אמציה לבקוביץ'
קרדיט: משה שי, פלאש 90

אמציה לבקוביץ', מגדולי הכדורגלנים והמאמנים, הלך לעולמו בגיל 83

לבקוביץ' שיחק ב-278 משחקים במדי הפועל תל אביב ורשם 42 הופעות במדי נבחרת ישראל. בהפועל תל אביב ספדו לו: "כואבים את לכתו של אחד מגדולי הבלמים של המועדון ונבחרת ישראל". השר טרופר: "אמציה היה שחקן יוצא דופן והתגלה גם כמאמן מופלא"
יואב בורוביץ' וליאן וילדאו
04 בנובמבר 2021
10:17
עודכן ב 10:41

אמציה לבקוביץ', מגדולי הכדורגלנים והמאמנים בישראל, הלך לעולמו היום (חמישי) בגיל 83. לבקוביץ' שיחק ב-278 משחקים במדי הפועל תל אביב ורשם 42 הופעות במדי נבחרת ישראל. הוא זכה בהפועל בשתי אליפויות וכמאמן זכה בשלוש אליפויות - שתיים בהפועל באר שבע ואחת במכבי חיפה.

 לבקוביץ', 1986 (קרדיט: משה שי, פלאש 90)

לבקוביץ' נחשב לאחד הבלמים הגדולים בתולדות הכדורגל הישראלי. הוא שימש כעוזר מאמן של עמנואל שפר בנבחרת ישראל שהעפילה למונדיאל היחיד בתולדותיה - מקסיקו 1970. במשך מרבית שנות ה-80 הוא אימן ביבשת אפריקה, ואף הדריך את נבחרות סיירה ליאון ובופוטצואנה.

בהפועל תל אביב ספדו לו: "מרכינים ראש כאב גדול ואבל עם לכתו של אמציה לבקוביץ', מגדולי בלמי המועדון בכל הזמנים. אמציה עלה לקבוצה הבוגרת של הפועל בשנת 1955 - ולא עזב את המועדון עד לפרישתו ב-1968. את מדי הקבוצה לבש ב-278 משחקים, בהם כבש חמישה שערים. הבלם האגדי זכה בשתי אליפויות, גביע ואליפות אסיה במדי הפועל.

"מעבר להיותו בלם דגול, אמציה היה אדם טוב, נעים הליכות, שהמשיך לתמוך בקבוצתו האהובה במשך שנים רבות, גם אחרי שסיים את קריירת המשחק והאימון שלו. זה יום עצוב להפועל תל אביב ולכדורגל הישראלי. אנו מחבקים את משפחת לבקוביץ' ושולחים את תנחומינו הכנים". 

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, מסר: "הצטערתי לשמוע כי אמציה לבקוביץ', מגדולי כדורגלני ומאמני ישראל, הלך היום לעולמו. אמציה היה שחקן יוצא דופן והתגלה גם כמאמן מופלא. מורשתו בהיכל התהילה של ליגת העל בכדורגל ונבחרת ישראל תיזכר לדורות הבאים. יהי זכרו ברוך״.

יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אורן חסון, הוסיף: "אמציה שייך לדור הנפילים בכדורגל הישראלי, ולאורך הקריירה הארוכה והענפה שלו כשחקן וכמאמן השיא תרומה עצומה לנבחרות ישראל, למועדונים ולהעלאת קרנו של הכדורגל שלנו. האהבה הגדולה של אמציה לכדורגל הישראלי ניכרה בכל דבר שעשה והוא תמיד היה נכון לתרום כמיטב יכולתו. אמציה מותיר מורשת מפוארת ולעולם יהיה מקור גאווה עבורנו. יהי זכרו ברוך״.