מטופל שמשתמש בנייס גאי

עם 3 קורבנות ועשרות מאושפזים: מי מרעיל את משתמשי הנייס גאי בצפון?

אתמול נרשם ההרוג השלישי משימוש בסם שעורבב ברעל עכברים, תושב חיפה בן 41. למרות המאמצים, המשטרה נכשלת באיתור המייצרים והמפיצים של החומר הקטלני והזול - והמעורבים עדיין בשטח ויכולים בקלות לגבות עוד קורבנות
חן ביאר
09 בנובמבר 2021
23:05

מקרה המוות השלישי של אדם שצרך חומר נייס גאי מורעל ומת פחות מיממה לאחר שאושפז נרשם אתמול (שני) - גבר בן 41 מחיפה. השאלה מי מספק את החומר, שעורבב ברעל עכברים ומרעיל את המשתמשים באזור הצפון נותרה פתוחה.

"הצלחנו לצמצם את מירב הפעילות לתוך חמישה אנשים שבעצם הם המובילים פה בנושא של סחר והפצה של נייס גאי כדי לטפל בתופעה", מספר קצין בילוש בתחנת חיפה, פקד שלום כהן, לצוות כאן חדשות.

צפו בכתבה המלאה מתוך חדשות הערב

מלבד שלושה משתמשים שמתו, 55 נוספים אושפזו אחרי שאובחנו אצלם דימומים פנימיים בתקופה האחרונה לאחר שצרכו נייס גיא שעורבב ברעל עכברים. שיא התופעה היה בתקופת חגי תשרי

"הייתי מדמם מכל הגוף, הלכתי למות", סיפר מיכל ברייטמן, אחד הנפגעים מהשימוש בנייס גיא המורעל. במשך שבועיים הוא היה מאושפז, ואחר כך נזקק לעוד שבועיים של טיפול אינטנסיבי. דבר אחד טוב בכל זאת קרה לו מכל החוויה הקשה הזאת - הוא קיבל סוף סוף את ההכרה המיוחלת ממשרד הביטחון בהיותו נפגע פוסט טראומה. לדבריו הסיפור שהסתיים בטיפול נמרץ בבית החולים רמב"ם, החל במוצבים של דרום לבנון.

החקירה מתמקדת בכמה חשודים כמפיצים עיקריים, אבל אצל איש מהם לא נתפס החומר המסוכן - וכולם שוחררו

הנייס גאי ודומיו הם בעצם תערובת צמחים שלה הוסיפו את החומר הפעיל בקנאביס, THC, שהופק באופן מלאכותי. במקרים רבים יסופקו גם חומרים נוספים כדי להעצים את ההשפעה, למשל אציטון, או כמו בעשרות מקרי האשפוז - רעל עכברים.

"הנייס גאי התחיל כסם פיצוציות ועם הזמן, ככל שהבינו את מרכיבי הסם, הוא נכנס לפקודת החומרים המסוכנים שאסורים בשימוש. הסם הזה בעצם מופץ היום לאוכלוסיות חלשות בגלל העלות הזולה של החומר", הסביר קצין חקירות מודיעין בתחנת משטרת חיפה, רב פקד יוסי אטיאס. מנהל היחידה לטיפול נמרץ במרכז הרפואי לגליל בנהריה.

ד"ר ניקולא מחול ציין כי ידוע שרעל עכברים "גורם נזק בקרישת דם ואנשים יכולים לדמם למוות, יכול לגרום לפרכוס, לדימום מוחי אי ספיקת כליות - ומוות".

אז מי מפיץ את הסם המורעל? החקירה מתמקדת בכמה חשודים כמפיצים עיקריים, אבל אצל איש מהם לא נתפס החומר המסוכן, וכולם שוחררו. והם רק חוליה מקשרת, כשהקודקוד שנותר אף הוא באפלה הוא מי שייצר את החומר המורעל ושלח אותו לרחובות.

לרגע הייתה תחושה שמפיצי החומר סגרו את הברז. אבל מותו של תושב חיפה אתמול מראה שהסכנה עדיין כאן. המעורבים עדיין בשטח והם יכולים בקלות רבה מדיי להרעיל את אלו שמתפתים לחומר הזול והמסוכן. מבני נוער סקרנים, ועד לאלו שבנסיבות מובנות יותר, או פחות, הגיעו לתחתית.