-בקר" שהיה בבעלות משותפת לו ולגומדי חברו – הגיע עם עוזי וריסס את השניים בכדורים. אושרי וגומדי ברחו לחו"ל בעזרתו של רחבעם זאבי (גנדי). אושרי חזר מרצונו וגומדי נתפס על ידי האינטרפול.

ניידת לזיהוי פלילי מחוץ ל"בר-בקר", 1980. צילום: שמואל רחמני

רחמים גומדי אהרוני וטוביה אושרי. צילום: עוזי קרן

על הרצח הזה הוא וגומדי נאסרו וישבו שנים ארוכות בכלא. זה קרה ב–1980, וסימן את תחילת הסוף של עידן הפשע הקלאסי בכרם. שרה דנוך שמרה על קשר עם אושרי עד לתחילת שנות ה-2000. היא התפרסמה במהלך המשפט כשהיא מגנה על גומדי, וכך עשתה גם בראיון מפורסם בתכנית "עובדה". אותו ראיון שעליו ביסס רועי בר נתן חיקוי נלתי נשכח ב"ארץ נהדרת" וטבעה את מטבע הלשון - "רחמים לא ידע".

בחזרה לעמוד הראשי >>