שאול אמסטרדמסקי

האמא, הבן והעסקה שנדחתה: מה קרה כשקניתי מניה אחת של חברת "כנפיים"?

כמו שהבטיח, שאול השקיע 8 שקלים והפך לבעל מניה גאה. אחרי שניסה לקבל מהם מידע - הם דחו את אסיפת בעלי המניות, והאקזיט שתמי מוזס רצתה לסדר לבן שלה - ייאלץ לחכות
משחקי הכיס
02 בנובמבר 2021
11:22

לפני שלושה שבועות סיפרתי לכם את הסיפור המדהים של חברת כנפיים, חברה שנסחרת בבורסה והבעלים שלה היא תמי מוזס-בורוביץ', שהיא גם אחותו של נוני מוזס. חברת כנפיים החליטה להשקיע 300 אלף דולר ועוד כמה מיליוני שקלים בחברת תיירות פיצפונת שנקראת מויה תיירות, שבמקרה שייכת לבן של תמי מוזס, יריב מוזס-בורוביץ'. אחלה לאקזיט לילד אחרי חצי שנת פעילות.

הדבר הזה קיבל את כל האישורים הנדרשים בתוך החברה. כל הדירקטורים הבלתי תלויים אישרו, ועדת הביקורת, כולם אישרו. בעוד עשרה ימים העסקה הזו הייתה אמורה להגיע למשוכה האחרונה: אסיפת בעלי מניות המיעוט, כל מי שמחזיקים במניות של החברה שהם לא תמי מוזס-בורוביץ' ובני המשפחה שלה.

בסוף הסרטון ההוא הבטחתי לכם את הדבר הבא: אני באופן אישי הולך לקנות מניה בשביל להיות שם, בשביל לראות בעיניים איך המנהלים של החברה מסבירים את עסקת בעלי העניין הזאת. נחשו מה? אתם מסתכלים על בעל מניה גאה של חברת כנפיים. קניתי מניה. אחת. השקעתי. שמונה שקלים שלמים.

אוקיי. עכשיו ברצינות, האסיפה הייתה אמורה להיות בעוד עשרה ימים. אני, כבעל במניות, רוצה לדעת האם לאשר את העסקה הזאת או לא. איך אני יכול לדעת? אין לי מספיק אינפורמציה. התקשרתי לחברה, ביקשתי את כל הפרטים שאני יכול. ביקשתי לקבל, למשל, את אתר האינטרנט של מויה תיירות. לראות, אם זו חברה טובה, לא חברה טובה. התקשרתי לדירקטורים שאישרו את העסקה, לדליה איציק, למנכ"ל קק"ל אמנון בן עמי וליריב לרנר שהם הוא דירקטור בחברה. אף אחד לא נתן לי תשובות.

זה השלב שבו החלטתי לעלות קומה. מהיום אני מיוצג בידי עורכת דין. לובי 99, שזה גוף לובי אזרחי, הסכים לייצג אותי ללא תמורה. ביחד פנינו באופן רשמי לחברת כנפיים בדרישה לקבל את כל המסמכים, את כל המידע, את כל האינפורמציה שאני צריך כבעל מניות בשביל לדעת - לקבל החלטה, לאשר או לא לאשר. 

אז למה אני אומר שהאסיפה הייתה אמורה להיות עוד עשרה ימים? כי החברה דיווחה היום לבורסה שהיא דוחה למועד לא ידוע את אסיפת בעלי המניות שהיא זימנה לפני שלושה שבועות. במילים אחרות, האקזיט שבעלת השליטה בחברה תמי מוזס רצתה לסדר לבן שלה ייאלץ לחכות.

הנימוק? יש גופי פנסיה ומשקיעים פרטיים שפנו לבקש מידע על העסקה, אז עכשיו הם שוקלים את כל העניין מחדש. מוסר השכל: אל תתנו לשוק ההון לנוח. הם חייבים בייביסיטר צמוד.