אריה שיף

בית המשפט: אריה שיף לא ייכנס לכלא

תשעה חודשי עבודות שירות נגזרו על בן ה-71 מערד שירה למוות בפורץ לפני כשנה והודה בהריגה בקלות דעת. השופטת: "הירי לא נעשה על מנת לפגוע ולגרום למותו, האם הוא אמור היה לא לעשות כלום?"
אסף פוזיילוב
09 בנובמבר 2021
10:11
עודכן ב 12:42

לא ייכנס לכלא: תשעה חודשי עבודות שירות ופיצוי של עשרת אלפים שקלים למשפחת המנוח נגזרו על אריה שיף. כך קבע היום (שלישי) בית המשפט המחוזי בבאר שבע. שיף, בן 71 מערד, ירה למוות בפורץ שניסה לגנוב את הרכב של הקראוון בו ישנו הוא ורעייתו בנובמבר 2020. הוא הודה בהסדר טיעון בהריגה בקלות דעת, עבירה שהעונש המקסימלי עליה הוא 12 שנות מאסר. אבטחה כבדה נמצאת מחוץ לאולם.

בן, בנו של אריה שיף, התראיין לתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב ואמר: "אנו מרגישים הקלה רבה. ההורים שלי אנשים מבוגרים שרוצים לחזור לחיים שקטים כמה שיותר מהר. לאבא שלי קשה שהוא לקח חיי אדם. שאר חברי החולייה לא נתפסו עד עתה, אין לדעת אם היו חמושים. אנחנו שמחים שיישבנו לידו בביהמ"ש ולא לבכות מעל הקבר".

שיף הוסיף ואמר לאסתי פרז כי "אנו חיים במקום שהמשטרה לא יכולה לטפל והשופטת מבינה את העולם המורכב הזה. אבא שלי יודע שיש סביבנו אנשים טובים ומדהימים, ובתוכם יש אנשים מסוכנים וחמושים".

ריאיון עם בן שיף בכאן רשת ב

השופטת: "המקרה חריג, האם הנאשם אמור היה לא לעשות כלום?"

"יש להבין את תחושות המצוקה, הפחד והחרדה האמיתים שחש כשראה את הפורצים לידו וליד אשתו", אמרה נשיאת בית המשפט, רויטל יפה כ"ץ, בהקראת גזר הדין. "אלה תחושות שחייבו והצדיקו לדעתו תגובה מהירה. לתחושות אלה יש לתת משקל של ממש בעת קביעת העונש, וכך גם לנסיבותיו האישיות של הנאשם".

לדבריה, "ככלל פגיעה בחיי אדם מחייבת מאסר עולם, אבל כאן מדובר במקרה חריג. הוא עמד לבדו מול המנוח וחבריו רעולי פנים, רק זה גורם לפחד ואימה. הם עמדו לבצע עבירה. כך האירוע נמשך שניות בודדות. מי שנתון במצוקה וצרה הוא לא כמו מי שבוחן בדיעבד את המקרה. גם השאלה לתובע מה היה אמור הנאשם לעשות - נותרה ללא מענה. האם הנאשם אמור היה לא לעשות כלום? הוא אכן ירה לעבר המנוח, אבל הרכב החל להידרדר לפני הירי. הירי לא נעשה על מנת לפגוע במנוח וודאי שלא לגרום למותו. מיד לאחר מכן הזעיק הנאשם הנאשם כוחות הצלה. השוטר שהגיע חשש שמא המנוח חמוש ויסכן את הנוכחים".

ביציאה מבית המשפט אמר שיף כי הוא "שמח מאוד שזה נגמר. מאוד עצוב על הטרגדיה וכל האירוע שלא היה מתוכנן. יש לי חברים בדואים בלי סוף. אני אומר להם שאני מצטער, מה שקרה בלי כוונה". עורך דינו ששי גז אמר כי "הוא הרגיש מאוד מאוים. בית המשפט איזן ונתן את העונש הראוי מאוד בנסיבות העניין".

פסק הדין המלא

התובע בתיק, יריב צרי אמר בדיון כי "הוא הודה בעבירה של המתה בקלות דעת, זאת עבירה שהעונש בצידה הוא 12 שנות מאסר. כל מי שמתסכל על הסרטון רואה שהמעשים נעשו מתוך הבנה, מחשבה ומודעות מלאה, אף אחד לא תקף אותו. נכון שלזכותו יש נסיבות מקלות כפי שאמרה הנשיאה. אנחנו סברנו שהמשקל צריך להיות ארבע שנות מאסר, בית המשפט סבר אחרת, אנחנו מכבדים את ההחלטה ונלמד אותה".

עוד הוסיף צרי כי הפרקליטות מסתכלת על התיקים בראייה ציבורית רחבה ולא על כל תיק במקרה הספציפי, מתוך ראייה עתידית שזה ישפיע גם על מקרים של יהודים וערבים וכל אזרחי ישראל. לא ברור אם הפרקליטות תערער על ההחלטה. קודם לדיון הוא ציין כי אין מקרים דומים בפסיקה הישראלית עד כה - ועל כן גזר דינו יבסס תקדים למקרים דומים בעתיד.

בדיון הקודם אמרה הנשיאה כ"ץ לתובעים כי היא מופתעת מכך שהם מבקשים גזר דין של ארבע שנות מאסר. "חשבתם האם אין מקום להתחשב בנסיבות מיוחדות של האדם המאוד מיוחד הזה? הוא לא חיפש את האירוע", אמרה לתובעים. עוד אמרה כי "לפי כתב האישום שלכם - הרכב התדרדר והוא ירה לכיוון הרכב. חשבתם שיכול להיות שהוא לא כיוון והתכוון להרוג, שאם הרכב לא היה מתדרדר הוא לא היה פוגע בו?".

שיף ירה למוות במוחמד אל אטראש, בן- 36 תושב הפזורה הבדואית, שלפי כתב האישום היה חלק מחולייה של שלושה שמטרתה הייתה לפרוץ ולגנוב את רכבו של שיף. אל אטראש שבר את חלון הנהג של הרכב באמצעות מפתח צינורות ופרץ למכונית.

שיף, שהתנדב במשטרה בעברו במשך שנים רבות, החזיק אקדח ברישיון. סמוך לחצות, שהו שיף ואשתו בקרוואן שחנה מאחורי הרכב, אך היה מנותק ממנו. כמה שניות לאחר הגעתם של הפורצים, העירה אותו אשתו בעקבות רעש. שיף נטל את הנשק, אשר היה מתחת לכרית, יצא מהקרוואן, צעד על המדרכה כשבעה מטרים, התקרב אל הרכב וצעק מספר פעמים "עצור". הנאשם הגיע בסמוך לדלת הנוסע הקדמית, הסתכל לתוך הרכב, כאשר אור תקרת הרכב דולק, וראה כי בתוך הרכב יושב המנוח בכיסא הנהג.

שיף צעד שני צעדים לאחור, הניף את נשקו ופתח את הנצרה כשהוא במרחק של כשלושה מטרים. במקביל, סגר הפורץ את דלת הנהג והרכב התדרדר קדימה מבלי שהוא מונע. בשלב זה צעד שיף לפנים, הרים את ידו הימנית שאחזה בנשק וירה כדור אחד לעבר הרכב לאזור בו ישב המנוח.

הקליע חדר לשמשת חלון הדלת הקדמית ימנית של הרכב, ופגע בראשו. לאחר מכן, הפורץ השני נכנס לרכב של החולייה שהתחיל בנסיעה, ואילו שיף ירד לכביש מן המדרכה, כיוון את אקדחו אל עבר רכב הפורצים הבורח וירה כדור נוסף לעברו. לאחר מכן התקשר למשטרה, ביקש סיוע משטרתי ורפואי והמתין במקום עד להגעתם.