ליברמן

ליברמן בפתיחת הדיונים על התקציב: חיכינו לרגע הזה שלוש שנים וחצי

המליאה החלה לדון באישור תקציב המדינה בכנסת • ח"כ טאהא: "זו פעם ראשונה בתולדות המדינה שהחברה הערבית נמצאת בספר התקציב" • רגע לפני, עימות פרץ בין מרצ לתקווה חדשה על חוק הקנאביס
יערה שפירא וזאב קם
02 בנובמבר 2021
09:04
עודכן ב 09:26

הדיונים לקראת אישור תקציב המדינה החלו הבוקר (שלישי) בכנסת. הדיונים צפויים להימשך עד להעברתו הסופית שתהיה לפי ההערכות בין יום חמישי בערב ליום ראשון. היום יתקיימו דיונים בלבד, ללא הצבעות, ולכן הקואליציה לא מחוייבת להמצא פיזית במשכן, אלא במרחק קריאה של שעה בלבד.

שידור חי

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר מעל דוכן המליאה: "זה לא נאום של שר האוצר על התקציב, היום באתי לדבר על הסימבוליקה. היום, 2 בנובמבר, יום הצהרת בלפור. גם עצם הבאת התקציב - ממשלה שקמה בדיוק לפני 142 ימים ואנחנו תוך 142 יום עשינו עבודה וחיכינו לרגע הזה שלוש שנים וחצי. במרץ 18 הייתה הפעם האחרונה שהכנסת הצביעה על התקציב".

"פעם ראשונה בתולדות המדינה שהחברה הערבית נמצאת בספר התקציב"

חבר הכנסת ואליד טאהא מרע"ם אמר: "כשרוצים לראות כמה מדינה מתעניינת באוכלוסייה כלשהי הולכים לספר התקציב. זו פעם ראשונה בתולדות המדינה שהחברה הערבית נמצאת בספר התקציב". לדבריו, "אנחנו לא אומרים שהגענו לכל מה שרצינו, אבל כהתחלה, אנחנו מקווים שנושאי החברה הערבית יהיו תמיד על השולחן ושנחליף את השיח המסית שלא מתבסס על שום אמת ומטרתו לטרפד את האפשרות שתקציב המדינה יעבור - מטרה פוליטית זולה".

הלילה הקואליציה הסירה זמנית מעל סדר היום של הכנסת את הצעת החוק למיסוי משאבי טבע, מחשש שפיליבסטר מצד האופוזיציה יעכב את לוח הזמנים להעברת התקציב. השר זאב אלקין, שמשך את ההצעה, אמר שיעלה אותה שוב בשבוע הבא.

רגע לפני תחילת הדיונים, עימות פרץ בקואליציה בין מרצ לתקווה חדשה סביב חוק הקנאביס הרפואי. חברת הכנסת שרן השכל דורשת להמשיך את הליך החקיקה כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני. שר הבריאות ניצן הורוביץ מתנגד ודורש שהנושא יוסדר בתקנות פנימיות של משרדו.

צוותי חיפוש לנעלמים וסל הצעות מפתות לעורקים

בד בבד, הקואליציה נערכת להצבעות בכמה מישורים. מנהלי הקואליציה מינו בכל חצי שורה במליאה חבר כנסת האחראי לתצפת על כל הנוכחים ולדווח אם מישהו מהם יוצא. נוסף לכך, הוכן פרוטוקול טיפול למקרים פרטניים: למשל, אם חבר כנסת נעלם - יוכרזו הצבעות שמיות, וצוותי הסיעות יוזנקו לחפשו לפי אזורים. אם חבר כנסת ייעדר בשל מחלה, יחפשו קיזוז ובמקביל יארגנו דרך יו"ר הכנסת אזור סטרילי במליאה.

בקואליציה נערכים גם למקרה שחבר כנסת יערוק ברגע האחרון, ולצורך כך הוכנו מראש הצעות שאפשר יהיה להציע לחברי כנסת באופוזיציה, כאלה שהותאמו להם אישית – בתמורה לתמיכה בתקציב. רובם - מהרשימה המשותפת, אבל גם מסיעות אחרות.

ראשי שלוש המפלגות שמרכיבות את הרשימה המשותפת – איימן עודה מחד"ש, אחמד טיבי מתע״ל וסאמי אבו שחאדה מבל״ד – הבהירו כי לא יספקו רשת ביטחון לקואליציה בהצבעה על תקציב המדינה, וכי יצביעו נגדה. הקואליציה ניהלה משא ומתן עם הרשימה המשותפת, במיוחד עם מפלגת תע״ל של אחמד טיבי, אבל המגעים הופסקו ביום חמישי.