מתוך הכתבה

תיעוד: כך האשימו חוקרי המשטרה חסר בית מעורער בנפשו בניסיון פיגוע

"האשמה מופרכת והחלטה כושלת של המשטרה והפרקליטות" - כך סיכם השבוע השופט את הכרעת הדין שזיכתה את מג'ד, אחרי ארבעה חודשים וחצי במעצר. מג'ד, מחוסר בית ומעורער בנפשו, נעצר בזמן "שומר החומות" והואשם באיום לבצע פיגוע בתל אביב • מהמשטרה נמסר: "ככל שמושמעת ביקורת שיפוטית - היא נלמדת ומופקים הלקחים הנדרשים"
שלי טפיירו
28 באוקטובר 2021
21:56
עודכן ב 07:23

יחף, עייף, תשוש ומבולבל – כך הובא לחקירתו מג'ד, שנחשד שאיים לבצע פיגוע ביהודים בפתח מועדון זאפה בתל אביב, בעיצומו של מבצע "שומר החומות". כבר בזמן האירוע ועם מעצרו, מתרשם כל מי שבא במגע עם החשוד – חסר הבית המוכר לרשויות בריאות הנפש – שלא מדובר בעצור רגיל. מג'ד מבקש אוכל ועזרה ומדבר באופן שלא תואם את המציאות. קטעים מחקירתו פורסמו אתמול (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. 

בתוך חדרי החקירה ממשיכים החוקרים להתעלם ממצבו של מג'ד, שלא מבין מה רוצים ממנו. חוות דעת פסיכיאטרית שהתקבלה בהמשך תקבע שבזמן האירוע הוא היה נתון להרעלת אלכוהול או לחומרים פסיכואקטיביים. 

בחקירה הראו החוקרים למג'ד את הסרטון שצילמו המאבטחים במקום, כשניסו לגבות ממנו הודאה במעשה. מג'ד מספק תשובה המתאימה למצבו וממשיך להכחיש כל כוונה, אך החוקרים ממשיכים להתעקש שמדובר במחבל. רק בסיומה של החקירה, היה נדמה שהחוקר האמון עליה אולי הבין שמדובר במי שזקוק לעזרה ולטיפול, ולא במישור הפלילי.

אלא שלמרות התיעוד של מצבו של החשוד ובליווי מיוחד של היועץ המשפטי לממשלה, הוחלט להגיש כתב אישום נגד מג'ד וגם לעצור אותו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. בתום מעצר של ארבעה חודשים וחצי, זיכה בשבוע שעבר שופט בית משפט השלום, שמאי בקר, את מג'ד וקבע נחרצות שמדובר בהאשמה מופרכת ובהחלטה כושלת הן של המשטרה והן של הפרקליטות.

בהחלטתו כתב השופט: "גם בעת מבצע צבאי, וגם כשהארץ נשטפת באירועי שנאה גזעניים מכאן ומשם, אין מקום לוותר על המסננים המשפטיים הבסיסיים, שמבחינים בין מאיימים ופורעים גזענים אמיתיים, שמקומם על ספסל הנאשמים, לבין עלובי חיים ונפש, נרקומנים יחפים ורעבים, הפולטים דבר שטות, ואין בלבם או בנפשם כל יסוד פלילי, דוגמת נאשם זה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בסיום החקירה הועברו כלל החומרים לעיון ובחינת הפרקליטות שהחליטה על הגשת כתב אישום. יחד עם זאת, ככל שמושמעת ביקורת שיפוטית - היא נלמדת ומופקים הלקחים הנדרשים בהתאם".