ועידת האקלים
צילום: אי-פי

איך הגיעה ישראל לפסגת האקלים וכמה הזיהום יעלה לעולם?

הפסטיבל הירוק החשוב ביותר הגיע, ובזמן שמנהיגי כל העולם נפגשים כדי לדסקס על גלגלי הצלה לאנושות, זה הזמן לבדוק את היעדים, ומה יקרה אם לא נפעל מהר | כתבי כאן חדשות עם הנתונים והאזהרות
כתבי כאן חדשות
31 באוקטובר 2021
16:36
עודכן ב 07:24

אז הנה הגיע הפסטיבל הירוק החשוב ביותר. בזמן שמנהיגי כל העולם נפגשים כדי לדסקס על גלגלי הצלה לאנושות, זה הזמן לבדוק: איך הגיעה מדינת ישראל לפסגה הגלזגואית? נתחיל ביעדים. מדינות העולם המפותחות כמו יפן, האיחוד האירופי - הולנד, צרפת, בריטניה וארצות הברית - כולן מתכננות ממוצע הפחתה יפה של גזי חממה: בין 40%-70% עד לשנת 2030. בשנת 2050 בארצות הברית, למשל, ובעוד הרבה מדינות, מדברים על איפוס פליטות.

ומה בישראל? אצלנו הרבה דיבורים אבל היעדים שלנו נמוכים בטירוף. 27% עד 2030. רגע לפני הנסיעה של ראש הממשלה נפתלי בנט, הוא נזכר ליישר קו ומכריז על איפוס של פליטות עד 2050. אחלה. אבל איך הוא יגשים את חזון איפוס הפליטות שלו? לא ברור, כי אין חוק אקלים שיהפוך את היעדים האלה למשהו שלא רק מכריזים עליו – גם מקיימים אותו. אבל לפחות הודעה לתקשורת – זה יש.

עכשיו אנחנו נוסעים קדימה. לבדוק מה קורה בתחום המכוניות שלא מזהמות. תראו, בעולם יש מגמה ברורה של מעבר לכלי רכב חשמליים. למה? כי הם פחות מזהמים, זה למה. בין המדינות שמתכננות לתת שלילי חזק לבנזין וסולר: בריטניה, ספרד, הולנד וצרפת. ובכלל עד שנת 2050 יהיו אפס פליטות מתחבורה במדינות כמו גרמניה, דנמרק, צרפת ובריטניה.

ועידת גלזגו - ההזדמנות האחרונה | "עוד יום"

טוב, מה קורה בישראל? כאן התחבורה אחראית ליותר משני שלישים מצריכת האנרגיה המזהמת. שנייה, תרגום לעברית מדוברת: מלא מלא זיהום. וכמה רכבים חשמליים יש לנו בישראל? לפני נתוני 2020 רק 12 אלף מתוך שלושה מיליון רכבים.

אה ותקשיבו, בזמן שאמרנו שהעולם אומר די לבנזין וסולר, אצלנו נתנו הארכה ל-2035 - עד ל"אין כניסה" בשבילם. הסיבה הרשמית: בגלל הקורונה. כאילו שרק בישראל הייתה קורונה. טוב, העולם שלנו נהיה צפוף יותר ומלא בתים. בואו נעבור לגזרת הבנייה.

מוסף "הזמן הירוק": הקשר בין ההתחממות הגלובלית לבריאות שלנו

כמעט בכל מדינות אירופה מבנים חדשים למגורים, לציבור או למסחר כבר מחויבים להיבנות כך שהם ידידותיים לסביבה. איפוס אנרגטי, קוראים לזה, כן? יש אפילו מדינות כמו איטליה, שהחליטו לתת לתושבים החזרים מלאים, אם הם הופכים מבנה מזהם קיים - למבנה ירוק.

כמה כל הזיהום הזה יעלה לעולם? 

והנה, בישראל. היעדים שגובשו הם בכלל חלקיים. ולפני שלושה חודשים הייתה החלטת ממשלה שבה נאמר שהנושא נבחן. ויש משרדים שבוחנים. ויש דיונים, דיונים נו, דיונים. ועכשיו נבדוק כמה זה יעלה לעולם, כל הזיהום הזה, במדד של טמפרטורות.  

העולם מתחמם. זאת עובדה שכבר אי אפשר להתווכח איתה. בואו נראה יחד מה זה בדיוק אומר ולמה זה אמור לגרום לכולנו לחשוש. לפי הפאנל הבינלאומי לשינויי האקלים של האו"ם נקודת האל–חזור מתקרבת. זו הנקודה שבה סרטי האסונות יהפכו למציאות.

תוספת של מעלה וחצי בטמפרטורה הגלובלית הממוצעת, יחסית ל-1850, זה כל ההבדל. זה אולי נשמע לא משמעותי, אבל תחשבו על הגוף שלנו. אם טמפרטורת הגוף עולה במעלה וחצי אנחנו חולים. גם הכדור חולה. אלא שהמחלה שלו, של הכדור, באה לידי ביטוי באופן שונה. ברגע שהטמפורה הגלובלית עולה, הקרחונים בקוטב הצפוני נמסים. מפלס פני הים עולה. אזורים שלמים יעלמו בהדרגה. הגירת אקלים, של אותם אנשים שינוסו על חייהם, תהיה תופעה שכיחה.

תיווצר בעיה של מזון – גם אזורים שלמים ימחקו ולא כל היבולים ישרדו את השינוי. מקורות מים כבר מתאדים ונעלמים. זנים שלמים של בעלי חיים לא ישרדו את השינוי והגרוע מכל, אירועי הקיצון יתרבו: בצורות, גלי חום, שריפות, סערות קטלניות, אירועי גשם עוצמתיים, כל אלה יהפכו לשיגרה.

בדוח המקיף ביותר בנושא שפורסם לפני כחודשיים הובהרו כמה דברים חשובים:

1.קודם כל ברור שאנחנו אלה שיצרו את ההתתממות עם פליטת המזהמים לאטמוספירה.

2. ככל הנראה נגיע לעלייה של מעלה וחצי תוך עשור אבל אסור, פשוט אסור להגיע לעלייה של שתי מעלות.

3. חייבים לבלום את ההתחממות הגלובלית ומכיוון שהזיהום לא יודע גבולות, נדרשת פעולה משותפת עכשיו.

הבעיה הגדולה היא, שכולם פועלים לאט מדי, מעט מדי והחשש הגדול הוא שעד שהעולם יתעורר זה יהיה מאוחר מדי.

הזדמנות אחרונה בגלזגו: פסגת האקלים שיכולה למנוע קטסטרופה | מואב ורדי

ומה סיכויי ההצלחה של פסגת האקלים בגלזגו שנפתחה היום? הוועידה נפתחת בתקווה להיות צלצול השכמה עבור העולם, אך סין ורוסיה, שתיים מהמזהמות הגדולות בעולם, יבלטו בהיעדרן. 

השתתפו בהכנת הידיעה: שרון וכסלר, יפעת גליק ומואב ורדי, שליח כאן חדשות לפסגת האקלים העולמית