-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מחפשים עריקים, עושים חזרות ומגבשים דילים - הקרב על התקציב

המסר של האופוזיציה ל"מתנדנדים": "זו ההזדמנות האחרונה למנוע מלפיד את כס רה"מ" • העלאה של שכר המינימום, הקפאת השכר במגזר הציבורי ושינוי בתשלום עבור שעות נוספות - עסקת החבילה שמגבשים באוצר • עבאס פנה ללפיד עם התוכנית להעברת כספים לחרדים
יערה שפירא, ליאל קייזר ומיכאל שמש
02 בנובמבר 2021
22:59

יומיים לאישור התקציב ובכנסת נכנסים לקרבות האחרונים לפני ההצבעות. בקואליציה מקווים לאשר את התקציב היום חמישי. ראשי הסיעות שוחחו היום (שלישי) שוב עם חברי הכנסת שנחשבים "מתנדנדים", ובאופן כללי עם כל חברי הקואליציה, כדי לוודא שיש להם את כל 61 ההצבעות הדרושות.

הנהלת הקואליציה רוצה לעשות מחר מעין תרגיל הצבעה: לעבור על כל 600 ההסתייגויות של האופוזיציה ולסמן לפי סדר איך מצביעים. היכולת לבצע מעין "חזרה גנרלית" להצבעות תלויה באופוזיציה - אם היא תמסור עד שעת הצהריים אלו הסתייגויות היא תרצה לעלות, אך לא בטוח זה אכן יקרה.

בינתיים באופוזיציה מנסים עד הרגע האחרון לאתר אצבע אחת שתפיל את התקציב. הם מעבירים מסר לחברי הכנסת שעימם הם משוחחים בשולי ימינה ותקווה חדשה, לפיו: "זו הזדמנות אחרונה למנוע מלפיד את כס ראש הממשלה". 

ליל הסחטנות הגדול: איך מאשרים תקציב? | עוד יום

שכר מינימום ושעות נוספות: עסקת החבילה שמגבש האוצר

במשרד האוצר עובדים בימים האחרונים שעות נוספות כדי לסגור "עסקת חבילה במשק" שתיכנס לתקציב. במסגרת העסקה המתגבשת בין האוצר, המעסיקים וההסתדרות שכר המינימום יעלה מ-5,300 ל-6,000 שקלים בחמש פעימות: הפעימה הראשונה תהיה באפריל 2022 (עלייה ל-5,400 שקלים), והפעימה האחרונה תבוצע בינואר 2026.

עוד מתוכננת הקפאה של השכר במגזר הציבורי למשך שנה וחצי. לא ייחתמו הסכמי שכר חדשים עד תחילת 2023, ועל אף שתוקפו הפורמלי של ההסכמים הקיימים פג – הם יישארו בתוקף. שינוי נוסף קשור לאופן שבו מחושב התשלום בגין שעות נוספות במשק כולו, מחישוב יומי לחישוב חודשי, באופן שיחסוך למעסיקים הוצאות שכר. בשל החשש מפגיעה בעובדים החלשים, המתווה האמור יוחל על עובדים שמשתכרים החל מכ-8,000 שקלים ברוטו. 

עבאס פנה ללפיד עם התוכנית להעברת כספים לחרדים

אחרי הפרסום אתמול בכאן חדשות על בקשתו של יו"ר רע"ם להקצות 100 מיליון שקלים לחרדים מכספי מפלגתו, הערב פורסם בחדשות הערב שעבאס פנה לראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד, והציג לו את התוכנית להעברת הכספים. לפיד לא שלל את האפשרות וביקש מיו"ר רע"ם לקיום דיון בנושא יחד עם שר האוצר אביגדור ליברמן מיד לאחר אישור התקציב. ההבנה בקואליציה היא שכדי להעביר סכום כל כך גדול של כסף, דרוש שיתוף פעולה של שרים וגורמים נוספים בממשלה, שחלקם לא ממש רוצים להיטיב עם החרדים בשלב הזה.

עבאס הזכיר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב את נאומו של חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה לפני שבוע במליאת הכנסת, ואמר כי דבריו שם נגעו בו. "לפני כמה ימים ניהלתי את מליאת הכנסת ואז עלה גפני, ובמקום 10 דקות הוא נאם 20 דקות. הוא דיבר על המצוקות של החברה החרדית. לא יכולתי לעצור אותו", אמר יו"ר רע"ם. "הטענות שלו שם היו שכל השנים שיטו בהם. בעיקר מה שנגע בי זה האותנטיות של המילים שלו ושל החזון שתהיה ברית של מוחלשים".