-

הסכם הגרעין: ביידן ייפגש עם ראשי המעצמות

ברקע הביקור בוותיקן: נשיא ארה"ב יכנס מחר ברומא את מרקל, ג'ונסון ומקרון
עמיחי שטיין
29 באוקטובר 2021
14:03

המגעים לחזרה להסכם הגרעין עם איראן: נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן צפוי לכנס מחר (שבת) ברומא את ראשי מדינות צרפת, גרמניה ובריטניה, כדי לדון בתוכנית הגרעין האיראנית. ביידן נמצא כעת בביקור אצל האפיפיור בוותיקן. 

באיראן כבר מתכוננים לחידוש המגעים לחזרה להסכם. סגן שר החוץ האיראני, עלי באריכני, אמר השבוע כי שיחות הגרעין עם המעצמות יחודשו עד סוף נובמבר. המועד המדויק של השיחות, בהן באריכני יעמוד בראש הצוות האיראני, יוכרז במהלך השבוע הבא. בציוץ שפירסם כתב כי "היו לנו שיחות רציניות ובונות על המאפיינים הנדרשים למשא ומתן מוצלח".

מוקדם יותר דווח ששר החוץ האיראני, חוסיין עבדאללהיאן, אישר את דברי סגנו לפיו איראן לא תפגש עם הנציגים האירופים בפורום שאינו זה המתנהל בווינה. עם זאת, הוא כן יהיה מוכן לפגוש כל אחד מנציגי גרמניה, צרפת ובריטניה בנפרד.

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ייק סאליבן, אמר השבוע כי וושינגטון סבורה שעדיין יש סיכוי ליישב את המשבר בדרכים דיפלומטיות. הוא ציין כי הנשיא ביידן מעוניין לגבש חזית בין לאומית אחידה בסוגיית הגרעין האיראני ויפעל להשיג זאת בשיחות עם עמיתיו בוועידת ה-G20 שתתקיים באיטליה בסוף השבוע.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי ראש הממשלה נפתלי בנט יפגוש בשבוע הבא את נשיא צרפת עמנואל מקרון ואת ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון. הפגישות יתקיימו במסגרת ועידת האו"ם לענייני אקלים שתיערך בגלזגו, סקוטלנד. על פגישה עם ג'ו ביידן, שגם ישתתף בוועדה, לא פורסם.