t
-

מלחמת האזרחים באתיופיה: "האחים שלנו בסכנה, לא צריך לחכות לאסון"

ישראלים שקרוביהם ממתינים במחנות באתיופיה לכאן רשת ב: "חייב להעלות אותם לארץ". ועד הרבנים והקייסים פנה במכתב לממשלה: "מידע כוזב ואינטרסים קטנים גורמים לעיכובים המסכנים את שלומם של אחינו ואחיותינו"
בחצי היום
08 בנובמבר 2021
14:51

ישראלים רבים עוקבים בימים האחרונים בדאגה אחרי מלחמת האזרחים באתיופיה, ודואגים לקרוביהם שממתינים במחנות לעלות לארץ. "אחותי והאחיינים שלי נמצאים בלב ליבה של המלחמה", סיפרה היום (שני) עיידה לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב. "אין לנו אפשרות לעזור להם. סגרו את הבנקים, אין תקשורת".

"אחותי הייתה צריכה לטפס על הר גבוה רק כדי לדבר איתנו", היא הוסיפה. "אנחנו לא צריכים להתחנן או לחכות למלחמה או אסון כדי שיעלו לארץ את האחים שלנו. יש משפחות שקרועות כבר עשרות שנים. אי אפשר שמישהו אחד ייקח בעלות על ישראל ויחליט מי יעלה ומי לא". 

האזינו לריאיון עם עיידה, חני ולקה בכאן רשת ב

חני, שחלק מבני משפחתה נמצאים בגונדר ובאדיס אבבה, סיפרה לכאן רשת ב: "לפני תשעה ימים חטפו את אחיין שלי בזמן שהוא היה בדרך לקניות. העלימו אותו במשך יום שלם וביקשו ערבות. אחותי התקשרה אליי ושלחתי לה את הכסף. בכל דפיקה בדלת הם חושבים שבאים לרצוח אותם, אי אפשר להתלונן שם במשטרה. לכל יהודי יש זכות להתאחד עם המשפחה שלו. עכשיו המצב הרבה יותר מסוכן, זו לא רק בעיה של רעב או געגועים, הם נרדפים. הממשלה צריכה לקחת את זה אישית". 

ועד הרבנים והקייסים שלח היום מכתב לראש הממשלה, שרת הפנים ושרת העלייה והקליטה, בבקשה להעלאת שארית יהודי אתיופיה שעוד ממתינים. במכתב הם ציינו: "אנו יודעים שהגורמים הרלוונטיים בממשלה דנים במצב ובאפשרויות לזירוז העלאתם של אחינו. לצערנו, מידע כוזב ואינטרסים קטנים גורמים לעיכובים המסכנים את שלומם של אחינו ואחיותינו". 

שרת הפנים איילת שקד ושרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה, יקיימו היום דיון באפשרות לזרז את עלייתם של אלפי הממתינים במחנות באתיופיה, בצל מלחמת האזרחים. המחלוקת נסובה סביב השאלה אם ישנה סכנה לביטחונם. כ-8,000 יהודים ממתינים במשך שנים במחנות באתיופיה.

בד בבד, בדיקה של רשות האוכלוסין העלתה כי בחודש יולי הובאו ארצה כ-60 מתושבי טיגריי שבצפון אתיופיה, שהתחזו לבעלי זיקה ליהדות וטענו כי נשקפת להם סכנה בשל הלחימה. גורמי ביטחון הביאו אותם לישראל במבצע חשאי, תוך סיכון חיי אדם ופגיעה אפשרית בקשרים עם אתיופיה. רק בהגיעם ארצה התברר כי הם שיננו את שמותיהם של יהודים שעלו מאתיופיה, אך אינם יודעים להסביר את יחסי הקרבה אליהם.

לקה ברהן יצחק, עורך חדשות בשפה הטיגרית, התייחס לדיווח בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב, ואמר: "אני לא יודע על מה מדובר, אבל צריך לבדוק את זה לעומק. יחד עם זאת אני טוען - מי הלך לשם ואסף את האנשים? מי היה אחראי? לאותם אנשים יש אחריות לבדוק ולזהות מי נגד מי. מי יהודי ומי לא". 

המלחמה הפנימית באתיופיה גולשת בימים האחרונים למלחמת אזרחים מסוכנת וקריסתה של המדינה כולה. המורדים הטיגרים מתקרבים לבירה אדיס אבבה. מדינות המערב, בהן ישראל, שוקלות ואף מורות על פינוי של אזרחיהן מאתיופיה. ראש ממשלת אתיופיה אבי אחמד שיגר מסר תקיף למורדים אתמול ואמר: "הבור העמוק הזה יהיה מקום קבורתו של האויב ולא המקום שבו אתיופיה תתפרק". 

לפי ארגוני זכויות אדם שני הצדדים מעורבים בפשעי מלחמה חמורים מאוד במדינה. עשרות אלפים נרצחו ורבבות עזבו את בתיהם. לארגוני תקשורת אסור להיכנס למדינה ולכן קשה לאמוד עד כמה המצב חמור. 

עד לעלייתו של אבי אחמד הטיגרים היו הקבוצה אתנית הדומיננטית ששלטה במדינה, השלטון שלהם נתן אוטונומיה למדינות שמרכיבות את אתיופיה. אחמד, שעלה לשלטון ב-2018, פועל להפוך את אתיופיה לריכוזית יותר, מה שהוביל למלחמה הקשה מול המורדים. 

בהכנת הידיעה השתתפו אוריה אלקיים ויואב זהבי