גל אוחובסקי
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

אוחובסקי מגיב לתחקיר כאן חדשות: "איני חף מטעויות ויצרים"

בשבועות האחרונים הגיעו לידי מיכל רבינוביץ' עדויות של גברים שחלקן פורסמו בכתבה, שבעקבותיה החלה בדיקה משטרתית בעניינו של אוחובסקי • עמרי פיינשטיין שסייע בהכנת התחקיר: "כשהשם שלו עלה הבנתי שנכנסתי למשהו מורכב ומפחיד" • ראש חטיבת החקירות במשטרה: "קורא למי שנפגע לפנות אלינו"
איתי שיקמן
02 בנובמבר 2021
09:50
עודכן ב 16:23

צפו בתחקיר של מיכל רבינוביץ' מתוך חדשות הערב בכאן 11

לאחר התחקיר עליו בכאן חדשות, גל אוחובסקי מגיב היום (שלישי) בהרחבה לטענות נגדו בפוסט סגור לחבריו בפייסבוק ואומר: "מבקש סליחה כנה וטהורה, אינני חף מטעויות ויצרים". הנה הפוסט המלא: 

"חבריי היקרים, בחרתי לכתוב לכם את אשר על ליבי. בכל פעם שנקשר שמם של דמויות ציבוריות בטענות הנוגעות להתנהגות לא ראויה, הייתי מהראשונים שדרשו מהם להתמודד ולהגיב, להתעמת ולעשות חשבון נפש, לגלות אומץ ומנהיגות ולא להתחבא ולהתבצר.

"כל מה שדרשתי מאחרים, חל גם עלי, גם אז וגם עכשיו. גם אני, אדם ככל אדם. איני חף מטעויות ויצרים, ואיני נקי משגיאות. לאורך שנים ומפגשים מקצועיים וחברתיים עם אלפי חברי קהילה וכאלו שאינם חלק ממנה, הקפדתי בכבודם של אנשים, הקפדתי לכבד את רצונם ולהקשיב היטב לכל מסר סמוי או גלוי העולה מדבריהם או התנהגותם. ראיתי בכך חובה הכרחית כאדם, כחבר וכמנהיג עבור רבים מחברי הקהילה.

"עשיתי ככל יכולתי כדי לסייע ולעמוד לצידם של אלה אשר נזקקו ליד מכוונת, או לאוזן קשובה מתוך תחושה עמוקה של שליחות, שינוי ורצון להשפיע על מעמדם ומקומם של חברי הקהילה בחברה הישראלית ובעמדות ההשפעה שלה. לא העליתי בדעתי לפגוע באיש או אשה, לא העליתי בדעתי שפגעתי.

"מסתבר שטעיתי. כאשר קיבלתי את הטענות כלפיי להתנהגות לא ראויה, התכווצה לי הבטן. חשתי תחושה קשה של אכזבה אישית, מכך שלא הבחנתי בכך בזמן אמת, ובעיקר מועקה גדולה על כך שחברים יקרים שלי לקהילה נפגעו ממני. מיד כאשר נודע לי, בחרתי להתנצל, כי זו הדרך הראויה, ובחרתי להתפטר מתפקידי כי זה חלק מחשבון הנפש. בשנים האחרונות הבנתי והפנמתי שהאחריות המוטלת עלי היא כפולה ומכופלת.

"מעולם, מעולם, לא התכוונתי לפגוע באיש ואני מבקש סליחה ישירה, כנה וטהורה ממי שחש אי נוחות או מבוכה או אכזבה ממני. מהרגע הראשון הבהרתי שלא אתקוף אף אדם שיכתוב או יעיד על כך שחש אי נוחות בחברתי. בחרתי שלא לעשות שימוש ולא לפרסם שום הקלטה, צילום מסך, התכתבויות ועדויות של חברי קהילה רבים אשר הביעו שאט נפש מנסיונות 'לסגור חשבון', לנקום או לבצע שיימינג. זו לא הדרך שלי.

"למדתי על בשרי באופן הכואב והקשה ביותר, שגם מפגשים מיניים הנקבעים בהסכמה מדעת של אנשים בוגרים, עלולים ברבות השנים להתפרש שונה אצל כל אחד מהמעורבים במעשה המיני, ולהפוך לפטיש היורד על הנפש ללא רחם.

"למדתי גם שאין באמת דרך להתגונן מפני טענות עלומות מצד גורמים הנשארים באפלה, ועדותם הופכת מיידית לאמת צרופה וטהורה ולעיתים גם זכות התגובה לא ממש ניתנת. 

"חשוב לי לומר את מה שנמנע ממני אמש: כל מפגש מיני תואם מראש ככזה, וככל הנראה, בלהט התשוקה האנושית לא הייתי קשוב כנדרש לתחושות הצד השני ואני כואב זאת. 

לא ניסיתי מעולם לכפות עצמי על איש, ואעמוד בכל בדיקת פוליגרף שתבדוק זאת. זו אמנם שעה קשה מאוד עבורי ועבור משפחתי וחברי, אבל כל שעה שבה מתקיים דיון ערכי ומוסרי היא שעה חשובה מאין כמותה עבור הקהילה, והקהילה חשובה ממני".

בעקבות תחקיר כאן חדשות: החלה בדיקה משטרתית בעניינו של אוחובסקי

מוקדם יותר הודיעה המשטרה כי בעקבות התחקיר, היא פתחה בבדיקה נגד אוחובסקי. לאחר הפרסום, הודיע העיתונאי ויוצר הקולנוע בן ה-63 כי הפסיק את פעילותו כנשיא ארגון הנוער הגאה "איגי". אוחובסקי מוביל טיפול בנוער הגאה ומרבה להתבטא נגד תקיפות מיניות.

ראש חטיבת החקירות במשטרה, תת ניצב דודו בואני, אמר היום בכנס העיתונות באילת: "התחלנו בתהליך של בדיקה, ואני לא ארחיב. אבל אם יורשה לי אז אני פונה באופן גלוי למי שמרגיש שנפגע באירוע המדובר לפנות אלינו בצורה מסודרת, ואני מבטיח לתת מענה".

שר הבריאות, ניצן הורוביץ, איש קהילת הלהט"ב, צייץ בתגובה לתחקיר: "‏הצטערתי מאוד לשמוע על התלונות נגד גל אוחובסקי ואני מבקש לחזק את ידי המתלוננים. עלינו לנהוג אפס סובלנות לפגיעות מיניות. זה נכון בכל מקום, וזה נכון גם בתוך הקהילה הגאה. ההחלטה של אוחובסקי להתנצל ולהתפטר מ'איגי' היא הדבר הנכון והראוי. יש למצות את בירור הטענות ולהבטיח תמיכה לנפגעים".

עמרי פיינשטיין, מייסד עמוד "תורנו" באינסטגרם שסייע בהכנת התחקיר, סיפר על קבלת העדויות הראשונות נגד אוחובסקי. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב הוא אמר כי "בקיץ האחרון עשינו כתבה על תופעת הפגיעות המיניות, ואחרי שהיא שודרה התחיל להגיע מידע על אוחובסקי". פיינשטין הוסיף: "זה היה מלחיץ כשהשם שלו עלה, הבנתי שנכנסתי למשהו מורכב ומפחיד".

האזינו לראיונות בכאן רשת ב

על התגובות לתחקיר אמר פיינשטיין שהרוב של הקולות תומך, "אבל תמיד יש תגובות - למה לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ?" ערן האן, מנהל קו סיוע ארצי לנערים וגברים נפגעי תקיפה מינית, אמר לקרן נויבך כי יש בעיה בסמנטיקה. "כל הכותרות דיברו על שימוש לכאורה בכוח, אך יש תלונות על פגיעה מינית. הפניות עולות ככל שמדברים על המקרים האלה יותר".

בשבועות האחרונים הגיעו לידי מיכל רבינוביץ' עדויות של גברים שחלקן פורסמו בתחקיר. עדויות המספרות שאוחובסקי לכאורה כפה עצמו עליהם בניגוד לרצונם במהלך מפגשים מיניים ואף פעל בכוח ובאלימות.

קו הסיוע של המרכז לנפגעי תקיפה מינית לנערים וגברים - 1203

במרכז התחקיר עומדת עדותו של א', שהותקף לטענתו על ידי אוחובסקי לפני כשנה וחצי. השניים קבעו להיפגש למפגש מיני עם גבולות ברורים שהופרו מייד. "זה קרה מהרגע הראשון", מעיד א', "כמה דקות, הופעל איזה כפתור והוא לא תיקשר כמו בן אדם, הוא תיקשר כמו חיה. יותר מחמש פעמים הוא ניסה להפוך אותי בכוח, להחדיר לי אצבעות, לגעת, להגיע בכל דרך אפשרית לאזור הזה".

א' מספר שביקש מאוחובסקי להפסיק: "אלו היו מילים מאוד נחרצות: 'די, זה לא נעים, בוא נפסיק את זה'. היו דברים מאוד לא משתמעים לשתי פנים". עדותו של א' מגובה בבדיקת פוליגרף שבה נמצא דובר אמת.

עדות נוספת היא זו של ב', גבר שאיתו נפגש אוחובסקי לפגישת עבודה לפני מספר שנים. "ישבנו רחוקים אחד מהשני ופשוט ברגע הוא זינק אליי והתחיל לנשק אותי", הוא סיפר, "ניסיתי להדוף אותו. הוא כפה את עצמו עליי למרות התנגדותי, עד שגמר".

מטעמו של גל אוחובסקי נמסר

לגבי המקרה הראשון: עד רגע הפניה מכם לא ידע גל דבר על תחושותיו של חבר הקהילה. מתוך הבנה ורגישות גל מבקש להתנצל מעומק ליבו בפני האדם על התחושה הרעה שנגרמה לו.

באשר לעדות השניה: בניגוד למה שמחייב הדין וכללי האתיקה, לא הועברו מצד התאגיד שום פרטים לגביה, ואין לו דרך להגיב או להתגונן בפני אירוע שלא פורט בפניו. אך כאמור, מרגע שזו התחושה, הוא מתנצל גם בפני המעיד השני.

כמי שהקדיש את חייו לקהילה החליט גל כי אחריותו מחייבת אותו להפסיק את פעילותו כנשיא איגי, ארגון הנוער הגאה. הארגון הוא מפעל חייו, והוא אינו מעונין שרבב ידבק בארגון הנהדר הזה.