תיעוד של שמי עכאר, המחוז הצפוני של לבנון

דיווחים בסוריה: ישראל תקפה באזור חומס, מערכות הנ"מ הופעלו

גורם צבאי סורי: שני חיילים נפצעו ונגרמו נזקים. מרכז המעקב הסורי: באזור התקיפה נמצאים מחסני נשק של המיליציות האיראניות • צבא רוסיה: "מטוסים ישראליים שיגרו 8 טילים, 6 מהם יורטו על ידי מערכות נשק רוסיות"
רועי קייס ואיתי בלומנטל
08 בנובמבר 2021
19:30
עודכן ב 09 נובמבר 22:20

כלי תקשורת רשמיים בסוריה דיווחו אתמול בערב (שני) על תקיפה המיוחסת לישראל באזור חומס ועיר הנמל טרטוס, ומערכות הנ"מ הופעלו. לפי גורם צבאי סורי שני חיילים נפצעו ונגרמו נזקים. לפי צבא רוסיה, מטוסים ישראליים שיגרו 8 טילים, ו-6 מהם יורטו על ידי מערכות נשק רוסיות.

העיתון "אל-אח'באר" הלבנוני המזוהה עם חיזבאללה דיווח על שלושה מטוסי קרב ישראליים שחגו באזור ביירות לכיוון צפון-מזרח. בערוץ "אל-חדת'" הסעודי דווח כי הותקפה גם מערכת הגנה אווירית איראנית שהייתה בדרכה מטרטוס ללבנון. לאחר התקיפה - השטח האווירי ברמת הגולן נסגר לטיסות אזרחיות.

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם מסר כי באזור ההתקפות נמצאים מחסני נשק ששייכים למיליציות האיראניות. כתב הטלוויזיה הסורית דיווח כי הטילים הגיעו מכיוון המרחב האווירי של לבנון.

גורם מודיעיני ישראלי בכיר אמר ביממה האחרונה לערוץ "אל-חורה" האמריקני כי משמרות המהפכה של איראן החלו להבריח לאחרונה טילי קרקע-קרקע ומל"טים במסווה של שיירות "הומניטריות" ושיירות מזון אל תוך סוריה. הגורם הוסיף כי הנשק שאיראן מבריחה מיועד להתארגנות של אדם בשם עלי עסאף, לבנוני שפועל בעבור "כוח קודס" של משמרות המהפכה. מטרתו של עסאף היא להכשיר מיליציות וכוחות עם יכולות רקטיות בתדמור, חלב ודמשק כדי להפעיל אותן בבוא העת נגד ישראל. ההתארגנות השנייה שהנשק מיועד אליה היא מילציית "האימאם חוסיין", שפועלת לאחרונה בתוך סוריה ומורכבת מפעילים זרים.

> גורם ביטחוני: צה"ל יצטרך לפעול כדי להשיב את העליונות בסוריה

בשבועות האחרונים הגביר חייל האוויר את תקיפותיו בסוריה נגד מחסני תחמושת ואתרים צבאיים של איראן וחיזבאללה. בתיעוד מיוחד שפורסם אתמול בחדשות הערב בכאן 11 נראים לוחמי צה"ל בפעילות מיוחדת מעבר לגבול, במסגרתה נכנס הכוח למוצב ישראלי נטוש במובלעת ישראלית בסוריה.