החשוד ברצח ניסים שטרית
צילום: שלו שלום TPS ויונתן זינדל פלאש90

אחרי הוראה מברלנד - חשוד הודה ברצח ניסים שטרית והפליל אחרים

חקירת הרצח וההיעלמות בקהילת שובו בנים: ברלנד ביקש להיפגש עם החשוד ואמר לו שמותר לו לספר את האמת - והוא הודה, אך לא זכר היכן נקבר הנער • המשטרה סורקת אחר גופת הנער באזור ירושלים • נציגי המשטרה אמרו בדיון הארכת מעצר של אחד החשודים כי ידוע כמה אנשים נכחו ברצח של אברהם אדרי
ורד פלמן
03 בנובמבר 2021
11:17
עודכן ב 16:02

פרשת הרצח וההיעלמות: חשוד בפרשה, שהופגש עם אליעזר ברלנד בחדר החקירות וקיבל הוראה מראש הקהילה למסור פרטים בחקירה, הודה וקשר את עצמו לרצח של ניסים שטרית ב-1986 והפליל אחרים במעשה. החשוד התוודה, נלקח לזירת הרצח אך לדברי עורך דינו לא זכר היכן קברו אותו. לדברי החשוד - לא הייתה כוונה לרצוח את הנער.

הדיווח בחדשות הערב על ההוראה שנתן ברלנד לחשוד

המשטרה אמרה היום בבית המשפט כי היא יודעת במדויק מי רצח את שטרית. בדיון הארכת המעצר של אחד החשודים בפרשה, אמרה נציגת המשטרה כי שטרית נרצח ככל הנראה ב-2 בפברואר 1986. המשטרה מחפשת בימים האחרונים אחר גופתו של שטרית, בעקבות מידע חדש שהגיע לידי המשטרה. בדיון בהארכת מעצרו של אחד החשודים בפרשה נאמר כי המשטרה גם יודעת כמה אנשים נכחו ברצח של אברהם אדרי. 

קודם לכן, החשודה שנעצרה במעורבות בפרשת חטיפתו של שטרית, שוחררה למעצר בית של שבוע, לבקשת המשטרה. היא שיתפה פעולה עם החוקרים, ערכה עימותים עם חשודים אחרים, ומסרה פרטים בין היתר על דירה שאליה אמרה לשטרית להגיע לפני שנעלם. 

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי במהלך חקירתו של אליעזר ברלנד, מנהיג הקהילה שנמצא בכלא, ושקשר את עצמו לפרשה, התקיימה פגישה עם אחיו של שטרית מאיר. בפגישה אמר ברלנד לשטרית: "אתה יכול לשבת שבעה ולומר קדיש, מצטער שלא אמרתי לך את זה לפני 35 שנה". 

מעצרו של ברלנד, הנושא עונש מאסר על עבירות מרמה והלבנת הון, הוארך היום בתשעה ימים בבית משפט השלום בירושלים. השופט ציין כי ברלנד, ראש קהילת "שובו בנים", קשר עצמו לחשדות המייחסים לו מעורבות במעשי הרצח של ניסים שטרית ושל אברהם אדרי לפני יותר משלושה עשורים.

כך פיענחתי רצח מלפני 30 שנה | האזינו לעוד יום עם אורן אהרוני

מאיר שטרית, אחיו של הנעדר ניסים שטרית, אמר כי כבר לפני 35 שנים דיווח למשטרה על חשדותיו בדבר מעורבותו של ברלנד בפרשה. בריאיון לאסתי פרז בן עמי בכאן רשת ב, סיפר האח אתמול כי אנשים מסביבתו הקרובה ביותר של ברלנד סיפרו לו כבר לפני שלושה עשורים כיצד הוא קובע גורלות של אנשים.

אחד החשודים המרכזיים בפרשת רצח אבי אדרי והיעלמת ניסים שטרית הוקלט לפני שנתיים קושר כמה מהחשודים האחרים למעשה - ומספר על הקשר של הרב אליעזר ברלנד, ראש חסידות שובו בנים, למעשים. ההקלטה שודרה לפני כשבועיים בתוכנית השבוע עם גאולה בכאן 11. בתיעוד בלעדי יום לפני כן בחדשות הערב נראה ברלנד, מדבר על הקשר לחשוד. ברלנד תועד מצטט את החשוד בפרשה לפני 30 שנה, שאמר שקהילות שובו בנים מסוכנת יותר מארגון "קשת" - משמרת צניעות שפעלה בירושלים באותן שנים.