ארכיון
צילום: אי-פי

פייזר: הכדור הניסיוני שלנו יעיל ב-89% במניעת מחלה קשה ומוות מקורונה

התרופה נועדה למנוע את הידרדרות המחלה בקרב קבוצות בסיכון. החברה: נגיש את הנתונים לרגולטורים בהקדם • הנשיא ביידן בירך על הפיתוח והודיע: שריינו מיליוני מנות של התרופה
בר שפר ורם ברנדס
05 בנובמבר 2021
13:22
עודכן ב 18:24

חברת פייזר הודיעה היום (שישי) שהכדור הניסיוני שפיתחה לטיפול בקורונה נמצא יעיל ב-89% במניעת הידרדרות המחלה אצל קבוצות בסיכון גבוה. נמצא שהטיפול יכול להוריד את הסיכוי למחלה קשה או למוות. הטיפול מיועד למנוע מהנגיף לשכפל את עצמו. עוד נמצא כי הטיפול כה חזק, עד שהוועדה העצמאית שעוקבת אחר הניסויים המליצה על הפסקת הטיפול מוקדם יותר.

מדובר בתוצאות ראשוניות של ניסוי הכדור על 775 בוגרים לא-מחוסנים עם סימפטומים קלים עד בינוניים שנמצאים בקבוצות בסיכון גבוה בשל מחלות לב, סכרת, משקל עודף ועוד. הקבוצה הראשונה שנטלה את התרופה של פייזר, יחד עם כדור אנטי-ויראלי אחר, ראו הפחתה במספר מקרי האשפוז או המוות אחרי חודש. פחות מאחוז מהמטופלים נדרשו לאשפוז ואף אחד לא נפטר. לעומת זאת, בקבוצת הביקורת היו 7% מקרי אשפוז ושבעה מקרי מוות. הטיפול בתרופה הניסיונית החל שלושה עד חמישה ימים אחרי הופעת הסימפטומים הראשוניים ונמשך חמישה ימים.

יש לציין כי התוצאות עדיין לא עברו ביקורת עמיתים, וכי הנתונים עדיין לא פורסמו רשמית. מטעם חברת פייזר נמסר כי הם יגישו את הנתונים לרגולטורים, ובראשם ה-FDA, "בהקדם האפשרי", אך לא לפני סוף נובמבר.

לדברי מנכ"ל פייזר אלברט בורלא, "החדשות שפורסמו היום הן פשוט מדהימות ומראות שהכדור הניסיוני שפיתחנו, אם יאושר על ידי הרגולטורים, בעל פוטנציאל 'לשנות את המשחק', להציל חיי מטופלים, להפחית את חומרת השפעת נגיף הקורונה ולבטל תשעה מתוך עשרה מקרי אשפוז מהנגיף".

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בירך היום על הפיתוח של פייזר והודיע שארצות הברית שריינה מיליוני מנות של התרופה, שיסופקו לאחר שיתקבל אישור ה-FDA. "מדובר בכלי נוסף בארגז הכלים לטיפול במקרים הקשים ביותר של המחלה", אמר ביידן.