טבעת
צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות

טבעת עתיקה שמרפאת חמרמורת התגלתה ביבנה

התכשיט התגלה בחפירות ארכיאולוגיות ביבנה באתר בו נמצא גם היקב הגדול ביותר הידוע מהתקופה הביזנטית
שרון עידן
02 בנובמבר 2021
13:55

טבעת זהב עתיקה נמצאה היום (שלישי) בחפירה ארכיאולוגיות של רשות העתיקות ביבנה. הטבעת משובצת באבן חן סגולה הקרויה אמטיסט, או אחלמה כפי שמכונה בתנ"ך, לה יוחסו סגולות של מניעת תופעות הלוואי של האנגאובר. מציאתה דווקא במיקום זה מעניינת במיוחד - כי היא התגלתה במרחק של 150 מטרים מיקב שהתגלה באוקטובר, והוא הגדול בעולם הידוע מהתקופה הביזנטית.

צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות

ד"ר אמיר גולני, מומחה לתכשיטים קדומים ברשות העתיקות, אמר כי הטבעת הייתה שייכת לאדם אמיד וכי ענידתה הצביעה על מעמדו ועושרו. כמו כן אמר גולני כי ישנה התלבטות ביחס לתיארוך הטבעת. התכשיט הוא, ככל הנראה, מהתקופה הביזנטית או ראשית התקופה האיסלמית הקדומה - כלומר, מהמאה השביעית לספירה. ואולם, ייתכן כי הטבעת עברה במשך מאות שנים מיד ליד בשל יופיה ויוקרתה, כך שמקורה בתקופה קדומה יותר. טבעות משובצות באבן האחלמה מוכרות בעולם הרומי, וייתכן שהיא שייכת לבן המעמד הגבוה שחי בעיר כבר במאה ה-3 לספירה.

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות,"הממצאים הקטנים, היום-יומיים, שמתגלים בחפירות שלנו, מספרים לנו את הסיפורים האנושיים ומחברים אותנו באופן בלתי אמצעי לעבר". 

צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות

היקב שלידו נמצאה הטבעת מעוטר בקישוטים, וברשות העתיקות אמרו כי הדבר מצביע על עושרם הרב של בעליו. היין שיוצר באיכות כל כך גבוהה שהוא הגיע אפילו לשולחנו של קיסר האימפריה.