ארכיון
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש90

מחקר מקיף של כללית והרווארד: החיסון השלישי מפחית תחלואה קשה ואשפוז ביותר מ-90%

מעקב אחרי נתונים אנונימיים של מיליון וחצי ישראלים העלה מסקנות חד-משמעיות לגבי יעילות מנת הבוסטר - גם בהפחתת הדבקה • פרופ' בליצר: "מידע מבוסס ומתוקף לכל מי שעדיין מהסס לגבי קבלת המנה השלישית" • נתוני המחקר של כללית ואוניברסיטת הרווארד פורסמו בכתב העת הרפואי לאנסט
נוב ראובני
30 באוקטובר 2021
01:30

חיזוק נוסף למנת הבוסטר: מחקר של מכון "כללית" למחקר ואוניברסיטת הרווארד מצא כי מנת החיסון השלישית נגד קורונה מפחיתה אשפוזים ב-93%, מפחיתה מחלה קשה ב-92% ומפחיתה תמותה הקשורה לקורונה ב-81%. הנתונים שפורסמו לראשונה הלילה (שבת) ייראו אור בכתב העת הרפואי The Lancet. 

המחקר מתבסס על נתונים אנונימיים של יותר מ-700 אלף מבוטחי כללית שקיבלו מנת חיסון שלישית, לעומת קבוצת ביקורת שכללה מספר זהה של אנשים שקיבלו רק שתי מנות חיסון, כחמישה חודשים או יותר לפני כן. המחקר התבצע במקביל לגל הרביעי של הקורונה בישראל, בו זן הדלתא היה הדומיננטי. 

בנוסף לשיעורי הפחתת התחלואה שנצפו בקרב קבוצת המקבלים את חיסון הבוסטר, המחקר מצא כי בכל קבוצת גיל, שיעורי ההדבקה בקורונה החלו לרדת כ-10-7 ימים לאחר שקבוצת גיל זו הפכה זכאית למנה השלישית.

פרופ' רן בליצר, ראש מערך חדשנות בכללית ומנהל מכון כללית למחקר, אמר עם פרסום התוצאות: "תוצאות אלו חשובות ביותר ונותנות מידע מבוסס ומתוקף לכל מי שעדיין מהסס לגבי קבלת המנה השלישית - בישראל ובמדינות אחרות בעולם. זהו המחקר הראשון המתפרסם לאחר בקרת עמיתים שמעריך את היעילות של מנה שלישית של החיסון כנגד תוצאות חמורות תוך תקנון למגוון משתנים, לרבות מחלות נלוות וגורמים התנהגותיים".

פרופ' בן רייס מאוניברסיטת הרווארד מסר: "עד היום, אחת הסיבות העיקריות להססנות בקבלת ההחלטה להתחסן במנת החיסון השלישית היה מחסור במידע לגבי יעילות החיסון. מחקר אפידמיולוגי קפדני זה מספק מידע אמין על יעילות החיסון במנה שלישית, שאנו מקווים שיעזור למי שעדיין לא החליט להתחסן במנה שלישית".

במדינות רבות נצפית כעת התעוררות מחודשת של מגיפת הקורונה למרות מתן חיסונים בהיקף נרחב. סיבות אפשרויות לכך הן שיעורי ההדבקה הגבוהים יותר בווריאנט הדלתא והחסינות הפוחתת של חיסונים שניתנו חודשים קודם לכן. לנוכח התעוררות זו, מספר מדינות מתכננות לתת מנת דחף שלישית של החיסון לקורונה.