-

המשטרה עצרה את ברלנד בחשד למעורבות בפרשת הרצח והחטיפה

גם אשתו של ברלנד עוכבה לחקירה • עימותים פרצו מחוץ לבית המשפחה • ביום חמישי שעבר נכנס ברלנד לתקופת מאסר שנייה בכלא איילון • מעצרם של שני חשודים נוספים במעורבות בפרשה הוארך בארבעה ימים
ורד פלמן
01 בנובמבר 2021
10:03
עודכן ב 12:56

שבוע לאחר שנכנס לכלא לריצוי מאסרו: המשטרה עצרה הבוקר (שני) את אליעזר ברלנד בחשד למעורבות בפרשת רצח אברהם אדרי וההיעלמות של הנער נסים שטרית בירושלים, שאירעו לפני יותר משלושה עשורים. גם רעייתו של ברלנד, תהילה, עוכבה לחקירה. בשל עיכובה, התפתחו מחוץ לביתם של בני הזוג הפרות סדר, עד כה נעצר חשוד אחד.

האזינו לפרק "כך פענחתי רצח מלפני 30 שנה" | "עוד יום"

מאיר שטרית, אחיו של הנעדר נסים שטרית, אמר כי כבר לפני 35 שנים דיווח למשטרה על חשדותיו בדבר מעורבותו של ברלנד בפרשה. בריאיון לאסתי פרז בן עמי בכאן רשת ב, אמר האח מאיר כי אנשים מסביבתו הקרובה ביותר של ברלנד, סיפרו לו כבר לפני שלושה עשורים כיצד הוא קובע גורלות של אנשים. שטרית חיזק את ידי החוקרים ואמר כי הם עושים עבודה נהדרת.

בתוך כך, בית משפט השלום בירושלים האריך היום בארבעה ימים את מעצרם של שני חשודים נוספים במעורבות בפרשה. בדיונים עלה כי נערכו לשני החשודים עימותים עם החשודה בפרשה וזו הטיחה בהם את חלקם. לאחד מהם אמרה כי היה הנהג באירוע. בית המשפט קבע שיש חשד סביר למעורבותם.

אתמול עצרה המשטרה שני חשודים נוספים במעורבות בפרשה. השניים - תושבי ירושלים, בני 60 ו-70. בסוף השבוע דווח בכאן חדשות כי החתימה על הסכם עד מדינה עם אחד החשודים בפרשה הניבה מידע שיוביל לעוד מעצרים. עד כה נעצרו בפרשה 11 חשודים, שמונה מהם עדיין במעצר

ביום חמישי שעבר שב ברלנד אל כלא איילון והחל לשאת עונש מאסר של חמישה חודשים. ברלנד הורשע והודה בעסקת טיעון בעבירות של קבלת דבר במרמה, איום, עבירות מס והלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. בפועל נגזרה על ברלנד שנת מאסר וחצי, שממנה קוזז זמן מעצרו. ברלנד שוהה באגף המלר"ש - המרכז רפואי של שירות בתי הסוהר, תחת השגחה קפדנית.

חשיפת כאן חדשות: ההקלטה שקושרת את ברלנד למקרי הרצח בירושלים

לפני עשרה ימים נחשף בכאן חדשות כי אחד החשודים המרכזיים בפרשת הוקלט לפני שנתיים קושר כמה מהחשודים האחרים למעשה ומספר על הקשר של ברלנד למעשים. ההקלטה שודרה בתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11.

"הדבר הכי פשוט בלהבין את כל מה שקורה פה, שזה נעשה מתוך שעבוד של כת, של אנשים שהם היו שותפים לרצח של שטרית, זה לא אנשים... זה לא אנשים עבריינים, לא אנשים עם עבר פלילי, זה לא אנשים שהיו אלימים", נשמע החשוד אומר בהקלטה. "לא היה עולה על דעתם, בחלום הכי שחור, שהם פעם ייקלעו לסיטואציה שהיא 10 אחוזים מדבר כזה. פשוט שזה היה, זה התחיל ממנו (מברלנד - מ"ש), והמשיך ממנו ונגמר בו".

הסרט שחידש את חקירת הרצח וההיעדרות

נסים שטרית, בן 17 בהיעדרו, התגורר בירושלים. לפני היעדרותו הותקף בידי אברכים ליד הישיבה שבה למד באשדוד. בהמשך זיהה את אחד מתוקפיו בירושלים, הזעיק את המשטרה והחשוד נעצר. שטרית ומשפחתו החלו לקבל איומים בדרישה שיבטל את תלונתו, אך הוא לא הסכים. לאחר זמן מה, כשעבד בכנסת, קיבל שיחת טלפון ויצא מהמשכן. באותו ערב הוא נצפה בפעם האחרונה במרכז ירושלים ומאז לא נודעו עקבותיו.

המקרה השני שבו מעורבים החשודים אירע ארבע שנים לאחר מכן, ב-1990. אברהם אדרי, בן 40 מירושלים, עבד בישיבת "ויאמר יצחק" בשכונת שמעון הצדיק בעיר. באחד הערבים הוא אמר לאשתו כי הוא קופץ לישיבה - ידוע שהוא הגיע למקום, יצא ממנו ונעלם. היעדרותו דווחה למשטרה ויום למחרת גופתו נמצאה ביער רמות.

בפברואר 2020 שודר בכאן 11 סרטה התיעודי של הבמאית שני חזיזה, שמתחקה אחר אחד מסימני השאלה הגדולים שעלה מפעילות קהילת "שובו בנים". בסרט אמר אחד מחסידי הרב ברלנד כי אנשי משמרות הצניעות רצחו את הנער ניסים שיטרית, שנעדר מאז 1986, ביתרו את גופתו וטמנו את חלקיה ביער אשתאול. בסרט הוזכר גם רצח אבי אדרי, איש תחזוקה בתלמוד תורה, שגופתו נמצאה ביער רמות ב-1990 לאחר שעברה התעללות קשה.

מאז ליוותה הפרשה את קהילת "שובו בנים", עד למעצר שלושה חשודים ראשונים במעורבות בפרשה, לפני שבועיים.

צפו בסרטה של שני חזיזה "רב הנסתר - סיפורה של קהילת שובו בנים"