t
-

שר האוצר ליברמן בריאיון: הממשלה תמלא את ימיה, החרדים יישארו באופוזיציה

אחרי אישור התקציב - השר ליברמן התראיין לשאול אמסטרדמסקי וליאל קייזר, על התקציב ("הכי חברתי"), על נתניהו ("ליבי איתו"), על הנדל"ן ("נחתוך את ההתייקרות") ועל השותפים לשעבר במפלגות החרדיות ("אל תיתנו להם דגים, תנו להם חכה")
השבוע
05 בנובמבר 2021
16:01
עודכן ב 19:57

לאחר שני לילות מרתוניים של דיוני תקציב, התייצב היום (שישי) שר האוצר אביגדור ליברמן מול המצלמות לריאיון על השלב הבא של הממשלה - ימים בהם אין יותר "אחרי התקציב". בריאיון הוא מספר לשאול אמסטרדמסקי וליאל קייזר על התוכנית להאטת התייקרות הנדל"ן, תוחלת החיים של הממשלה, ומתייחס לשותפו לשעבר - בנימין נתניהו

הריאיון המלא מתוך השבוע עם גאולה

תגיד, אתה חושב שעכשיו, אחרי ששמתם את העניין הזה בצד ויש לכם שקט לפחות עד אוגוסט הבא, הממשלה הזאת, הקואליציה הזאת תצליח להתמודד עם העימותים הפנימיים של הימין והשמאל?

תרשה לי קודם כול להגיד, באמת חייבים להבין את זה פעם אחת ולתמיד, תקציב זה לא רק סכומי כסף. זה יציבות למערכת הפוליטית, זאת ודאות לכלכלת ישראל. התקציב שהבאתי זה התקציב הכי חברתי ולכן אני מאוד מאוד בטוח שהממשלה הזאת תחזיק מעמד, תוציא את ימיה, כל ארבע וחצי השנים וכמובן נראה את הרוטציה.

וכמו תמיד יש חיכוכים, יש מדי פעם חילופי דברים אבל אם אתה שואל אותי, כרגע כולם קיבלו את התקציב, לכל אחד יש תוכנית עבודה, כולם ירצו לממש.

 אתה אומר התקציב הכי חברתי שיש, ומהצד השני עומד יו"ר האופוזיציה, ראש הממשלה לשעבר נתניהו, אומר "במקום ניסים קיבלנו מיסים". ויש מס על חד-פעמי ומס על שתייה ממותקת ואגרות גודש ועוד צעדים שלצורך העניין למשפחה חרדית ממוצעת יכולים להגיע למאות ולאלפי שקלים בחודש. מה אתה אומר למי שנפגע מהתקציב הזה?

תראי, קודם כול אני באמת מרחם על ראש האופוזיציה. אני מכיר אותו. כמה ימים... אני ראיתי אותו אתמול שהוא פעם אחר פעם טועה בהצבעה ומצביע עם הקואליציה. אתה ראית איש כבוי שיושב כולו... מניח את הראש לתוך הספר, לא ראיתי שהוא מדפדף דפים אבל לפחות מחזיק ספר פתוח. חסר אנרגיות, לא מתקשר עם אף אחד. ליבי איתו.

אבל ההחלטות שקיבלנו לא מכוונות נגד מישהו, זה בעד קודם כול איכות הסביבה. אנחנו מדברים על כך שצריכת כלים חד-פעמיים במדינת ישראל פי ארבעה מאשר בממוצע לנפש באיחוד האירופי.

כן, אבל כולנו בעד איכות הסביבה אבל בוא לא ניתמם, בסוף זה ישפיע על הכיס של השכבות האלה במיוחד במידה משמעותית.

תראה, אני לא חושב שזה ישפיע על הכיס ואם אנחנו רוצים להשפיע על הכיס של הציבור החרדי צריך לתת להם לימודי ליבה והכשרה מקצועית ולהוריד את גיל הפטור, מה שאנחנו כרגע עושים, מורידים את גיל הפטור ל-21, ולתת להם כלים.

מישהו פעם אמר, היה פה שר אוצר מצוין שהוא אמר "אל תיתנו להם דגים, תנו להם חכה". אז זה בדיוק מה שאנחנו מתכוונים לעשות כי מה שראשי ש"ס ויהדות התורה רוצים לעשות זה בדיוק זה, להשאיר אותם עניים, מסכנים, חסרי השכלה, כי ככה הם תמיד יהיו תלויים באותם גמ"חים וקצבאות ונדבות וכל הדברים האלה.

אתה מדבר עכשיו על ראשי ש"ס ויהדות התורה, העברתם תקציב אז הממשלה יכולה להמשיך להתקיים, יש דיבורים על הצטרפות שלהם עכשיו לתוך הממשלה. אתה תהיה מוכן לשבת בממשלה שש"ס ויהדות התורה יושבות בה, תהיה מוכן לשתף איתם פעולה?

אני באתי לשנות פה את סדר היום. ברור לך שכל הדברים, כשאנחנו מדברים על הכלים החד-פעמיים וכשאנחנו מדברים על גיל הפרישה וכשאנחנו מדברים על הרפורמה בייבוא או כשאנחנו מדברים על הרפורמה בכשרות או דברים אחרים, כשהם בפנים זה פשוט לא מסתדר עם סדר היום שלנו, עם תפיסת העולם שלנו.

פרסמתם תוכנית דיור. זה משהו שלא נמצא בתקציב, נמצא בתוכנית נפרדת ומטריד כנראה חלק גדול מהישראלים. שמתם יעד שאפתני של 70 אלף התחלות בנייה בשנה ועדיין מומחים בתחום אומרים: אנחנו מאמינים שגם בשנה הבאה המחירים יעלו דו-ספרתית, אפילו ב-10%. אתה מוכן להתחייב לאיזושהי בלימה של העלייה, אולי להורדת מחירים?

-חד וחלק, קודם כול צריך להבין ממה נובעת אותה עלייה. דבר ראשון זה הריבית או פריים אפס או כמעט אפס. זה המנוע שכבר... ראינו היקפי משכנתאות שזה פשוט לא ניתן להפנים. מחודש מאי עד עכשיו אנשים לוקחים משכנתאות ללא הכרה.

דבר שני, התייקרות עולמית. למשל בהובלה הימית, בשנתיים זה עלה 770%. מחירי פלדה לדעתי קפצו סביב 30%. אז באמת יש פה חלק מהגורמים שאנחנו לא יכולים להשפיע. אנחנו יכולים להשפיע על ההיצע ועל הביקוש.

ולכן אנחנו השנה עוברים שיא של כל הזמנים משנת 2000. כלומר אנחנו נשווק מעל 80 אלף יחידות דיור, יש כ-60 אלף עסקאות ונעבור 55 אלף התחלות בנייה.

נכון, אבל את ההשפעה של זה נרגיש עוד שנתיים–שלוש.

לא, לא, אנחנו כבר נרגיש שנה הבאה, ואנחנו עושים הכול כדי לצנן את הביקוש, להגדיל היצע מצד אחד ולצנן את הביקוש. ולכן השנה אני מניח שההתייקרות תהיה סביב 10%–11% בתחום הדיור ואנחנו נשתדל לחתוך את זה לחצי, למתן כבר בשנה הבאה.

כלומר בשנה הבאה אתה מאמין שנראה במקסימום עליות של 5%–6%?

זאת השאיפה, למתן את זה, לחתוך את זה לחצי.

אז בוא תראה את קודמך בתפקיד, שר האוצר משה כחלון, הוא חשב שהתפקיד הזה יבנה אותו להיות ראש ממשלה, נתן סוכריות לציבור ובסוף ירד לארבעה מנדטים.

תקשיב, קודם כול שר אוצר טוב, הוא לא יכול להיות פופולרי כי אסור לקבל החלטות פופוליסטיות. אתה יודע, שרי האוצר הכי טובים, מודעי שילם בקריירה ונתניהו ירד ל-12 מנדטים. אז לקחתי הכול בחשבון, לא היו לי אשליות. אני לא נכנסתי לכאן לבנות את עצמי.

זאת אומרת שוויתרת על השאיפה להיות ראש ממשלה?

תקשיב, אני באתי לכאן לקדם את הכלכלה ואם אני אצליח לממש את כל התוכניות, כל מה שכרגע מונח בספר התקציב, כל מה שמופיע בספר התקציב, כולנו נוכל להגיד דיינו.

הזכרת קודם את שר האוצר נתניהו במליאה, קורא את הספר וכו' דיברת איתו לאחרונה? אתה בקשר איתו?

לא.

כלומר הפעם האחרונה שדיברת איתו הייתה...?

אחרי מערכת הבחירות הראשונה, אני יודע? מרץ... מאי 19'.

התחלנו את השיחה בברכות על התקציב הזה אבל כולנו כבר עם הפנים לתקציב הבא. תצטרכו לעשות גם קיצוצים כואבים אם אתם רוצים לעמוד ביעדים, יעדי הגירעון שהצבתם.

תראי, קודם כול שנת 22' זו שנה מאוד לא פשוטה. והדגש גם על שלושה נושאים: הנושא הראשון זה יחסי עבודה. כל ההסכמים הקיבוציים פגו תוקף, חלקם ב-17', חלק ב-19'. הנושא השני זה כל הסיפור של העצמאים. רשת ביטחון לעצמאים. והנושא השלישי זה כל הנושא, מה שקרוי מטבעות וירטואליים, כל מה שביטקוין, אתריום, שקל דיגיטלי. באמת נושאים פיסקליים גדולים ורגישים שחייבים גם שם לחתוך, לעשות את זה ברור ומובן ולא להשאיר את זה בשטח אפור כי זה כבר אפור שמתרחב, הוא גדול מדי.

שר האוצר ליברמן, איך אתה ישן בלילה כשראש הממשלה הוא נפתלי בנט?

אתה יודע, יש לי חדשות, באמת קח, כרגע הסקופ הכי גדול. אני כמה שזוכר את עצמי, נרדם, סופר עד אחת ונרדם וזהו.

התקציב אושר, בנט: החזרנו את ישראל למסלול

לפנות בוקר אישרה הכנסת את תקציב המדינה לשנת 2022, זאת אחרי שבלילה הקודם כבר אישרה את התקציב ל-2021 וכן את חוק ההסדרים. "הלילה הזה - החזרנו את ישראל למסלול", צייץ עם אישור התקציב ראש הממשלה נפתלי בנט.

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת אלכס קושניר הביע שביעות רצון מהתנהלות הקואליציה בתהליך לאישור התקציב ואמר ליאת רגב בכאן רשת ב כי "הוכח שקואליציה עם דעות מגוונות מסוגלת לשוחח בין חבריה ביעילות וברוח טובה". לדבריו, הקצאת הכספים לחברה הערבית תגיע למטרות נכונות באמצעות משרדי הממשלה והביקורת שהושמעה בעניין זה אינה לגיטימית. כספים לא יגיעו לארגוני טרור אמר.

שר האוצר ליברמן בירך עם אישור התקציב: "ראש הממשלה, אישרנו תקציב. אבל מעבר לכך, התקציב מביא ודאות לישראל. מברוק למדינת ישראל". קולות מברכים פחות נשמעו מהאופוזיציה. ח"כ שלמה קרעי מהליכוד הגיב לאישור התקציב ואמר: "זהו תקציב פוגעני נגד החלשים ונגד היהדות ונגד צביונה היהודי של המדינה". יו"ר הציונות הדתית סמוטריץ' תקף: "הפסדנו בקרב הזה אבל ננצח במערכה".