יהונתן גרנות
צילום: דובר צה"ל

מות הלוחם יונתן גרנות מירי חברו: תקלות בהתנהלות היחידה, מפקד הפלוגה הודח

הרמטכ"ל החליט על שורת צעדים פיקודיים "נוכח המסקנות החמורות". קצינים שהשתחררו הודחו מפיקוד, המג"ד מני עברי וסגנו ננזפו • ועדת המומחים קבעה כי הגורם הישיר לתאונה הטרגית הוא לוחם הנח"ל מהיחידה של גרנות שירה בנשק, "שאינו מכיר ואינו מוסמך להשתמש בו, בניגוד גמור לפקודות"
איתי בלומנטל וכרמלה מנשה
03 בנובמבר 2021
14:59

צה"ל פרסם היום (רביעי) את התחקיר שבחן את נסיבות מותו של לוחם הנח"ל יונתן גרנות קבעה כי הגורם הישיר לתאונה הטרגית הוא החייל מהיחידה של גרנות שירה בנשק, "שאינו מכיר ואינו מוסמך להשתמש בו, בניגוד גמור לפקודות".

מדובר בנשק מסוג רוגר, שמיועד לשימוש בהפרות סדר ושהיה עם כדור בקנה בניגוד לנהלים. החייל היורה, לו מיוחסת עבירה של המתה בקלות דעת, לקח את הרוגר ושיחק בו, מבלי להכיר אותו ומבלי שעבר עליו הכשרה. נוכח המסקנות, הרמטכ"ל החליט על שורת צעדים פיקודיים, בראשן הדחה של מפקד הפלוגה, הדחה מפיקוד של קצינים שהשתחררו וכן ונזיפה למג"ב ולסגנו. 

"בממצאי הוועדה בלטו שורה של פערים ברמת המשמעת, המקצועיות והתרבות בהכנת האימון ובשגרת הפלוגה", כך נכתב בהודעת צה"ל המפרטת את ממצאי הוועדה. "הוועדה מצאה תקלות ושגיאות בהתנהלות היחידה והמפקדים במהלך האירוע".

אלה התקלות המפורטות בתחקיר: "ראשית, פריקת כלי הנשק על ידי מפקד המחלקה, שנעשתה באופן שאינו תואם את ההוראות המקצועיות והבטיחותיות. שנית, ההחלטה להותיר את כלי הנשק בעמדת השומר הפלוגתי הייתה שגוייה, והלוחם לא ביצע את משימתו בכך שלא מנע מהחייל ליטול את כלי הנשק ולירות באמצעותו. בנוסף, שרשרת הדיווח לגורמים הפיקודיים והמקצועיים בעת האירוע לא הייתה מהימנה ומהירה דיה".

סמ"ר יונתן גרנות בן ה-22 מקיבוץ עינת שירת כלוחם בגדוד 50 של חטיבת הנח"ל. בחודש פברואר נורה בראשו באימון בבסיס בבקעה. הרמטכ"ל אביב כוכבי, שקיבל לידו את סיכום ממצאי ועדת המומחים, אמר כי "מדובר באירוע חמור מאוד ומצער, שיש ללמוד אותו וממנו לעומק". כוכבי הוסיף כי עבריינות בנשק היא תופעה חמורה שיש למגר, והנחה על השלמת תוכנית "סדרי בראשית", המסדירה שורה של נורמות ונהלים לניהול השגרה ביחידות צה״ל ולמניעת עבריינות בנשק. ממצאי הוועדה ומסקנותיה הוצגו על ידי המפקדים למשפחת גרנות.

"נוכח המסקנות החמורות": הרמטכ"ל החליט על שורת צעדים פיקודיים

בהודעת צה"ל צויין כי בהמלצת מפקד עוצבת הפלדה, תא"ל נדב לוטן ומפקד פיקוד הדרום, אלוף אליעזר טולדנו, ונוכח מסקנותיה החמורות של הוועדה, החליט הרמטכ"ל על שורה של צעדים פיקודיים: מפקד הגדוד בזמן האירוע, קצין בדרגת סא"ל מני עברי וסגנו בזמן האירוע, קצין בדרגת רס"ן, ננזפו פיקודית על ידי מפקד עוצבת הפלדה. מפקד הפלוגה בעת האירוע הועמד לדין משמעתי בגין אי קיום הוראות מחייבות, נידון לנזיפה חמורה על ידי מפקד עוצבת הפלדה ויודח מתפקידי פיקוד לצמיתות.

בעניינו של מפקד המחלקה בעת האירוע, כיום איש מילואים, הוחלט לנקוט הליך הדחה מתפקידי פיקוד לצמיתות, לרבות בשירות המילואים. כמו כן, הוחלט לנקוט הליך הדחה מתפקידי לוחמה לצמיתות, לרבות בשירות מילואים, של ארבעת הלוחמים ששהו במתחם הפלוגתי בו הונחו כלי הנשק, שלא עצרו את האירוע ולא דיווחו עליו כמצופה.

מפקד יחידת הלוט"ר, קצין בדרגת סא"ל אלי גינזברג, ננזף על ידי מפקד זרוע היבשה דאז, אלוף יואל סטריק ורמ"ד צלפים, קצין בדרגת רס"ן הועבר מתפקידו, בשל אחריותם המקצועית להכשרות שנערכות לשימוש בנשק.

בנוסף לוועדת המומחים, התנהלה חקירת מצ"ח, שבסיומה הוגש לבית הדין הצבאי כתב אישום נגד החייל שירה למוות בגרנות, המייחס לו עבירה של המתה בקלות דעת. ההליך המשפטי בעניינו של החייל עודנו מתנהל.