הרוצחת סיגלית חיימוביץ'

ועדת השחרורים: רוצחת הנער אסף שטיירמן תשוחרר מוקדם

לבקשת הפרקליטות, לשחרור ניתן צו עיכוב ביצוע ל-7 ימים. "המוות שלו חלק בלתי נפרד מחיי וימשיך להיות", אמרה סיגלית חיימוביץ' לוועדה • ראש ההרכב שהרשיע את הרוצחים לכאן רשת ב: סברתי שמגיע לה מאסר עולם, ההחלטה לשחררה היום במקומה
שלי טפיירו
04 בנובמבר 2021
10:05
עודכן ב 12:46

ועדת השחרורים החליטה היום (חמישי) להיענות לבקשת אחת מרוצחי הנער אסף שטיירמן בן ה-18, סיגלית חיימוביץ', לשחרור מוקדם. זאת למרות התנגדות הפרקליטות והמשפחה. אולם לבקשת הפרקליטות, לשחרור ניתן צו עיכוב ביצוע לשבוע. חיימוביץ' השתתפה ברצח שטיירמן בכפר סבא, יחד עם רעי חורב וליהי גלוזמן ב-1996, כשהייתה בת 17, ונשפטה בשנת 2002 ל-24 שנות מאסר אחרי שהודתה – כך שהייתה אמורה להשתחרר ב-2025. במידה והפרקליטות תודיע שלא תגיש ערעור, חיימוביץ תשוחרר מיידית.

בין היתר אמרה חיימוביץ' לוועדה: "התמונה שהוא מתחנן על חייו עולה לי, היא חלק בלתי נפרד מהחיים שלי. המוות שלו חלק בלתי נפרד מהחיים שלי וימשיך להיות. אני מתביישת וכואבת להיות הרוצחת של אסף". שתי בקשות קודמות שלה, שהוגשו ב-2018 וב-2019, נדחו בוועדה. על האחרונה היא ערערה לבית המשפט העליון, אך זו נדחתה.


 הנרצח אסף שטיירמן 

"התבקשנו להעלות בדמיוננו את אסף המנוח מתחנן על חייו ברגעיו האחרונים, כשהרוצחת ושותפה אינם חסים עליו, וכשכל חטאו היה שעבר במקום ובזמן הלא נכונים", כתבו חברי הוועדה. לדברי אימו של אסף שטיירמן, יעל רוזמן, לוועדת השחרורים, האסירה אכן יוצאת לחופשות ולכאורה אף הביעה חרטה, אך אין לה אמון בהבעת החרטה שלה. האם הוסיפה כי תפיסת העולם שמגלה סימפטיה לרוצחת לא מובנת לה, ומעשיה של חיימוביץ' לא ברי סליחה. רוזמן סיפרה כי כבר 25 שנים בטנה מתהפכת ושנתה נודדת מהמחשבה שהוועדה תקל בעונש הרוצחת.

"סברתי שמגיע לה מאסר עולם, ההחלטה לשחררה היום במקומה"

השופט בדימוס נתן עמית, שעמד בראש ההרכב שהרשיע את רוצחי אסף שטיירמן, אמר היום בריאיון לליאת רגב בכאן רשת ב: "סברתי אז שמגיע לחיימוביץ' מאסר עולם משום שהיא ממש אמרה 'בואו נהרוג אותו' ולקחה חלק פעיל ברצח. אני מכבד את החלטת ועדת השחרורים, אם הייתי יושב בה, אני לא חושב שהייתי מגיע למסקנה אחרת מהם". 

האזינו לריאיון עם השופט בדימוס נתן עמית לכאן רשת ב

השופט בדימוס סיפר שהדעות לגבי חיימוביץ' בתוך הרכב השופטים היו חלוקות. "לפני ההכרזה על העונש, היא אמרה שהיא סבורה שהמקרה כל כך מבעית, זוועתי, קר ושפל - שלא ניתן לסלוח עליו", הוא הוסיף. "היא הודתה שלא הבינה איך הגיעה למצב הזה. עברו 20 שנה, היא הייתה קטינה, לדעתי ועדת השחרורים שקלה את כל הנסיבות". 

רצח אסף שטיירמן התרחש ב-4 בדצמבר 1996 בחורשת אוסישקין על גבול כפר סבא-הוד השרון ונותר בלתי מפוענח במשך ארבע שנים, עד שבדצמבר 2000 פנתה אשתו של הרוצח למשטרה והתלוננה כי תקף אותה, ובנוסף סיפרה, כי התוודא בפניה על הרצח. בעלה, רעי חורב, נעצר והודה במעשה. הרצח בוצע יחד עם חיימוביץ', שסייעה לו במעשה, וליהי גלוזמן, שנוכחה באירוע.


 הרוצח רעי חורב

הרצח עורר סערה ציבורית, מכיוון שלא היה לו מניע או סיבה הגיונית. בפסק הדין כתבו השופטים: "היה זה רצח לשם רצח. מעשה רשעות אכזרי ונתעב לשמו. ללא מניע. ללא זיק של היגיון. ללא קינטור. ללא כל סיבה נראית לעין. ללא רגש של חמלה, וללא היסוס של חרטה. ככה סתם, בערבו של יום, בשכונה פסטורלית של עיר, נגד מי שחצה באקראי את דרכם של הנאשמים באותה עת".