אבבה דרסך

המכתב של משפחת הלוחם: תמרורי האזהרה שצה"ל התעלם מהם בדרך להתאבדות של בנם

שלושה שבועות לאחר שלוחם גולני אבבה דרסך קפץ למוות ממונית נוסעת, מאשים אחיו במכתב את צה"ל בטרגדיה ובכך שאף אחד ממפקדיו לא לקח אחריות. במשפחה טוענים שלמרות תמרורי אזהרה מאז הגיוס בחודש אוגוסט שום דבר לא נעשה כדי לסייע לו
איתי בלומנטל ואמיר גרא
29 באוקטובר 2021
19:53

מותו הטראגי של לוחם גולני אבבה דרסך, שקפץ למוות ממונית נוסעת בכביש שש בתחילת החודש, העלה סימני שאלה רבים על התנהלות צה"ל ומפקדיו של הלוחם שרק התגייס לצה"ל והיה נתון במצב נפשי קשה מאוד. הערב התפרסם בהשבוע בכאן 11 מכתב שכתב אח של אבבה, אייאו, שמגלים עוד פרטים על הטרגדיה שאולי היה ניתן למנוע.

בשבוע הראשון אחרי הגיוס, אבבה נכנס לבידוד בבסיס, ומאז חלה הידרדרות במצבו הנפשי. ההידרדרות נבעה בין היתר כי נמנע ממנו להגשים חלום ולצאת לגיבוש לסיירת אגוז. מתברר כי לאחר שהבין שלא יוכל להתמיין ליחידה המיוחדת דרסך ברח מהבסיס ורץ מרחק של יותר מ- 8 קילומטרים עד שלבסוף הוחזר לבסיס על ידי עובר אורח. למרות האירוע החריג והמשונה - משפחתו של החייל לא עודכנה על כך בזמן אמת.

מצבו של אבבה הלך והחמיר. בחג סוכות, כשהיה בחופשה בבית עם משפחתו הוא התעלף פעמיים ופונה לבתי חולים אך למרות בקשת המשפחה שיישאר לנוח מפקדיו בגולני הגיעו לבית המשפחה בבית שמש ודרשו שיחזור איתם לבסיס.לפני שבת שראו שמצבו קשה בקשו מהם להגיע לבסיס ולקחת את אבבה למנוחה בבית. דרסך שהה בביתו עשרה ימים ולאחר דרישת מפקדיו נסע לשיחת מג"ד.

בגלל מצבו הקשה, אימו החליטה לשלוח אותו לשיחה במונית ספיישל - נסיעה שהסתיימה בטרגדיה. "אבבה לא התכוון להתאבד, הוא רק לא רצה להגיע לבסיס מחשש שיאחר לשיחת המג"ד", כתב אחיו של אבבה אייאו. האח האשים בשם המשפחה את צה"ל וכתב כי "צה"ל אשם והוא אינו מקבל אחריות על המקרה של אחי. צה"ל זרק את האחריות על המשפחה ולא נתן מענה רציני וראוי למקרה. הם ידעו שעובר עליו משהו ובכל זאת בחרו להפיל את האשמה עלינו".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: בעקבות האירוע נפתחה חקירה של המשטרה הצבאית ובסיומה יובאו ממצאיה בפני הפרקליטות הצבאית, ולאחר קבלת החלטות בנושא, הן יוצגו למשפחתו של אבבה ז״ל. במקביל, נערך כמקובל במקרים דומים, תחקיר פיקודי בחטיבת גולני.

"בשלב זה לא ניתן לקבוע מהן הנסיבות המצערות שהובילו למותו. צה״ל מחויב לתחקיר מעמיק ויסודי בדבר נסיבות האירוע, בנוסף לחקירה פלילית. נדגיש כי פרסום מידע בגין האירוע ופרטיו עלול לפגוע בהליך החקירה. צה״ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה".