-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

התוכנית להורדת מחירי הדיור: 4 סימני השאלה בתוכנית השאפתנית

השר אלקין: "דירות ה-Airbnb צריכות לעמוד למכירה לזוגות צעירים, לתיירים יש מלונות" • משכירי דירות ב-Airbnb: הנתונים נכונים ל-2019, החוק במהותו רע
שאול אמסטרדמסקי
31 באוקטובר 2021
18:28
עודכן ב 21:56

התוכנית להורדת מחירי הדיור שפורסמה היום (ראשון) על ידי משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון ומשרד הפנים מעלה כמה שאלות מהותיות. המספר הכי חשוב הוא היעד שהציבה הממשלה להתחלות הבנייה בשנה - בממוצע 70 אלף בשנה בארבע השנים הקרובות. איך יצליחו להגיע לזה? כשמסתכלים על השנים של כחלון במשרד האוצר, איש שלקח מאוד ברצינות את הפרויקט, בשיא הגיע ל-56 אלף בשנה.

למה לא שינוי את אופן שיווק הקרקעות? המדינה משווקת קרקעות ליזמים ומבקשת הצעות מחירים. היום המדינה ב-35% מהקרקעות באזורי "סופר ביקוש" מוכרת למרבה במחיר. היזמים מציעים מחירים מטורפים שמתגלגלים גם למחירי הדירות. 

איך אנחנו מבטיחים את קידום ההתחדשות העירונית? זה אחד הדברים הקריטיים שיכולים להגדיל את ההיצע באזורי הביקוש אבל זה תמיד נתקע בבירוקרטיה - מצריך היתרים מרשויות מקומיות והסכמה של דיירים ותשתיות - שנים מדברים על זה שזה נתקע.

איך יעשו את הצעד להגבלת השימוש החורג בדירות? מנסים לטפל בזה כבר שנים, גורם במשרד השיכון אמר לכאן חדשות: "כל פעם שהבאנו את זה לשולחן, העיריות הגדולות התנגדו". ירושלים מתנגדת כי היא רוצה גנים - אז החריגו את זה מהתוכנית, בתל אביב מצפים שהעירייה תריב עם כל המשרדים ובסוף האכיפה היא של העירייה - נראה איך השלטון המרכזי מצליח לעשות את זה.

אלקין: דירות ה-Airbnb צריכות להימכר לזוגות צעירים, לתיירים יש מלונות

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין, אמר היום בריאיון לשאול אמסטרדמסקי בתוכנית משחקי הכיס כי "תוכנית מחיר מטרה תיכנס לתוקף בשבוע הבא. המדינה מפסיקה לספסר בקרקע". אלקין הסביר כי "מי שיכול להרשות לעצמו לקנות דירה בצפון תל אביב לא צריך סיוע. דירות ה-Airbnb צריכות לעמוד למכירה לזוגות צעירים, לתיירים יש מלונות".

צפו בריאיון עם השר אלקין בכאן 11

מאיר שדה, משכיר דירות ב-Airbnb, אמר בתגובה לתוכנית הממשלתית כי "החוק במהותו הוא רע". שדה הסביר בריאיון לשרון וכסלר ואורי לוי בתוכנית ערב ערב בכאן 11 כי "לדברי הממשלה יש 13 אלף דירות, זה נכון ל-2019, היום יש אלפים בודדים, השוק השתנה. יש דיירים שיותר משנה בדירות".

צפו בריאיון עם מאיר שדה בכאן 11

שדה הוסיף כי "אנו מעסיקים הרבה עובדים, והשינוי יגרום להם לאבד את עבודתם". לדבריו, כפי שזה מוצג כרגע, לא יהיה שינוי, והממשלה לא תצליח לאכוף את החוק. "מאמין שנתאגד כל בעלי הדירות ונשקול את צעדינו", ציין שדה.

במסגרת התוכנית הממשלתית, יועלה מס הרכישה למשקיעים ל-8%, לאחר שהממשלה הקודמת הפחיתה אותו ל-5% ותיאסר השכרת דירות לצורכי נופש, צעד שצפוי לפנות לפחות 13 אלף דירות באזורי ביקוש. כמו כן ייאסר השימוש בדירות מגורים במרכז הארץ לצרכים שאינם מגורים. מס השבח שמשלמים בעלי קרקעות פרטיות יופחת, כדי לעודד אותם להשתמש בקרקע לבנייה למגורים.