ביידן, מרקל, מקרון וג'ונסון

ביידן ומנהיגי אירופה נפגשו: "נחושים למנוע מאיראן נשק גרעיני"

מנהיגי ארה"ב, גרמניה, צרפת ובריטניה הבהירו כי הם מעוניינים בחידוש הסכם הגרעין
בן יניב
30 באוקטובר 2021
18:39

בתום פגישה של ראשי ארצות הברית, צרפת, בריטניה וגרמניה, שנערכה היום (שבת), הסכימו המנהיגים כי יש למנוע מאיראן לפתח ולהחזיק בנשק גרעיני. הם הביעו רצון בחזרת השיחות לחידוש הסכם הגרעין שנחתם בשנת 2015.

ג'ו ביידן, עמנואל מקרון, בוריס ג'ונסון ואנגלה מרקל קראו בהודעה משותפת לנשיא איראן, איברהים ראיסי, "לנצל ההזדמנות ולפעול ברוח טובה על מנת למנוע הסלמה מסוכנת". הם הוסיפו: "ארבע המדינות רואות בקשיים שמערימה טהראן על פעולות הפיקוח של סבא"א כדבר שיכול לפגוע במאמצים להשבת השיחות בווינה".

הנשיא האמריקני הבהיר כי "ארצות הברית תמלא את מחיובותיה באופן מלא כל עוד איראן תעשה את אותו דבר". בהודעה לא היה אזכור להסכם ארוך טווח, רחב יותר מהקיים. אמש הודיעה ארצות הברית כי הטילה עיצומים חדשים על איראן. הסנקציות יחולו על שתי חברות איראניות וארבעה אזרחים של המדינה, בהם סעיד אראג'ני, ראש מערך הכטב"מים בחיל האוויר של משמרות המהפכה, שאת שמו חשף שר הביטחון בני גנץ לאחר פיגוע הרחפן באונייה שבבעלות אייל עופר בחודש יולי.

בחודש אוגוסט חשף גנץ לראשונה באופן גלוי כי איראן רחוקה רק כעשרה שבועות מהגעה לחומר בקיע שיאפשר לפתח פצצה גרעינית. כפי שפורסם בכאן חדשות, הן גנץ והן שר החוץ יאיר לפיד הזהירו את ארצות הברית כי איראן מתקרבת להיות סף גרעינית. בקהילת המודיעין הישראלית קיים ויכוח בנוגע למידת הקרבה של איראן להגדרה זו, וההערכות המקובלות מדברות על בין חודשיים לחצי שנה.

גנץ ולפיד חשפו גם את שמו של סעיד אראג'אני - האופרטור הראשי של מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"מים) של חיל האוויר של משמרות המהפכה, שהביא כאמור לפגיעה במכלית "מרסר סטריט". דברי השניים נאמרו בתדרוך מדיני-ביטחוני לשגרירים של מדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם, כחלק מהמאמץ המדיני של ישראל לקדם גינוי ותגובה בין-לאומית לפעולות הטרור של המשטר האיראני.