ראיסי מבקר בתחנת דלק לאחר מתקפת הסייבר, השבוע

סנקציות כלכליות מצד ארה"ב ומתקפת סייבר עלומה - האם זה משרת את האסטרטגיה הישראלית?

לא בטוח שלשגע את אזרחי איראן בתורים לתחנת דלק יקדם אותנו למטרה המתבקשת - מניעת נשק גרעין משלטון האייתוללות. מה כן יעזור? תמונות כמו אלו מתרגיל "בלו פלאג" השבוע - שמפגינות את העוצמה של ישראל כחלק מקואליציה בין לאומית
רונן מנליס, פרשנות
29 באוקטובר 2021
23:08

לאורך שנים אנחנו מדווחים מדי פעם בפעם על מתקפות סייבר על איראן שמיוחסות למדינות, ארגונים  ולעתים מקושרות לישראל. המתקפות מבוצעות מול שני מהלכים בסיסיים - האחד קשור לעולמות הגרעין, שכתוצאה ממתקפות אלה נפגעות יכולות גרעיניות ואחד קשור ליכולות אזרחיות.

מתקפת הסייבר השבוע על תחנות דלק ותשתיות חשמל באיראן מעוררת כמה שאלות. הראשונה, אם ישראל עומדת מאחורי זה, היא האם היא רוצה להיות זאת שמנהלת מלחמת סייבר מול אזרחים באיראן וכתוצאה מזה לשלם את המחיר של הצד השני – שאיראן יכולה לפגוע באזרחי ישראל.

אני משוכנע שידינו על העליונה, מבחינה טכנולוגית. גם אם עשינו את זה וגם אם לאו, אנחנו מעצמה בתחום הסייבר. השאלה אם אנחנו רוצים להתקוטט בהטרלות הסייבר האלה, שאינן משנות את התמונה האסטרטגית.

האם זה משרת את האסטרטגיה של מדינת ישראל? האסטרטגיה עכשיו צריכה להתמקד בשאלה הגדולה – איך מונעים מאיראן גרעין, לא איך משגעים את אזרחי איראן

אחרי ששאלנו אם נרצה לפגוע באזרחים, במחיר שזה יוביל לפגיעה באזרחים שלנו, השאלה היא האם זה משרת את האסטרטגיה של מדינת ישראל? האסטרטגיה עכשיו צריכה להתמקד בשאלה הגדולה – איך מונעים מאיראן גרעין, לא איך משגעים את אזרחי איראן. אגב, איך התקשורת הישראלית מספרת כל השבוע שמי שעשה את זה ישראל? אני מעריך שמישהו תדרך אותם, רמז להם.

זה אולי מעורר את האזרחים האיראנים, שאומרים 'תראו השלטון שלנו לא בסדר. אין דלק. יש דלק רק לעשירים'. אבל הם מראש לא חושבים שהשלטון שלהם הוא מושלם. הם מבינים מה לא עובד. מנגד יש אסכולה שלמה שגורסת שאם היינו מזרימים כסף לאיראן ופותחים אותה למערב - זה מה שהיה מוציא אותם לרחובות, לא המסכנות.

על רקע ההתחדשות הצפויה של שיחות הגרעין, נראה שיותר נוח לאיראנים להראות שיש משא ומתן כדי להראות שידיהם נקיות. זה נכון גם למערב להראות שהוא מוכן ללכת עוד כמה צעדים בשביל למצות את השיח. אני מעריך שראש הממשלה נוסע לגלזגו וידבר שמה על איראן מול כל אחד מהאנשים שידבר איתם.

השאלה איפה ישראל מציבה את הקו האדום. איפה נגיד שאנחנו לא ניתן יותר לאיראנים למשוך את הזמן, שאנחנו רותמים את המערב איתנו ומסכמים על איזה נקודה בזמן שאם הגענו אליה ולא התקדמנו, אז צריך לשאול את עצמנו שאלות אחרות. לשאול אם יש אסטרטגיה אחרת, ונגזרת של זה היא פעולה.

ישראל לא צריכה לפעול לבד. היא אמנם יכולה, ופיתחה יכולות לפעול מול איומים שניצבים מולה. אך פה אני מציע לדבר חלש

ישראל צריכה לעשות הכול כדי למנוע מאיראן להיות גרעינית, זו הסכמה לאומית רחבה ביותר, אך בשלב הזה לא צריכה לפעול לבד. היא אמנם יכולה, ופיתחה יכולות לפעול מול איומים שניצבים מולה. אך פה אני מציע לדבר חלש. השבוע נערך תרגיל בלו פלאג, התמונות עם החיילות הזרים, ובתוכם האמירויות - משדרות עוצמה. דווקא בגלל זה צריך לעבוד בתיאום כקואליציה יחד עם המערב ורק אם לא יגיע לתוצאה המצופה לפעול בכיוונים אחרים.