-
צילומים: חיים אזולאי, יוסי אלוני ומאיר וקנין, פלאש

טילים מדויקים, התפרעויות לאומניות וסייבר: תרגיל החירום הלאומי נפתח

כל גורמי החירום מתרגלים השבוע ניהול של העורף במצב של לחימה רב-זירתית בישראל. ראש רשות החירום הלאומית: "אנחנו באירוע היסטורי"
איתי בלומנטל וכרמלה מנשה
31 באוקטובר 2021
06:00

לראשונה ייערך בישראל תרגיל עורף לאומי של כל גורמי החירום, הביטחון ומשרדי הממשלה. התרגיל ייפתח הבוקר (ראשון) ויימשך עד סוף השבוע. הכוחות יתרגלו תרחיש של לחימה רב-זירתית, כשישראל נמצאת תחת מטח כבד של טילים מדוייקים שיורה חיזבאללה מהצפון לעבר העורף הישראלי, וכן מציאות שבה מתפרצות הפרות סדר על רקע לאומני בתוך המדינה, כפי שקרה במבצע שומר החומות. את התרגיל מובילים רשות החירום הלאומית (רח"ל) במשרד הביטחון ופיקוד העורף, תחת מנהלת משותפת שהוקמה בעקבות המלצות האלוף במיל' אבי מזרחי.

כוחות הביטחון יתרגלו גם פינוי אוכלוסייה שנמצאת סמוך לגבול ופינוי פצועים לבתי חולים במרכז הארץ, כחלק מלקחי מלחמת לבנון השנייה. במהלך התרגיל תופעל התרעה ביישובים ברחבי הארץ, כאשר התושובים יתרגלו את זמני הכניסה למרחבים המוגנים, שעודכנו מחדש לאחר שומר החומות.

בנוסף, יתורגל תרחיש שבו התקפות סייבר יביאו להפסקות חשמל ארציות למשך 24 שעות ולהפסקות חשמל מקומיות במשך שלושה ימים, וכן לבעיות קליטה בטלפון הניידים כתוצאה מפגיעה אפשרית במשק האנרגיה. לראשונה, יופעל בתרגיל גדוד לוגיסטי שתפקידו לתמוך באזרחים ולאפשר להם אספקה לשהייה ממושכת במקלטים. אחד האיומים שיתרגלו הוא שיגור טילים מדויקים שעלולים לסכן מפעלי חומרים מסוכנים באזור חיפה - איום שהוצג למשרד הביטחון כתרחיש אפשרי. בעיקר חוששים במנהלת מפגיעה במפעלי תעשיות שבהם יש אמוניה.

במשך עשרות שנים, למרות דוחות של מבקר המדינה, ישראל לא החלה למגן את תושבי הצפון. אולם כעת, מכריז ראש מטה פיקוד העורף, תא"ל איציק בר: "בחודש נובמבר אנחנו מתחילים את המדרגה האחרונה של תוכנית 'מגן הצפון' שבה יושקעו 750 מיליון שקלים ביישובים ממטולה ועד קיבוץ מיצובה. זאת תכנית שהיא בשורה". היישוב הראשון שיזכה למיגון הוא כפר יובל. תא"ל בר ציין כי חלק גדול מהמיגון בצפון יוקדש לבתי חולים ומוסדות רווחה, כך שהיכולת שלהם להמשיך לתפקד תישמר גם בזמן לחימה.

"לאויב יש חומרים מסוכנים"

עוד תרחיש שיתורגל: שימוש של האויב בחומרים מטשטשים ומרדימים נגד אזרחים וכוחות הביטחון סמוך לגדר הגבול בצפון, באוויר או במגע. "נתרגל מצב שאירוע כזה פוגש כוחות צבא ויישובים סמוכי גדר, כולל פינוי שלהם", הסביר תא"ל בר. "מי שהוריד את האפליקצייה שלנו יקבל גם הנחייה וגם התרעות, נרצה לראות איך זה בא לידי ביטוי במהלך התרגיל". לדבריו, "לא מדובר בחומרים בלתי-קונבנציונליים, אלא על חומרים מסוכנים שיש לאויב, ולכן אין צורך במסכות".

ועדת המשק לשעת חירום העליונה (מל"ח), בראשות שר הביטחון, תתרגל קבלת החלטות על המאמצים שיש לעשות וסדרי העדיפויות במשק. "זו הזדמנות מצויינת לכלל משרדי הממשלה להבין את המשמעויות של לחימה", מסבירים במנהלת. "אנחנו באירוע היסטורי", אומר ראש רשות החירום הלאומית במשרד הביטחון, תא"ל במיל' יורם לרדו. "זו הפעם הראשונה שאנחנו מקיימים תדרוך משותף של רשות החירום יחד עם פיקוד העורף. נתרגל לראשונה את הפעלת ועדת המשק לשעת חירום העליונה". עוד הוסיף תא"ל לרדו כי "התרגיל יפגוש את צה"ל אחרי כמה ימים שבו המשרד לביטחון פנים תרגל עם משטרת ישראל אירועים בזירת הפנים".