בנט

בנט בפסגת האקלים: "ההיסטוריה תשפוט את הדור שלנו, ישראל בתחילת מהפכה"

ראש הממשלה התחייב שישראל תצמצם את פליטת גזי החממה שלה לאפס עד 2050: "אנחנו מתקדמים" • מביך: השרה אלהרר לא נכנסה לוועידה בשל בעיות נגישות; לשכת בנט: מחר היא תגיע בשיירת רה"מ • ביידן: "העשור הקרוב יקבע הכל" • בוריס ג'ונסון: "זה דקה לחצות. אם לא נפעל היום - מחר יהיה מאוחר" • מזכ"ל האו"ם: "מספיק להתייחס לעולם כאסלה. תוקם ועדה שתקבע סטנדרטים למצב בו מדינה לא תעמוד בהתחייבויותיה"
מואב ורדי, שליח כאן חדשות לפסגת האקלים העולמית
01 בנובמבר 2021
14:43
עודכן ב 18:48

פסגת האקלים: בגלזגו שבסקוטלנד נפתחה היום (שני) פסגת האקלים העולמית לדון בשינויי האקלים ההרסניים. אל הכינוס באו יותר מ-130 ממנהיגי העולם, כשעל כל אחד לספר מה עושה מדינתו כדי להפחית את פליטת גזי החממה בשטחה ולקדם אנרגיה ירוקה.

פסגת האקלים העולמית | שידור חי מגלזגו

ראש הממשלה נפתלי בנט פתח את נאומו ואמר: "ההיסטוריה תשפוט את הדור שלנו, ישראל בתחילת מהפכה". אחר כך התחייב בנט כי ישראל תצמצם את פליטת גזי החממה לאפס עד שנת 2050 ואף תפסיק בהדרגה את השימוש בפחם עד שנת 2025. "אנחנו מתקדמים", המשיך ראש הממשלה. "ישראל היא אולי אחד המקומות היבשים ביותר על פני כדור הארץ, אבל הצלחנו להפוך למדינה מספר אחת בעולם בתחום חדשנות במים. כמדינה עם הכי הרבה סטארט-אפים לנפש בעולם, עלינו לתעל את מאמצינו להצלת העולם שלנו".

"הקמתי צוות משימה בשם 'ארגז החול הירוק', כדי להזרים (לסטארט-אפים) כספים שיעזרו להם ויבטיחו שדרכם תהיה נקייה ממהמורות בירוקרטיות", אמר ראש הממשלה ולבסוף סיכם: "ישראל היא 'אומת חדשנות האקלים' ואנחנו מוכנים להוביל את הדרך". מוקדם יותר נועד עם ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, ואמר לו כי נושא האקלים לא צריך להיות נושא פוליטי משום שמדובר בעתיד ילדינו. לאחר מכן נפגש גם עם נשיא צרפת עמנואל מקרון. 

תקרית לא נעימה נרשמה בשעות הערב, כששרת האנרגיה קארין אלהרר לא הצליחה לוועידה. לשרה, הצמודה לכיסא גלגלים, הובטח מראש שתהיה דרך מיוחדת לגישה עם רכב עד מתקן הוועידה, דבר שלא קרה בפועל. אלהרר איחרה לפגישותיה ולא נכנסה כלל לוועידה. מלשכת רה"מ נמסר: "בנט שוחח עם השרה אלהרר, ואמר לה שהישארותה מחוץ למתחם בגלל בעיות נגישות לא מקובלת עליו. בהנחייתו, השרה תגיע מחר למתחם הוועידה איתנו בשיירת ראש הממשלה".

ההזדמנות האחרונה | האזינו לפרק ב"עוד יום"

לפני רה"מ בנט נאם נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, שפתח בהצהרה כי זה העשור ש"יחליט על הכל" ויקבע את התשובה לגבי משבר האקלים. "כרגע אנחנו עדיין נמצאים מאחור, זה האתגר הקולקטיבי של החיים שלנו. אין יותר זמן להתמהמה, להתלבט או להתווכח בינינו. כל יום בו אנחנו מתעכבים המחיר של חוסר הפעולה עולה", המשיך.

אחר כך עבר ביידן להבטחות של ארצות הברית. "נצמצם את פליטת גזי החממה ביותר מג'יגטון עד 2030, נגיע לאיזון פחמני לא יאוחר משנת 2050 ונפחית את פליטת גזי החממה בכ-50% עד 2030, בהשוואה לנתוני 2005".

מרפק למרפק. בנט וג'ונסון נפגשים בפסגת האקלים

בפתח הוועידה נאם ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, שהצהיר: "זה דקה לחצות. אם לא נפעל היום ואם לא נממש את כל ההבטחות כאן בגלזגו - מחר יהיה מאוחר". אחר כך עבר ג'ונסון לבחון את הפתרונות. "אנחנו יכולים לטעת טריליון עצים עד 2030, זה מפחית את גזי החממה ומאזן את העולם. צריך לעבור לטכנולוגיה ירוקה, יש לנו את הטכנולוגיה והתקציבים". בסוף סיכם ראש ממשלת בריטניה: "הדורות הבאים לא יסלחו לנו אם נכשל בפסגת גלזגו".

מזכ"ל האו"ם גוטיירש: "מספיק להתייחס לעולם שלנו כאסלה. תוקם ועדה שתקבע סטנדרטים למצב בו מדינה לא עומדת בהתחייבויותה האקלימיות"

רה"מ בנט מחובק עם ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, לפני תחילת טקס הפתיחה

פסגת האקלים העולמית בגלזגו: עדכונים שוטפים

18:50 | מבוכה בגלזגו: שרת האנרגיה קארין אלהרר לא נכנסה לוועידה בשל בעיות נגישות, לשכת בנט: מחר היא תגיע בשיירת רה"מ

18:25 | מנהיג סין שי ג'ינפינג, שנעדר מהוועידה, מסר הצהרה כתובה: קורא לשמור על קונצנזוס מולטילטרלי בין מדינות העולם - על המדינות המפותחות לתמוך באלה המתפתחות. הבסיס שעליו צריכה הקהילה הבין לאומית להישען בהתמודדותה עם שינויי האקלים הוא 'אמנת המסגרת של האו"ם בנושא שינויי האקלים' ו'הסכם פאריס'. עוד קורא הנשיא הסיני להאיץ את ה"טרנספורמציה הירוקה" והדגיש כי סין מתכננת להקים פרוייקטים גדולים של טורבינות רוח

17:50 | ראש הממשלה בנט: "ההיסטוריה תשפוט את הדור שלנו, ישראל בתחילת מהפכה. לראשונה, ישראל מתחייבת לצמצם את פליטת גזי החממה ל-0 עד שנת 2050 ואנו נפסיק בהדרגה את השימוש בפחם עד שנת 2025"

17:20 | חוקר הטבע דייויד אטנבורו הפציר במנהיגי העולם: זה עליכם, אם לא תעשו משהו - הילדים שלכם לא יוכלו לחיות פה

17:06 | ביידן: "העשור הקרוב יקבע הכול, אין יותר זמן להתווכח. ארה"ב תצמצם את פליטת גזי החממה מעל לג'יגטון עד 2030"

16:30 | סליפי ג'ו שוב נרדם? הנשיא האמריקני ביידן נתפס עוצם עיניים בוועידה

15:18 | מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרייש: "די להרוג את עצמנו עם גזי חממה ולהתייחס לעולם שלנו כאסלה. מרכיז על הקמת ועדת מומחים מיוחדת, שתקבע את הסטנדרטים הברורים למצב בו מדינה לא עומדת בהתחייבויות האקלימיות שלה"

15:00 | פאדיחה ראשונה בין הנאומים: הנסיך צ'ארלס מעד עם עלייתו לבמה - והתעשט במהרה

14:40 | ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון: "עכשיו דקה לחצות. אם לא נהיה רציניים היום - זה יהיה מאוחר מחר. במשך 200 שנה העולם המתועש התעלם לחלוטין מהבעיות שהוא יצר"

14:20 | רה"מ בנט נפגש עם ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון בוועידת גלזגו. השניים דנו באיום האיראני ובנט ביקש ממקבילו לגנות את איראן. עוד ביקש כי אוסטרליה תגדיר את חיזבאללה, על כל אגפיו, כארגון טרור

בהכנת הידיעה השתתפו בן יניב, בר שפר ויואב זהבי