-

כך נראה הבור הסודי שממנו תתנהל המערכה הבאה בצפון

עם התחממות הגזרה הצפונית, שהפכה לאחד האתגרים העיקריים של צה"ל, וכלקח ממלחמת יום כיפור - הוקם הבונקר של פיקוד הצפון. המקום מוגן ומנותק, במעמקי הרי הגליל, אבל שולט על כל מה שמתרחש מחוצה לו • הצצה נדירה לתוך אחד המקומות הרגישים והסודיים ביותר במדינה
רובי המרשלג
08 בנובמבר 2021
22:33

הכניסה לא מסגירה דבר ממה שמתרחש בבור של פיקוד הצפון במעמקי הרי הגליל. בירידה של מספר קומות, נתון אותו אסור לציין, מגיעים אל הבונקר הסודי שבמעבה האדמה.

כאן למטה רוחשת עיר תחתית של מנהרות שחצובות בהר, חדרים ומסכים. עולם סודי שהאור בו אינו כבה לעולם. אז ברוכים הבאים לאחד המקומות הסודיים במדינה: הבור של פיקוד הצפון. מכאן ינהל מפקד הפיקוד את המערכה הבאה.

לבור הזה מוזעק האלוף כאשר יש ירי לעבר הצפון שעלול להידרדר למלחמה, ומכאן מנהלים את מה שעליו לא מדברים: התקיפות העלומות מעבר לקווי האויב. השבוע התקיים כאן תרגיל של כוח מיוחד שמיומן בטיפול באסונות במקום הרגיש הזה. בין השאר נכנסים לפה באישור חריג אנשי מד"א וכיבוי אש.

הלקח ממלחמת יום הכיפורים

המוצב התת קרקעי נבנה כלקח ממלחמת יום כיפור. בנייתו ארכה 40 שנה, ולמעשה היא נמשכת גם היום. המתחם הממוגן אמור להכיל בשעת מלחמה מאות קצינים וחיילים. מנותק מהעולם שמעליו, אבל שולט על מה שמתרחש שם. אתר אסטרטגי מהמעלה הראשונה.

הבור עמיד בפני רעידות אדמה ופגיעות טילים, ועשוי להיסגר במקרה של התקפת אב"כ ולתפקד כיחידה מנותקת ממה שקורה למעלה. כאן למטה יש רשת ארוכה של מסדרונות, חדרים ומנהרות. מקומות בהם נאסר על צוות כאן חדשות לצלם. קל ללכת כאן לאיבוד. הכנסת טלפון אסורה באיסור מוחלט. רק בודדים מכירים את עשרות הקילומטרים, המדרגות והמעברים החצובים בבטן ההר.

"יזרקו אותנו לכלבים": המסמכים שחושפים את הבהלה במלחמת יום כיפור

לירן חוטובלי, מפקד מחלקת הכבאים בבור פצ"נ, סיפר לכאן חדשות כי השירות כולו מתנהל מתחת לאדמה. "הפכנו להיות משפחה מתחת לאדמה. אני מכיר פה כל מנהרה, כל חור וחור", שיתף. במקום הזה אין הבדל בין יום ללילה, קיץ וחורף - יש רק מושג אחד: רציפות תפקודית, ותחושה של מוכנות אל מול הסכנות שהאזור הזה יודע להפיק.