תקיפה בסוריה, ארכיון
צילום: סוכנות הידיעות הסורית

למה יש יותר תקיפות בסוריה - ואיך זה קשור לחורף שמתקרב?

רק בחודש האחרון - שבע תקיפות שבוצעו בסוריה מיוחסות לישראל • איראן מנסה להאיץ את העברות הנשק מדמשק לחיזבאללה בלבנון • ישראל מנהלת מערכה נגד חימושים מתקדמים ומערכות נ"מ שוברות שיוויון
איתי בלומנטל
09 בנובמבר 2021
23:24
עודכן ב 08:49

האצת התקיפות בסוריה: לאור העובדה שבישראל לא מזהים עלייה משמעותית בכמות המשלוחים שמגיעים מטהראן לדמשק, ניתן להסביר את גל התקיפות במדינה בניצול הזדמנויות שמתרחשות בזמן אמת ובעיקר בפגיעה במשלוחים שעושים את דרכם מדמשק ללבנון. אחד ההסברים לשאלה מדוע האצת התקיפות מתרחשת דווקא עכשיו, הוא הרצון של המיליציות השיעיות להעביר את אמצעי הלחימה לפני תחילת החורף וירידת הגשמים, מאחר שמעבר השיירות הלוגיסטיות בגשם מורכב עוד יותר.

בתוך כך, ישראל לא נוטלת אחריות על האירועים בסוריה, אבל אפשר למנות את הנושאים שמטרידים מאוד את ישראל. ראשית, התבססות האיראנית באזור; פרויקט "תיק הגולן" שחשפה ישראל לפני שנתיים, לפיו מנסה חיזבאללה להקים תשתית טרור נגד ישראל ברמת הגולן; העברת אמצעי לחימה מטהראן לאזור; וכן הצבת מערכות לחימה שוברות שיוויון, בהן מערכות נ"מ מתקדמות, חלקן הותקפו לאחרונה.

בתוך כך, הערב התייחס צבא רוסיה לתקיפה המיוחסת לישראל שבוצעה אמש בסוריה. בהודעת הצבא הרוסי נמסר כי שישה מטוסים של חיל האוויר הישראלי שיגרו שמונה טילים. על פי ההודעה, צבא סוריה יירט שישה מהם באמצעות מערכות הגנה אווירית מתוצרת רוסית.

השתתף בהכנת הידיעה: רועי קייס