ראש ממשלת עיראק, מוסטפא אל-כאזימי
צילום: אי-פי

ראש ממשלת עיראק ניצל מניסיון התנקשות באמצעות מל"ט ממולכד

בסוף השבוע נשמעו איומים על מוסטפא אל-כאזימי מצד מפקדים במיליציות הפרו-איראניות, לאחר שדווח על הרוגים במחאה בבירה. הוא התייצב מול המצלמה אחרי ניסיון ההתנקשות: "הטילים והמל"טים הפחדניים לא בונים מולדת ועתיד". לפי משרד הפנים בבגדאד בתקיפה השתתפו שלושה מל"טים ושניים מהם יורטו
רועי קייס
07 בנובמבר 2021
03:22
עודכן ב 08:55

אחרי האיומים נגדו: מנגנוני הביטחון בעיראק דיווחו כי ראש הממשלה, מוסטפא אל-כאזימי, ניצל הלילה (ראשון) מניסיון התנקשות באמצעות מל"ט ממולכד, שתקף את ביתו בגרין זון בבגדאד, אזור מבני הממשל והשגרירויות הזרות. העיתון אל-ערבי אל-ג'דיד דיווח כי חקירה ראשונית מצביעה על כך שהמל"ט הממולכד הוא מתוצרת מקומית ודומה לאלה שמיליציות חמושות משתמשות בהם כדי לתקוף בסיסים אמריקניים ברחבי עיראק. לפי משרד הפנים בבגדאד בתקיפה השתתפו שלושה מל"טים ושניים מהם יורטו. 

לפי דיווחים, עשרה מאנשי אבטחתו נפצעו. אל-כאזימי עצמו, שמכהן בתפקידו ממאי 2020, צייץ בטוויטר אחרי ניסיון ההתנקשות: "פעלתי ואני עדיין פועל במסירות נפש למען עיראק והעם העיראקי. טילי הבוגדנות לא יניאו את נחישות המאמינים. שערה אחת לא זזה מהעמידה האיתנה והנחישות של כוחות הביטחון, ששומרים על האנשים, על עשיית הצדק והציות לחוק. אני במצב טוב השבח לאללה, וקורא לרגיעה ולאיפוק מכולם למען עיראק".

בערוץ אל-חדת' הסעודי פורסם תיעוד לכאורה מאזור ניסיון ההתנקשות:

אל-כאזימי לא הסתפק בציוץ ושיגר גם מסר מצולם לאזרחים. "כוחות הביטחון והצבא הגיבורים שלכם פועלים למען יציבות עיראק ומגנים עליה", אמר. "הטילים והמל"טים הפחדניים לא בונים מולדת ועתיד. אנחנו פועלים כדי לבנות את המולדת שלנו באמצעות מתן כבוד למדינה ומוסדותיה".

בכיר במיליציה הפרו-איראנית "גדודי חיזבאללה", אבו עלי אל-עסכרי, צייץ בתגובה בחשבון הטוויטר שלו: "אין אף אחד בעיראק שיש לו רצון לבזבז מל"ט על ביתו של ראש ממשלה לשעבר. אם מישהו היה רוצה לפגוע בו, הוא היה מוצא דרכים הרבה יותר זולות ובטוחות לעשות זאת".

ערוץ "אל-ערביה" הסעודי - זה הנזק שנגרם לביתו של ראש ממשלת עיראק בניסיון ההתנקשות:

משרד החוץ האמריקני גינה את ניסיון ההתנקשות ומסר: "הוקל לנו לשמוע שהוא לא נפגע. מחויבותנו לשותפינו העיראקים לא ניתנת לערעור. ארצות הברית עומדת לצד הממשלה והעם בעיראק". המשרד הגדיר את האירוע מעשה טרור והציע עזרה בחקירתו.

ניסיון ההתנקשות מגיע אחרי סוף שבוע סוער בבגדאד. ביום שישי מפגינים מהמחנה הפרו-איראני התעמתו עם כוחות הביטחון במהלך מחאתם על תוצאות הבחירות בפרלמנט. בעקבות הדיווחים על כמה הרוגים בשורות המפגינים, איומים על ראש הממשלה נשמעו מצד מפקדים במיליציות הפרו-איראניות.

מנהיג המיליציה הפרו-איראנית "עסאא'ב אל-חק", קייס אל-ח'זעלי, מאיים על אל-כאזימי ומי שהשתתפו בהרג המפגינים:

הבחירות לפרלמנט בעיראק שהתקיימו בחודש שעבר הביאו איתן ניצחון למטיף השיעי הפופולרי, מוקתדא א-סדר, שהגדיל את כוחו. הסיעות שמזוהות עם המיליציות הפרו-איראניות ספגו תבוסה ולא מוכנות לקבל את התוצאות. למרות שיעור ההצבעה הנמוך, יש מי שמקווה בבגדאד שאולי הבחירות הפעם יצמצמו את ההשפעה האיראנית במדינה.

> פוליטיקאי עיראקי בריאיון: אמשיך לתמוך בשלום עם ישראל
> "נתניהו תאמץ אותנו": כך השנאה לאיראן מקרבת את העיראקים לישראל