איזנקוט, ארכיון
צילום: פלאש90

גדי איזנקוט: "היה נכון להישען על המעצמות ולדבר בימי בן גוריון - ונכון גם היום"

האיום האיראני, היחסים עם אמריקה והאם ייכנס לפוליטיקה? גדי איזנקוט בריאיון מיוחד לאריה גולן, לרגל אירועי הזיכרון לראש הממשלה הראשון של ישראל דוד בן גוריון
הבוקר הזה עם אריה גולן
09 בנובמבר 2021
08:00

48 שנה למותו של דוד בן גוריון: בין אירועי הזיכרון לראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, יוענק פרס בן גוריון לנשיא המדינה ה-10, ראובן ריבלין. לרגל המאורע, התראיין לאריה גולן בכאן רשת ב יו"ר עמותת יד דוד בן גוריון רא"ל במיל' גדי איזנקוט וסיפר על האיומים על מדינת ישראל והצעדים המדיניים הנדרשים למולם.

האזינו לריאיון עם גדי איזנקוט

"ראוי שהמושג 'החלטות בן גוריוניות' יעבור למנהיגי העתיד. ראוי שממשיכי דרכו יפעלו בסוף מעשה במחשבה תחילה - שזה לעשות את הדבר הנכון מתוך עמדת עוצמה, לא לתת לאירועים לכפות עלינו מציאות ולהיות מנהיג אמיץ שיוזם", אמר איזנקוט בריאיון ששודר בתוכנית הבוקר הזה. 

"התפיסה של בן גוריון להישען על מעצמות ולדבר הייתה נכונה בשעתו והיא נכונה גם היום. ולמיטב ידיעתי יש לנו יחסים מעולים עם האדמיניסטרציה הביטחונית בארצות הברית ובמערב"

"בן גוריון הבין שלא כוח צבאי חזק ישראל לא תשרוד. זו תובנה חזקה מאוד. יחד עם ההבנה שישראל לא תוכל להשיג ניצחון על העולם הערבי בכוח ולכן צריך לחתור לצד בניית הכוח הצבאי לשכנות טובה ולקידום הסכמי שלום עם מדינות האזור", אמר. 

"אי אפשר לטעות ברצון האיראני להגיע לנשק גרעיני ולהגיע להגמוניה אזורית", אמר הרמטכ"ל לשעבר, והדגיש את הצורך בבעלות ברית חזקות במאבק נגדה. "התפיסה של בן גוריון להישען על מעצמות ולדבר הייתה נכונה בשעתו והיא נכונה גם היום. ולמיטב ידיעתי יש לנו יחסים מעולים עם האדמיניסטרציה הביטחונית בארצות הברית ובמערב. ברוח בן גוריון, טוב שנמשיך לטפח את היחסים".

על הבחירה להעניק את פרס בן גוריון לנשיא המדינה לשעבר ריבלין. אמר איזנקוט כי יש להוקיר את ריבלין על פעילותו לאחדות במדינה, ייצוג הממלכתיות ונקיטת "עמדה ערכית במצבים לא פשוטים". אייזנקוט אמר "כרמטכ"ל ראיתי אותו עושה את זה, ונותן גיבוי לחיילי צה"ל". 

"לא שוקל עכשיו שום פעילות אחרת מעבר לפעילות העסקית, המחקרית וההתנדבותית שאני עושה ביד בן גוריון. בעתיד? כשיגיע אז נראה"

האם ייכנס לפוליטיקה: "לא שוקל עכשיו שום פעילות אחרת מעבר לפעילות העסקית, המחקרית והציבורית-התנדבותית שאני עושה ביד בן גוריון. בעתיד? כשיגיע אז נראה".