-
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מבצע חיסון הילדים יצא לדרך: כל הדברים שצריך לדעת

בני 11-5 יכולים להתחסן בקופות החולים נגד קורונה. למה להתחסן דווקא עכשיו, מהן תופעות הלוואי ועל סמך אלו נתונים התקבלה ההחלטה?
דקלה אהרן שפרן
10 בנובמבר 2021
17:35
עודכן ב 24 נובמבר 11:32

מבצע החיסונים לבני 11-5 החל באופן רשמי. בשלב הראשון יחוסנו ילדים בקופות החולים ובהמשך ייבחן מתן חיסונים בחלק מבתי הספר. באופן טבעי, מתן החיסונים לילדים מעורר שאלות וחששות מצד ההורים, שעליהם מנסים לענות מומחים ובכירים במשרד הבריאות • כל הדברים שצריך לדעת על חיסוני ילדים

שידור חי – פרופ' נחמן אש בתוכנית "סדר יום"

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש התארח בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב וענה לשאלות המאזינים: 

האם מי שמתחסן לא עלול לפגוע באנשים עם מערכת חיסונית חלשה, בגלל שלא יקפיד על ההנחיות?  "החיסון מגן גם מהדבקה. לא ב-100%, הוא מגן הרבה יותר ממחלה קשה. לכן כשכולנו מתחסנים ההדבקות יורדות. כך גם אלה שיש להם בעיה חיסונית זה מגן על אלה עם חיסוניות נמוכה יותר"

מה השפעת החיסון על השינויים ההורמונליים? השינויים הם זמנים, ההפרעות במחזור ששומעים עליהן חולפות. גם אם יש שינויים כאלה הם יחלפו. אי אפשר להגיד בוודאות. כמובן צריך זמן כדי להגיד את זה בוודאות.

מהי השפעת החיסון על הפסקות הריון? לחיסון אין קשר להפסקות הריון. למחלה יש קשר להפלות. יצא לאחרונה מחקר שהרבה שהמחלה יכולה לגרום להפלות. לכן חשוב לנשים להתחסן

איך נדע שלחיסון אין השפעה של שנים קדימה בגלל הטכנולוגיה החדשה שלו? החלק החדש שבחיסון, ה-MRNA, מתפרק מהר מאוד בגוף. הוא מייצר את החלבון, מתפרק ונעלם ונשאר החלבון. זה כמו חלבון של חיסונים אחרים. כך שהסיכון שהטכנולוגיה גורמת לבעיות לטווח ארוך הוא נמוך עד לא קיים. 

למה לחסן את כל הילדים ולא רק את אלה שבסיכון? אנחנו רואים שזה לא עובד. אנחנו רוצים להוריד את התחלואה בכלל וצריך לחשוב על ההשפעות ארוכות הטווח של המחלה. אנחנו רוצים למצוע את המחלה הזאת, גם אם היא א-סימפטומטית. הגישה שלנו למנוע את התחלואה בכלל.

צפו בשאלות ותשובות עם דקלה אהרון שפרן

באיזה מינון ניתן החיסון לילדים? שליש מהכמות שניתנה למבוגרים.

איפה ניתן להתחסן? מרבית החיסונים יינתנו בקופות החולים, אבל יש כוונה גם לבצע את המבצע בבתי הספר. פרופסור אש אמר שזה יקרה איפה שיהיה ביקוש.

האם החיסון בטוח? החיסון של פייזר אושר גם לילדים על ידי ראשי מערכות הבריאות בארצות הברית, בקנדה וגם כאן בישראל. החיסון גם בדרך לאישור באירופה. 

אחת השאלות המרכזיות שעלתה ביתר שאת היא - למה לחסן עכשיו כשהתחלואה כבר ירדה והגל מאחורינו?

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס אמרה כי בגל הרביעי נצפה היפוך של המגמה מהגל השלישי, והתחלואה הגבוהה נרשמה בקרב גילי 11-5. "הגל מתחיל ועולה בצורה הרבה יותר מהירה מהאפקט של החיסון. הווירוס מתפשט אקספוננציאלית. לילד הראשון שמקבל את החיסון לוקח חודש לפתח חסינות. אם הרעיון הוא להגן על הילדים - חייבים לעשות זאת לפני זה", היא הסבירה.

מהו היקף תחלואת הילדים ביחס לאוכלוסיה?

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור נחמן אש, עדכן שכ-60% מהמאומתים בישראל הם ילדים - הנתון נבדק ביום שבו החלו לחסן בני 11-5 בישראל. 

מה הסיכוי ללקות בתופעות לוואי מהחיסון, ובראשם המדאיגה ביותר - מיוקרדיטיס, דלקת בשריר הלב?

הדלקת לא התגלתה במחקרים הקליניים, משום שהתופעה עד כדי כך נדירה, שיש צורך באלפים רבים מאוד של מתחסנים כדי שיהיה סיכוי לראותה. כך שהתופעה צצה רק לאחר החיסון ההמוני. השכיחות הגבוהה ביותר של הופעת הדלקת נצפתה בגברים בני 19-16, ושם השיעור עמד על אחד ל-6,600. בקבוצות אחרות שיעור הסיכוי ללקות בה הוא אחד ל-100 אלף. ובכל מקרה, לא מדובר במיוקרדיטיס שקורה מהידבקות במחלות ויראליות – אלא בגרסה קלה יותר, שחולפת מהר יותר.

לדברי המשנה למנכ"ל לנושא מחקרים קליניים ופיתוח בחברת פייזר, ד"ר אלחנדרה גורטמן: "‏המידע שהתקבל מראה שהחיסון עומד בכל דרישות הבטיחות והיעילות שנדרשו לאישור החירום ושהתועלות עולות משמעותית כל הסיכונים. פרופיל הבטיחות היה טוב, מרבית התופעות היו קלות עד בינוניות. בקבוצת הגיל הזו היו פחות תופעות בעקבות החיסון בהשוואה לקבוצת הגיל 25-16".

למה צריך לחסן ילדים ובמה שונה החיסון מהמבוגרים? | האזינו לריאיון עם ד"ר אפרת וקסלר

מה הן שאר תופעות הלוואי?

ייתכנו חום, כאב מקומי, אודם במקום ההזרקה, עייפות וחולשה. המחקר בילדים הראה פרופיל זהה ואף טוב מבני 25-16. התופעות שנצפו היו קצרות, מקומיות ובנות חלוף.

היכן ניתן לחסן ילדים? 

עיקר מבצע החיסונים לילדים יבוצע בקופות החולים. ההורים יכולים להזמין תור לחיסון ילדים דרך האתר, האפליקציה והמוקד של הקופות. ארבע קופות החולים הודיעו שירחיבו את שעות הפעילות למתן חיסונים לילדים ויפעלו גם בשעות אחר הצהריים, כדי שהורים וילדים לא יצטרכו להפסיד שעות עבודה/לימודים. מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור נחמן אש, אמר בריאיון לכאן חדשות שחיסונים בבתי ספר יבוצעו רק במקומות ספציפיים שבהם יש ביקוש לכך. 

מהן תוצאות המחקר הרשמיות של חיסון ילדים בחיסון של פייזר?

במחקר השתתפו 2,200 ילדים שקיבלו חיסון אמיתי, לעומת מספר דומה של ילדים שקיבלו פלצבו, מספר שעומד בקריטריונים של ה-FDA וקיבל את אישורו. המחקר בדק יעילות ובטיחות גם יחד, והראה שהחיסון יעיל בכ-91% במניעת קורונה תסמינית, בדומה למבוגרים. גם מבחינת בטיחות הוכח שאין בו בעיה – והמצב אפילו יותר טוב מאשר אצל מבוגרים.

"מעולם, באף חיסון שניתן - לא התגלתה תופעת לוואי מאוחרת שלא התגלתה ב-6-4 שבועות הראשונים, ואת פרק הזמן הזה יש לנו"

איך אפשר לסמוך על מחקר שקיבל אישור מהיר כל כך, בעוד אישור חיסונים אחרים לוקח בדרך כלל שנתיים?

רופא הילדים ד"ר מאיר עזרא אליה: "בדרך כלל מחכים שנתיים לאיסוף נתונים על חיסונים לצורך היעילות, ולא לצורך בטיחות. כשמסתכלים 50 שנה אחורה, מעולם, באף חיסון שניתן - לא התגלתה תופעת לוואי מאוחרת שלא התגלתה ב-6-4 שבועות הראשונים, ואת פרק הזמן הזה יש לנו. הרי היעילות דועכת".

מהי תופעת הלונג-קוביד שנגרמת מהידבקות בנגיף ומה השכיחות שלה?

ד"ר עזרא אליה: "התופעה מתבטאת בין היתר בכאבי ראש, עייפות כרונית ועוד - ועד היום מה שמוכר לנו זה לתקופה של כחצי שנה. זה מטריד כהורה וכרופא, כי ברור שהחיים חשובים יותר מהכול - אבל איכות חיים של ילד מאוד חשובה לבריאות הנפשית שלו. אם אפשר למנוע את זה, וראינו שהחיסון מונע גם הדבקה פי 12, זה בהחלט אחד מהשיקולים".

"יש 520 אלף ילדים מאומתים - גם אם רק אחוז אחד לוקים בלונג-קוביד, מדובר באלפי ילדים שעלולים להסתובב עם סימפטומים ממושכים"

לדבריו: "סקר של משרד הבריאות דווח על בין 2 ל-5 אחוזים של לונג-קוביד. מחקר בריטי של 'קלוק' מראה שכיחות הרבה יותר גבוהה של לונג-קוביד מאשר המדווח בארץ". ד"ר שרון אלרעי פרייס אמרה אף היא: "יש 520 אלף ילדים מאומתים - גם אם רק אחוז אחד לוקים בה, מדובר באלפי ילדים שעלולים להסתובב עם סימפטומים ממושכים. ואם אנחנו יכולים להגן על ילד מתחלואה כזאת - זה שיקול. התופעה מוכרת ממחקרים במבוגרים בארץ ומילדים בעולם. יש מחקרים שבהם נצפו שינויים מוחיים בסקירות MRI". כלומר, תופעת הלונג-קוביד חמורה ושכיחה מאשר התופעות הלוואי של החיסון. 

כמה מנות הילדים יצטרכו לקבל?

ועדת החיסונים של משרד הבריאות המליצה לחסן את הילדים בני 11-5 בשתי מנות, בהפרש של שלושה שבועות ביניהם - בדומה לשאר האוכלוסייה וכפי שקבעה יצרנית־החיסונים פייזר. בשלב זה לא נבחנת האפשרות להעניק להם מנת בוסטר, אך ייתכן שהדבר יעלה לדיון בהמשך. 

בהכנת הידיעה השתתפו דקלה אהרן שפרן, קטי דור ומואב ורדי