נשות הכותל
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אחרי הפרסום בכאן חדשות: גם הנשיא פנה לח"כים - גלעד קריב ואלון טל לא יגיעו לכותל

מוקדם יותר פנו בלשכת רה"מ ליו"ר ועדת חוקה וביקשו ממנו שלא להגיע לתפילה הבוקר עם נשות הכותל, מחשש לעימותים עם החרדים. קריב: "אמשיך לעמוד לצד נשות הכותל ולפעול ליישום המתווה במקום, לאיחוי השסעים בחברה הישראלית"
עקיבא ווייס וסולימאן מסוודה
04 בנובמבר 2021
16:31
עודכן ב 06:18

נשיא המדינה יצחק הרצוג פנה אמש לחברי הכנסת גלעד קריב ואלון טל בבקשה שלא יגיעו לתפילה היום (שישי) בכותל, שלאחריה ביטלו השניים את הגעתם. לאור הודעתם של שני חברי הכנסת מהעבודה וכחול לבן, ביטלו גם ביהדות התורה ובש"ס את הגעתם, שתוכננה כדי למחות מול תפילת נשות הכותל ברחבה. 

שרשרת ביטולי ההגעה התרחשו לאחר שמוקדם יותר אתמול, כפי שפורסם בכאן חדשות, פנו בלשכת ראש הממשלה נפתלי בנט ליו"ר ועדת חוקה קריב, וביקשו ממנו להימנע מההגעה לתפילת ראש חודש מחר עם נשות הכותל, מחשש למהומות עם החרדים. גורמים במשטרה הודיעו: "לא נאפשר הפרות סדר בכותל – קוראים לצדדים להגיע להבנות".


בהודעה בה הודיע קריב כי נענה לבקשת הנשיא כתב: "פעם נוספת הוכח כי ארגון נשות הכותל והתנועות הלא אורתודוקסיות הן הצד המעוניין בפשרה בסוגיית הכותל. יחד עם חברות וחברי כנסת נוספים מסיעות הקואליציה - אמשיך לעמוד לצידן, ולפעול ליישום מתווה הכותל במלואו, המהווה פשרה היסטורית והכרחית. מתווה זה הולם את ערכיהן של הקואליציה והממשלה המבקשות להביא לאיחוי השסעים בחברה הישראלית ובעם היהודי, ואנו מצפים להתקדמות מהותית ביישומו בחודשים הקרובים".

עוד הוסיף קריב כי "ניסיונותיו של ראש האופוזיציה נתניהו בימים האחרונים להעצים את העימות סביב סוגיית הכותל - היא ניצול ציני של המחלוקת והמשך ישיר להתנהלותו חסרת האחריות מעת שהקפיא את מתווה הכותל בשנת 2017".

לאור הודעתם של קריב וטל, כתב יו"ר ש"ס אריה דרעי: "מודה לנשיא המדינה יצחק הרצוג שנרתם למאמץ לשמור על קדושת הכותל המערבי - שריד בית מקדשנו. תנועת ש"ס תמשיך להיאבק בכל כוחה כנגד אלו הרוצים לחלל את קדושת הכותל, ולפגוע בזהות היהודית של המדינה".

בעקבות הצפי למהומות המשטרה הודיעה כי עשרות שוטרים יתגברו מחר את האבטחה ברחבה. גם כוחות מג"ב ויס"מ יהיו נוכחים במקום. קודם לכן שיגר מנכ"ל הקרן למורשת הכותל, מרדכי אליאב, מכתב למפקד מחוז ירושלים במשטרה ובו כתב: "הקרן לא לוקחת אחריות לשמירת הסדר הציבורי ברחבה מחר".