איתי פנקס ארד
צילום: פלאש 90

אחרי העדויות נגדו: איתי פנקס ארד פורש מתפקידו

אחרי תחקיר גל אוחובסקי: בידיעות אחרונות פורסם כי מחזיק תיק הלהט"ב בעיריית תל אביב, קיים לכאורה מפגשים מיניים עם קטינים שלא בהסכמה מלאה • בעקבות פרסום העדויות, פנקס ארד השעה את עצמו מתפקידו במועצת העירייה • השרה ושותפתו למפלגה תמר זנדברג: "נדרש בירור גם אצלנו"
איתי שיקמן
03 בנובמבר 2021
09:08
עודכן ב 11:38

אחרי פרסום התחקיר על גל אוחובסקי בכאן חדשות: ידיעות אחרונות ו-YNET מפרסמים הבוקר (רביעי) תחקיר עם עדויות נגד חבר מועצת עירית ת"א מטעם מרצ ומחזיק תיק הלהט"ב בעירייה איתי פנקס ארד. במסגרת העדויות, שני צעירים טענו כי ארד קיים עמם לכאורה מפגשים מיניים שלא בהסכמה מלאה, לפני יותר מעשור.

לפי העדויות. פנקס ארד קיים עמם את המפגשים המיניים כשהיו בני 17 והגיעו לפעולות והרצאות בתנועת הנוער הגאה "איגי". הוא באותה תקופה, היה בשנות ה-30 לחייו. בין היתר טוענים השניים כי קיים עמם אקטים מיניים מבלי לשאול להסכמתם, ולא השתמש באמצעי מניעה. 

בתגובה הודיע פנקס ארד כי ישעה את עצמו מתפקידו כמחזיק תיק הלהט"ב בעיריית תל אביב יפו. בפוסט בחשבון הפייסבוק שלו כתב על ההחלטה: "לקיחת אחריות פירושה גם מסקנות אישיות". על הטענות שעלו נגדו אמר: "אלה שעות קשות עבורי ועבור משפחתי, אבל אני לא הספור כאן, אלא מי שנפגעו ממני. לפני 15 שנים ראיתי את הדברים אחרת, בתרבות שהייתה רווחת בקהילה והיום ברור לי שאלה מעשים שאסור היה שיקרו". 

"אני, שנפגעתי מינית בעצמי בגיל צעיר, מחויב היום לחלוטין למאבק נגד פגיעה מינית בקהילה", אמר פנקס ארד, שהתחייב: "אפעל לביסוס מרחב בטוח שבו חברות וחברי הקהילה יוכלו להציך בלי חשש ובלי שיפוטיות את החוויה האישית שלהם ולבסס צדק מאחה". לבסוף כתב: "מצטער מאוד, ומתנצל בפני כולכם ובמיוחד בפני מי שנפגע". 

עוד הדגיש כי מעולם לא היה פעיל באיגי ולא הדריך בני נוער, אלא הוזמן פעמים בודדות להרצאות. בתוך כך הוסיף: "מזכיר לעצמי במקום שבו יש ספק, לא צריך להיות ספק". 

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, שותפתו של ארד למפלגת מרצ, הגיבה לפרסום של ידיעות אחרונות בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב: "עדויות חמורות שצריכות להתברר. הקהילה שהייתה חלק שולי בניקיון האורוות בנושא הפגיעה המינית, בגל צונאמי. מחזקת את מי שנפגע". 

ח"כ נוסף ממפלגת מרצ, עיסאווי פריג' קרא לפרישתו של פנקס ארד מהמפלגה: "לא יהיו במרצ חברי כנסת שניצלו מינית קטינים". ח"כ מיכל רוזין, גם היא מהמפלגה, כתבה, כי "הישגיו המשמעותים של איתי עבור הקהילה הגאה אינם יכולים לשמש עבורו מגן, וצר לי אני קוראת לו לקחת אחריות, ומהיכרותי איתו, בטוחה שכך ייעשה". 

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר, כי העדויות נגד פנקס ארד שמצטפרות לעדויות נגד כל אוחובסקי הן "חמורות ומדאיגות. למקרים הקשים שנחשפו השבוע אין ולא יהיה מקום בקהילה שלנו". עוד נמסר: "אנחנו מאמינות, מחבקות, ומחזקות את ידם של הנפגעים וקוראים לרשויות החוק לחקור ולברר לעומק את התלונות". 

ביום שני האחרון פורסם בחדשות הערב בכאן 11 תחקיר שחשף עדויות לפיהן גל אוחובסקי, עיתונאי, יוצר קולנוע ודמות בכירה בקהילה הגאה, פעל לכאורה באלימות וכפה עצמו על גברים מהקהילה. אוחובסקי ב ה-63 הודיע על סיום תפקידו כנשיא ארגון הנוער הגאה "איגי" והגיב בהרחבה לטענות נגדו בפוסט סגור לחבריו בפייסבוק: "מבקש סליחה כנה וטהורה, אינני חף מטעויות ויצרים". 

בעקבות תחקיר כאן חדשות המשטרה פתחה בבדיקת הטענות נגד אוחובסקי. במרכז התחקיר עומדת עדותו של א', שהותקף לטענתו על ידי אוחובסקי לפני כשנה וחצי. השניים קבעו להיפגש למפגש מיני עם גבולות ברורים שהופרו מייד.