מפגינים נגד תעודת התחסנות במרוקו
צילום: רויטרס

לא רק בישראל: מחאה במרוקו נגד תעודת המתחסן

הפגנות בערים בשל הגבלות חמורות במדינה על לא מחוסנים. בין ההגבלות: איסור יציאה לחו"ל ומעבר בין ערים
רועי קייס
03 בנובמבר 2021
08:06

סערה חדשה התפתחה במרוקו, חברתה החדשה-ישנה של ישראל בשבועות האחרונים, סביב ההגבלות נגד לא מחוסנים במדינה. החל מלפני שבועיים, במדינה הושתו סנקציות חמורות על אלה שלא מחזיקים בתעודת מתחסן - הם לא יכולים לנוע בין הערים, לא יכולים לצאת מהמדינה ולא להיכנס למקומות ציבוריים. ההגבלות הללו הובילו למחאה לא שגרתית במדינה המלוכנית. 

בשבוע האחרון החלה הפגנות נגד ההגבלות שהטילה הממשלה, ברבאט ובערים אחרות במרוקו, שדוכאו בידי כוחות הביטחון בצל מצב החירום הרפואי שהוכרז במדינה שלא מאפשר הפגנות. תקרית שרק ליבתה את הרוחות הסוערות אירעה לפני כמה ימים - שתי חברות פרלמנט נמנעו מלהיכנס לבניין בית המחוקקים,  למרות שברשותן בדיקת קורונה שלילית. עד כה, כ-30 אלף איש חתמו על עצומה נגד תעודת המתחסן במדינה. 

במרוקו עד כה התחסנו כ-50 אחוז מהאוכלוסייה המונה 36 מיליון בני דם, השיעור הכי גבוה ביבשת. במדינה מתחסנים גם בחיסון הסיני, גם באסטרהזניקה וגם בפייזר. בימים אלה שיעור התחלואה נותר נמוך, ככל הנראה בעקבות השפעת מספר המתחסנים הגבוה. 800 אלף בני אדם, התחסנו כבר במנה שלישית. 

מוחמד אל-היני, עורך דין ופעיל זכויות אדם ממרוקו, שדווקא תומך בתעודת המתחסן, הגן עליה בריאיון לכאן חדשות: "חיוב תעודת המתחסן הינו אמצעי זהירות ולא צעד שסותר את זכויות האדם. העניין קשור לעקרון הגנת האזרחים ובריאות הציבור. ההתחסנות ההמונית מגינה גם על האוכלוסייה הלא מחוסנת. מתנגדי החיסונים הם מיעוט לא מבוטל, אבל אנחנו מכבדים אותם".

לעומתו, נג'יבה ג'לאל, יו"ר ארגון זכויות אדם בקזבלנקה, אמנם מתנגדת למחאות, אבל מבינה את ההתנגדות לתעודת המתחסן. בריאיון לכאן חדשות היא אמרה: "מרוקו נמצאת בנקודת מפנה בדמוקרטיה. המצב שבו מכריחים להתחסן אנשים שאינם משוכנעים בנחיצות החיסון, פוגע בחירות ובקדושת הגוף".