-

ליברמן הודיע: שכר המינימום יעלה בהדרגה ל-6,000 שקלים

שר האוצר סיכם עם ההסתדרות על עסקת חבילה למשק במסגרת התקציב הקרוב • שכר המינמום יעלה בהדרגה עד 2025, יתווסף יום חופש בשנה ושעות נוספות יחושבו על בסיס חודשי
ליאל קייזר
03 בנובמבר 2021
14:22

יממה לפני אישור התקציב: שר האוצר ליברמן מודיע על מהלך להעלאת שכר המינימום במשק ל-6,000 שקלים - תוך 4 שנים. מהלך זה מתאפשר בזכות עסקת חבילה במשק עליה סיכם ליברמן עם יו"ר ההסתדרות וגורמים שונים במגזר העסקי. בין היתר, סוכם על מספר רפורמות נוספות בתנאי ההעסקה לעובדים. 

הרפורמות במסגרת עסקת החבילה במשק

• העלאת שכר המינימום בהדרגה עד לדצמבר-2025

• תוספת של יום חופש אחד בשנה, כך שמספר המינימום של ימי חופש יעמוד על 13

• מעבר לחישוב שעות נוספות על בסיס חודשי 

• הסדרת נושא העבודה מרחוק של עובדי המגזר הציבורי 

בהודעת משרד האוצר נכתב כי הצדדים סיכמו על העלאת שכר המינמום לעובדים שמשתכרים בו תוך "התחשבות במצב שוק העבודה והאילוצים התקציביים ולכן שכר המינמום יעלה בצורה מדורגת ואחראית". הפעימה הראשונה תחול באפריל 2022, בו שכר המינימום יעלה ל-5,400 שקלים לעומת 5,300 כיום. בכל שנה השכר יעלה במאה שקלים נוספים, עד לרף ה-6,000 שקלים בדצמבר 2025. 

עוד נמסר כי הצדדים סיכמו על מעבר לחישוב שעות נוספות מחישוב על בסיס יומי לחישוב על בסיס חודשי, תוך החרגה של אוכלוסיות מוחלשות. כמו כן, יבוצע תיקון בחוק חופשה שנתית, במסגרתו עובדים במדרגה הנמוכה יקבלו יום חופש נוסף בשנה. עוד סוכם בין הצדדים על הסדרת נושא העבודה מרחוק של עובדי המגזר הציבורי. לפי משרד האוצר, מדובר ב"הסכם חדשני שמסדיר את היחסים בין העובד למעסיק בעבודה מהבית". 

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר על ההסכם: "לראשונה מזה 37 שנה אנחנו חותמים היום על עסקת חבילה – שהיא בשורה אדירה למשק ולכלכלה הישראלית. עצם זה שאנחנו מביאים עסקת חבילה ביום תחילת ההצבעות על תקציב המדינה, אחרי שלוש שנים וחצי של שיתוק, מצביע על שינוי אמיתי, שישפיע הן על המורל והן על הצמיחה בהכנסות של כל אזרח במדינת ישראל".

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון ,אמר: ״זו בשורה חשובה למשק בעת הזו, מכמה סיבות. העיקרית שבהן לדעתי היא הוודאות שמייצרת עסקת החבילה לפעילות הכלכלית במשק ובנוסף היותה מדורגת ומידתית. נכון הדבר בפרט לימים אלו בהם המשק עובר, ולשמחתנו יוצא, ממשבר כלכלי כה חמור". יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד בירך גם הוא על ההסכם: "בשורה חשובה ביחסי העבודה בישראל, שתסייע בשיקום המשק ותעזור לשפר את מצבם של העובדים".