הכור בדימונה
צילום: אי-פי

בנט קבע: מסמכי ארכיון הכור בדימונה לא יפורסמו

לפי חוק, חומרי ארכיון בעלי ערך היסטורי צריכים להיחשף לציבור בחלוף 50 שנה. הוועדה לאנרגיה אטומית טענה שהפרסום יהווה סיכון לאינטרסים חיוניים, מועצת הארכיונים התעקשה לפרסם - ובנט הכריע: מסמכים מהגרעין הישראלי יהיו ניתנים לפרסום באופן יזום רק לאחר 90 שנה, "נוכח שיקולים ביטחוניים"
גילי כהן
01 בנובמבר 2021
21:19
עודכן ב 23:19

בהחלטת רה"מ בנט: הוועדה לאנרגיה אטומית לא תחשוף חומרים מהארכיון שלה - כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. מלשכת בנט נמסר: "נוכח שיקולים ביטחוניים, הוחלט לפטור את הוועדה לאנרגיה אטומית (וא"א) מחובת חשיפת מסמכים יזומה". 

לפי חוק הארכיונים הקיים, בחלוף 50 שנה, חומרי ארכיון שונים בעלי ערך היסטורי, מחקרי וציבורי, אמורים להיחשף לציבור לאחר בחינה מתאימה. בעקבות בחינה שנערכה בארגון, החליטו בוועדה לאנרגיה אטומית כי קיים סיכון לאינטרסים חיוניים של מדינת ישראל בנושא, ולכן לא ניתן לעשות חשיפה יזומה של חומרים אלו. לכן הם ביקשו לתקן את החוק - ולהמשיך את העמימות הגרעינית הישראלית. 

בהתייעצות שנעשתה בנושא עם מועצת הארכיונים, התנגדו מרבית חברי המועצה להצעה לתקן את החוק, בטענה שבמילא ההצעה של חשיפה בתום 50 שנה היא הצעת פשרה. כמו כן, הם הביעו חשש כי ארגונים נוספים יבקשו גם כן לדחות את התחייבותם לחשיפה יזומה.

לפי מקורות המעורים בנושא, בשל אי ההסכמות, הובא הנושא לראש הממשלה וזה הכריע לתקן את החוק - ולמעשה להחריג פעם נוספת את הוועדה לאנרגיה אטומית, כך שחומרים יהיו ניתנים לפרסום באופן יזום רק לאחר 90 שנה.

חוקר הגרעין אבנר כהן אמר הערב בעקבות הפרסום בכאן חדשות: "זו רק דוגמה נוספת לאופן השלילי שמדיניות העמימות ממשיכה לפגוע בהבנת אחד הפרקים החשובים והמרתקים ביותר בהיסטוריה הישראלית. ללא ההיסטוריה הגרעינית, ההיסטוריה הישראלית נותרת חסרה ומסורסת באופן עמוק ומשמעותי. ההחלטה הזו פירושה שכל זמן שישראל לא לוקחת אחריות לעשייתה בתחום הגרעין, להיסטוריה אין כל מעמד ציבורי. זה כמובן מגוחך, כי מדובר בהגנה על הסוד הגלוי ביותר בעולם שהכול מודעים לו".