ארכיון
צילום: כאן חדשות

רשות התחרות: החקירה רק החלה, בעלי רשתות וספקים נוספים צפויים להיחקר

החקירה נפתחה על רקע התבטאויות של קמעונאים וספקים על העלאת מחירים • מחר צפויים להיחקר עוד מנהלי רשתות שיווק, יבואנים וספקים
דנה ירקצי ושאול אמסטרדמסקי
09 בנובמבר 2021
19:55

חקירת רשתות המזון והקמעונאות: רשות התחרות הודיעה הערב (שלישי) כי חקירת הרשתות "שופרסל" ו"שטראוס" רק החלה, וכי בעלי רשתות וספקים נוספים צפויים להיחקר. כך דווח היום בחדשות הערב בכאן 11. על פי הדיווח, החקירה נפתחה על רקע התבטאויות של קמעונאים וספקים על העלאת מחירים. מחר צפויים להיחקר עוד מנהלי רשתות שיווק, יבואנים וספקים.

מוקדם יותר פתחה רשות התחרות בחקירה נגד החברות שופרסל ושטראוס בחשד לתיאום מחירים והפרת חוק התחרות. משופרסל נמסר כי החברה פועלת על-פי דין ותשתף פעולה באופן מלא עם רשויות החוק.

גם בחברת שטראוס אומרים כי הם מקפידים על קיום הוראות חוקי התחרות וישתפו פעולה עם רשות התחרות. הבעלים והמנכ"ל של רשת ויקטורי, אייל רביד, זומן לתשאול ברשות התחרות. מחר אמורה ועדת הכלכלה של הכנסת לדון ביוקר המחיה ובתחרות בענף המזון.

חקירת רשות התחרות לא צפויה להשפיע על המחירים

בפעם הקודמת שבה רשות התחרות פתחה בחקירה בחשד לפגיעה בתחרות, זה היה לפני 12 שנה, בשנת 2009 וגם אז נגד שופרסל. במקרה ההוא "הקייס" היה הרבה יותר מוצק. על פי החשד וההרשעה שהגיעה מאוחר יותר, מנכ"ל הרשת איים על ספקים שאם ימכרו סחורה לרשת המתחרה במחיר יותר זול - יוריד אותם מהמדפים, וכך גם עשה.

המקרה היום הוא הרבה יותר מסובך. ראשית כל אין תיאום מחירים בין שופרסל לשטראוס, שכן הם לא "משחקים על אותו מגרש". האחת קמעונאית והשנייה יצרנית. יש ביניהן חוזה והן מחליטות באיזה מחיר למכור. תיאום מחירים לעומת זאת מתקיים בין עמיתים, קולגות.

ככל הנראה, הקייס שרשות התחרות תנסה להוכיח הוא אם באמת היה תיאום מחירים באופן פומבי - דרך כלי התקשורת, העיתונות או דוחות כספיים. זה כבר הרבה יותר מסובך והולך לקחת הרבה מאוד שנים. ואם קיווינו להוזלת מחיר באחת מרשתות השיווק - זה כנראה לא יקרה. אבל אין ספק שהן תהיינה הרבה יותר זהירות.