בנט
צילום: חיים צח, לע"מ

בנט: התקציב ייתן יציבות רבת שנים לממשלה, האופוזיציה תתפרק

לקראת העברת התקציב - מתיחות חדשה בין רע"ם לראשי הקואליציה: מפלגתו של עבאס דרשה שחוק החשמל יאושר בשלוש קריאות עוד לפני שתקציב המדינה עובר סופית בכנסת אך נענו בשלילה • ח"כ גנאיים מרע"ם לרדיו מכאן: נצביע עם הרשימה המשותפת ושאר מפלגות האופוזיציה בעד הצעת החוק להקמת בית חולים ביישוב ערבי
מיכאל שמש וזאב קם
31 באוקטובר 2021
14:33
עודכן ב 16:54

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס היום (ראשון) לפני המראתו לפסגת האקלים בסקוטלנד למצב הפוליטי במדינה. בנט אמר כי "התקציב ייתן יציבות רבת שנים לממשלה". עוד הוסיף ראש הממשלה כי לאחר העברת התקציב האופוזיציה תתפרק לרסיסים.  

ברע"ם דרשו היום מראשי הקואליציה לאשר את חוק החשמל בשלוש קריאות עוד לפני שתקציב המדינה עובר באופן סופי בכנסת. בקואליציה השיבו למנסור עבאס בתשובה שלילית, והבהירו שלוח הזמנים אינו מאפשר זאת.

ברע"ם דרשו בתגובה שהחוק, שאושר בינתיים בקריאה טרומית ונועד לאפשר חיבור חשמל לבתים לא חוקיים במגזר הערבי, יאושר לפחות בקריאה ראשונה לפני אישור התקציב - אך נענו שוב בתשובה שלילית. הדבר גורם למתח מאחורי הקלעים בקואליציה מול רע"ם.

רע"ם תתמוך בתקציב - מה עבאס קיבל בתמורה?

בד בבד, חבר הכנסת מרע"ם מאזן גנאיים אמר היום בריאיון לרדיו מכאן כי מפלגתו תצביע עם הרשימה המשותפת ושאר מפלגות האופוזיציה בעד הצעת החוק להקמת בית חולים ביישוב ערבי.

ביום שישי התכנסו חברי הקואליציה ליום גיבוש במודיעין, אולי בין היתר כדי לפזר את ענן השמועות על משבר. ראש הממשלה נפתלי בנט נשא דברים באירוע ואמר: "הגיבושון הזה תופס אותנו ברגע רועש במיוחד. העיתוי היה צפוי אבל קודם כל, אני רוצה להציע קצת פרופורציה - בכל קואליציה יש רעשים". "יש לנו ימים קריטים לפנינו, לצד השני יש משימה אחת - למנוע מאיתנו להעביר תקציב", אמר בנט והוסיף: "במשימה הזאת כל האמצעים כשרים - אין תרגיל שלא ינסו עלינו, אין פייק שלא יסופר, אין ספין שלא ישודר".

שר החוץ יאיר לפיד התייחס לפרסומים סביב התבטאויות של שקד ובנט בנושא הרוטציה ואמר לכתבים מחוץ לאירוע: "אנחנו שומעים את הקולות של הימים האחרונים, אלה חוקי המשחק. רגע לפני התקציב מנסים לעשות בלאגן בקואליציה". לפיד המשיך וציין כי שוחח עם בנט, שקד ושאר ראשי הקואליציה בעקבות הדיווחים האחרונים: "התקציב יעבור ולא מזיזים אותנו כל כך מהר מהמטרה. המריבות, ההדלפות וההקלטות לא מעניינות אותנו עכשיו".

ביום חמישי פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי שר האוצר ליברמן משקיע את זמנו בימים האחרונים כדי לקדם את אישור התקציב ואומר לחברי הכנסת: "אל תקשו על העברת התקציב ואל תתנו לתקשורת להפריע - הציבור רוצה כרגע בעיקר יציבות שלטונית".

ביום רביעי נרשם עימות מתוקשר גם בתוך שורות ימינה, כשח"כ אביר קארה נטש בזעם את קבצת הוואטסאפ של המפלגה. זמן קצר לאחר מכן הוא הוחזר לקבוצה. בעקבות העימותים ראש הממשלה בנט כינס ישיבת סיעה דחופה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי גורם בלשכת בנט איים בפוליגרף בעקבות ההדלפות הפנימיות. בכיר בקואליציה אמר כי "אלו ימים מתוחים - כולם נגד כולם. אם לא ידעו להתאפק הממשלה תיפול". בלשכת בנט הכחישו.

במקביל נרשמו חילופי תגובות בין מפלגות העבודה וכחול לבן ברקע האישור לבניית אלפי יחידות דיור בהתנחלויות. בעבודה תקפו את שר הביטחון גנץ וצייצו: "מי שמכריז הכרזות מדיניות עם השלכות בין לאומיות באופן חסר אחריות, בלי תיאום ובלי הכנה, ומי שמאשר בניה של 3,000 יחידות דיור ביו"ש, איך נאמר, רבין הוא לא". בכחול לבן הגיבו: "מי שקורא לסרבנות לגיוס שלא יטיף על אחריות מדינית וביטחונית".