-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הדיון המכריע בעניין חיסון הילדים יהיה סגור: "עלול לפגוע באמון הציבור"

בקרב חברי ועדת החיסונים ישנה ביקורת על ההחלטה. גורמים בוועדה הגיבו: "ההחלטה נובעת מהרצון לקיים דיון מקצועי, אמין ואיכותי" • ארה"ב נפתחה לתיירים - מאות אלפי ישראלים לא יכולים להיכנס • ממחר תותר כניסת תיירים שלא חוסנו בבוסטר - חשש מגל תחלואה נוסף
קטי דור, ליאל קייזר ונוב ראובני
08 בנובמבר 2021
20:46

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (שני) כי ישנה ביקורת בקרב חברי ועדת החיסונים על ההחלטה שהדיון המכריע בעניין חיסון הילדים יהיה סגור לציבור. גורמים בוועדה אמרו לכאן חדשות כי "זו החלטה בעייתית שעלולה לגרום לפגיעה בקרב על התודעה של חיסוני הילדים. ההחלטה עלולה לפגוע באמון הציבור".


יו"ר איגוד רופאי הציבור, פרופסור חגי לוין, הוסיף כי זו החלטה מצערת. "דיון פתוח היה יכול לחזק את אמון הציבור בהליכי קבלת ההחלטות", הסביר לוין. גורמים בוועדה ענו לביקורת ואמרו כי ההחלטה נובעת מהרצון לקיים דיון מקצועי, אמין ואיכותי.

דוקטור שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ענתה הערב לשאלות מהציבור על חיסוני ילדים במסגרת משדר בפייסבוק של המשרד. היא דיברה על כך שההחלטה לחסן את הילדים זאת בחירה אישית של כל אחד, ונתנה הסבר מדעי על מנגנון החיסון. במהלך הדיון גולשים קיללו אותה וכתבו לה כתובות נאצה.

בתוך כך, ממחר תותר כניסת תיירים שלא חוסנו בבוסטר, ובחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי ישנו חשש מגל תחלואה נוסף. ביום חמישי הקרוב ייערך במשרדי הממשלה ובגופי החירום תרגיל היערכות לתרחיש של גל תחלואה נוסף, כתוצאה מכניסת וריאנט חדש.


ארה"ב נפתחה לתיירים - מאות אלפי ישראלים לא יכולים להיכנס

לפי המדיניות החדשה בארצות הברית רק מי שחוסן לפחות בשתי מנות יכול לבוא בשערי המדינה, כשלא משנה אם מדובר באדם שהחלים מקורונה. כאן בישראל כדי להיחשב מחוסנים ולהיות זכאים לתו ירוק - מחלימים צריכים להתחסן במנה אחת - לפי המלצת משרד הבריאות. בארצות הברית מנגד מחסנים מחלימים בחיסון מלא, כלומר בשתי מנות, ולכן נוצר הפער הזה - שלמעשה משאיר ישראלים רבים בלי אפשרות להיכנס לארצות הברית.


אף שההמלצה של משרד הבריאות בישראל היא לחסן מחלימים רק במנה אחת - כן קיימת בתדריך החיסונים אפשרות לחסן מחלימים גם בשתי מנות, במידה שיש בכך צורך מנהלי. זו הנחיה שלא הייתה מספיק ברורה כנראה - כי בעקבות שינוי המדיניות החדש בארצות הברית הגיעו הרבה מאוד פניות למשרד הבריאות, ולכן המשרד צפוי לחדד מחר את הנהלים לקופות החולים והגורמים המחסנים - כך שיובהר שאין מניעה לחסן מחלימים בשתי מנות, אף שאין בכך צורך רפואי על פי המלצת המשרד.

זה אומר שישראלים שהחלימו מקורונה וחוסנו במנה אחת וירצו להיכנס לארצות הברית, יוכלו ללכת ולקבל מנת חיסון נוספת.