חיסון ילדים
צילום: פלאש 90

תם להיום הדיון בחיסוני הילדים: מחלוקת על המשך שידור הדיונים

חלק מחברי הוועדה מתנגדים להמשך דיון פומבי • מאות בודדות של צופים עקבו אחרי הדיונים • יו"ר הצוות: "גם אם דעותינו שונות - כולנו רוצים בטובת הילדים" • נציגת פייזר: נשקול להגדיל את פער הזמן בין שתי המנות
קטי דור, דקלה אהרן שפרן ונוב ראובני
04 בנובמבר 2021
14:07
עודכן ב 20:51

הצוות לטיפול במגפות קיים היום (חמישי) דיון פתוח בזום לקראת גיבוש ההמלצה אם לאשר לחסן בישראל חיסון ילדים בני 5 עד 11. ההחלטה לא תתקבל בדיון הפתוח, אלא בדיון סגור ונפרד. בקרב חברי הצוות יש מחלוקת אם לקיימו במתכונת פתוחה או סגורה. 

למרות החידוש והמחלוקת באשר לדיון פתוח של ועדת החיסונים, בהדיון הפתוח לציבור היום נרשמו מעט צפיות ברשתות החברתיות שבהן שודר הדיון. במרבית הדיון נכחו רק מאות בודדות של צופים ברגע נתון. 

יו"ר הצוות לטיפול במגפות, ד"ר בועז לב, פתח את הדיון באומרו: "העדפנו להמתין לקיום הדיון עד שגופים משמעותיים כמו ה-FDA וה-CDC וה-ACIP יקיימו דיון וימליצו את המלצתם. הדיונים הללו הסתיימו לפני יומיים והוכרעו. הייתה לכולנו האפשרות לצפות במהלך הדיונים וללמוד מהם".

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס אמרה בדיון כי בגל הרביעי נצפה היפוך של המגמה מהגל השלישי, והתחלואה הגבוהה נרשמה בקרב גילאי 11-5. "בתחילת המגפה אחוז הילדים המאומתים היו כדגודלם באוכלוסייה וכשנכנס החיסון רואים שמי שלא מחוסן חולה, גילאי 11-5 עלו מ-10% מהמאומתים, ל-35%", אמרה אלרעי פרייס.  

משנה למנכ"ל לנושא מחקרים קליניים ופיתוח בחברת פייזר, ד"ר אלחנדרה גורטמן, אמרה בדיון: "‏המידע שהתקבל מראה שהחיסון עומד בכל דרישות הבטיחות והיעילות שנדרשו לאישור החירום ושהתועלות עולות משמעותית כל הסיכונים. פרופיל הבטיחות היה טוב, מרבית התופעות היו קלות עד בינוניות. בקבוצת הגיל הזו היו פחות תופעות בעקבות החיסון בהשוואה לקבוצת הגיל 25-16. ההפרש שנקבע בין שני מנות החיסון היה במטרה להשיג תגובה מהירה ביותר. כיום מבינים שייתכן שהפרש ארוך יותר בין המנות עשוי לספק תגובה חזקה יותר ובפייזר מתכוונים להעריך אם יהיה צורך לשנות את ההמלצה". 

מתכוונים לחסן את הילדים שלכם נגד קורונה? מתלבטים? רגע לפני הדיון, התשובות לכל השאלות בכאן רשת ב. 

במה שונה החיסון לילדים, ולמה חשוב לחסן אותם?