-

לראשונה: תוכנת ריגול של NSO נמצאה בפלאפונים של פעילים פלסטינים

חלק מהפעילים שייכים לארגונים שעליהם הכריז לאחרונה גנץ כארגוני טרור • ה"וושינגטון פוסט" מדווח: חיילים לשעבר טוענים שישראל משתמשת בתוכנות לזיהוי פנים ובמצלמות למעקב אחרי פלסטינים בגדה
איתמר מרגלית ועמיחי שטיין
08 בנובמבר 2021
11:18

מומחי אבטחה חשפו היום (שני) שתוכנת הריגול "פגסוס" של חברת "NSO" הישראלית הותקנה במכשירי הטלפון הסלולרי של שישה פעילי זכויות אדם פלסטינים. מחציתם קשורים לארגונים הפלסטינים שעליהם הכריז שר הביטחון בני גנץ לאחרונה כארגוני טרור. המומחים אמרו לסוכנות אי-פי כי זו הפעם הראשונה שמתגלה כי תוכנת "פגסוס" הותקנה אצל פעילים פלסטינים. 

ארבעה מתוך שישה ממספרי הטלפון שאליהם הוצמדה תוכנת הריגול שמשתייכים לכרטיסי סים ישראליים. זאת על אף שלטענת "NSO" לא ניתן להשתמש בתוכנת "פגסוס" נגד מספרים ישראליים. 

"פגסוס" מאפשרת לחדור למכשירי אייפון ואנדרואיד, ולחלץ הודעות, תמונות, מיילים ותיעוד שיחות. נוסף לכך, התוכנה מאפשרת להפעיל את המיקרופון של המכשיר הסלולרי, מבלי שבעליו יודעים על כך. בחודש יולי פורסם תחקיר נרחב של 17 כלי תקשורת ברחבי העולם שחשף שמדינות השתמשו בתוכנת הריגול של "NSO" כדי לעקוב אחר פעילים זכויות אדם, עיתונאים ועורכי דין.

מאחורי תעשיית הצללים של ישראל | עוד יום 

ביום רביעי  הודיע משרד המסחר האמריקני על הוספתן של NSO Group ו-Candiru – שתי חברות ישראליות שמוכרות כלי ריגול בסייבר – לרשימה ובה תאגידים הפוגעים באינטרסים של ארצות הברית. גורם מדיני אמר שישראל קיבלה עדכון על המהלך האמריקני רק שעה-שעתיים לפני ההודעה.

דיווח | חיילים לשעבר טוענים: כך מתנהל המעקב של ישראל אחרי פלסטינים

ה"וושינגטון פוסט" דיווח הבוקר שחיילים לשעבר בצה"ל טוענים שישראל מבצעת מעקב נרחב אחר פלסטינים בגדה המערבית, באמצעות שילוב של טכנולוגיה לזיהוי פנים ופריסת רשת של מצלמות וסמארטפונים. לפי הפרסום, החיילים הכירו את המבצע הזה, שהושק לפני שנתיים, ובמסגרתו נעשה שימוש בטכנולוגיה שנקראת "Blue Wolf", שמצלמת פנים של פלסטינים ומקשרת אותן למאגר תמונות, שאחד החיילים לשעבר תיאר אותו כ"פייסבוק של הפלסטינים".

עוד נטען בדיווח שהעיר העתיקה בחברון מרושתת במצלמות שסורקות פנים, ומאפשרות לחיילים לזהות את פניהם של פלסטינים, עוד לפני שהם מגישים את תעודות הזהות שלהם. עדויות החיילים לשעבר נגבו יחד עם אנשי ארגון "שוברים שתיקה". בין השאר נטען שצה"ל שולח חיילים כדי לצלם כמה שיותר פלסטינים, ואף מתמרץ חיילים ויחידות שמצלמות את הכמות הגדולה ביותר של פלסטינים. 

חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן הגיבה לפרסום וצייצה בחשבון הטוויטר שלה: "הפלסטינים בשטחים הכבושים חיים תחת דיקטטורה שמשתמשת בכל טכנולוגיות הדיכוי הכי משוכללות שההייטק הישראלי מצליח לפתח. זה הכיבוש ואלה כליו. הדיווח הזה בוושינגטון פוסט היה מזעזע אם הוא לא היה כל כך לא מפתיע".