t
עיסאווי פריג', אעידה תומא-סלימאן
צילום: אוליביה פיטוסי פלאש 90

כרוניקה של מופע צרחות: איך טבח מלפני 65 שנה הוביל למהומה חסרת תקדים בכנסת

סביר להניח שהבלגן שראינו במליאה סביב חוק כפר קאסם הוא לא האחרון שנראה, אבל דבר אחד למדנו: ככל שהממשלה הזו תתקיים, לא רק הקרע בין הימין מתרחב - אלא גם בין הערבים
סולימאן מסוודה, פרשנות
29 באוקטובר 2021
15:11

מופע צרחות האימים שראינו במליאת הכנסת שלשום (רביעי) היה חריג גם במובנים של הכנסת הזו. הכול התחיל כשחברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן מהרשימה המשותפת החליטה, כמדי שנה, להעלות לסדר היום את הצעת החוק להכיר בטבח הנוראי בכפר קאסם. ברע"ם ובמרצ הצביעו בשנים האחרונות בעד הצעת החוק הזו, אבל הפעם הם נמצאים בקואליציה.

השר עיסאווי פריג', תושב כפר קאסם ומי שאיבד קרובי משפחה בטבח, מצא את עצמו במלכוד. מצד אחד הוא לא יכול להצביע בעד החוק מכיוון שהוא התפטר לפי החוק הנורווגי. מצד שני, מפלגתו חייבת לשמור על משמעת קואליציונית – ולהצביע נגד הצעות החוק של האופוזיציה.

למופע האימים שראינו מעל בימת הכנסת קדם מתח בתוך הממשלה. השר פריג' דרש להציג עמדה נוספת של הממשלה לחוק, אחרי ששרת החינוך יפעת שאשא-ביטון סיימה לנאום. מי שהתנגד לכך היה שר המשפטים גדעון סער. "גם אני חלק מהממשלה שאתה נמצא בה", נשמע פריג' מטיח בסער לפני שעלה לתת את נאום חייו, שספק אם הוא ידע שהוא ייתן. סער ענה בכעס: "לממשלה יש רק עמדה אחת!". הנושא הגיע עד מזכירות הממשלה, שהכריעה לטובתו של פריג'.

פריג' עלה לנאום וההידרדרות לתהום הגיעה מהר מהצפוי. הוא הטיח ברשימה המשותפת שהם עושים "פוליטיקה קטנה" מהכאב של תושבי כפר קאסם. כן כן, שמעתם נכון, ערבי מאשים את נציגי הערבים בכנסת שהם עושים פוליטיקה על חשבון נרצחים ערבים. רק קואליציה מוזרה כזו יכלה להביא אותנו למצב המבורך הזה, שבו הכביסה המלוכלכת של הערבים יוצאת החוצה, בתוך הכנסת הציונית.

שני חברי הכנסת הערבים במרצ, ג'יידא רינאווי-זועבי ועלי סלאלחה, מרדו בהחלטה – והצביעו בעד. בכירה במפלגה ענתה: "הם עוד ישלמו על זה"

הסיבה לכעס של פריג', מעבר לחריקה שהיתה עם גדעון סער, היא בקשתו מהרשימה המשותפת לדחות את החוק בשבועיים כדי שהוא יצליח להגיע להבנות עם הממשלה, ולקדם הצעת מחליטים ממשלתית שתכיר בטבח. תומא-סלימאן שמעה על ההצעה מהתקשורת וצחקקה: "הם חושבים שאני ילדה קטנה. הצעת החוק תעלה בכל מחיר". פריג' הבין שהחוק עלול ליפול ברוב גדול (וכך קרה). המפלט האחרון שהיה לו הוא לנאום כפי שנאם.

חברי הרשימה המשותפת נדהמו לשמוע את נאומו של השר פריג'. לזה הם לא ציפו. מי שגם לא ציפה לכך היה ח"כ איתמר בן גביר, שנראה צוהל ורוקד על משמע הקטטה בין הערבים בכנסת. איימן עודה ואחמד טיבי ראו אותו פורץ בשמחה וכעסו דווקא על פריג': "תראה מה עיסאווי עושה לנו", נשמעו מסתודדים ביניהם.

האזינו לריאיון עם השר פריג' בכאן רשת ב

לא רק פריג' היה במלכוד. גם מפלגת מרצ, שמאבדת מאז הקמת הממשלה כל ערך שהיא מחזיקה, היתה במצוקה. מרצ כאמור הצביעה בכל שנה בעד הצעת החוק. והשנה יש בה את כמות חברי הכנסת הערבים הגדולה ביותר בכל מפלגה ציונית. הנהלת הקואליציה סירבה לבקשת יו"ר הסיעה מיכל רוזין להעניק חופש הצבעה למפלגה אחרי שחברי קואליציה אחרים כעסו: "אם להם יתנו חופש הצבעה על חוק כפר קאסם, אז מחר אני אבקש חופש הצבעה על הכרה בהתיישבות הצעירה", נשמע חבר כנסת בימינה אומר לחבר כנסת אחר במסדרונות הכנסת.

במרצ התקבלה החלטה לעמוד במשמעת הקואליציונית. שני חברי הכנסת הערבים במפלגה, ג'יידא רינאווי-זועבי ועלי סלאלחה מרדו בהחלטה – והצביעו בעד. בכירה במרצ ענתה: "הם עוד ישלמו על זה".

האזינו לריאיון עם ח"כ אעידה תומא-סלימאן בכאן רשת ב

מי שניהל את המליאה וניסה להרגיע את הרוחות היה יו"ר סיעת כחול לבן, איתן גינזבורג. בסוף הסאגה הוא נאם בזמן שניהל את המליאה והזכיר את דבריו של בן גוריון על הטבח: "מעשה זוועה שפוגע ביסודות הקדושים ביותר של המוסר האנושי".

סביר להניח שזו לא הפעם האחרונה שנראה מתיחות כזו בקואליציה הנוכחית. אך דבר אחד כבר למדנו מארבעת החודשים האחרונים: ככל שהממשלה הזו תתקיים, לא רק הקרע בין הימין מתרחב - אלא גם בין הערבים.