t
צילום מסך

בלבוש חרדי ברחובות ריאד: הרב הראשון בבירת סעודיה

תיעוד של הרב יעקב הרצוג מסתובב בלבושו החרדי בממלכה המוסלמית עורר הדים רבים בעולם הערבי. היום כבר ניתן לספר שהרב משכונת רמת שלמה בירושלים בונה בסדרה של ביקורים תשתית להקמת קהילה יהודית של ממש בבירת סעודיה. ריאיון עם הרב שעובד להביא נורמליזציה
רועי קייס
10 בנובמבר 2021
22:33

הרב יעקב הרצוג מרמת שלמה בירושלים כבר מגדיר את עצמו הרב הראשי של סעודיה, על אף שטרם קיבל מינוי רשמי. ביקורו בריאד לאחרונה עורר הדים רבים, שם הוא הסתובב בלבוש חרדי ללא הפרעה וזכה לקבלת פנים חמה מעוברי האורח. בריאיון בלעדי ששודר בחדשות הערב בכאן 11 פגשנו את האיש שמנסה להקים קהילה יהודית בממלכה המפרצית, ששומרת על שני המקומות הקדושים לאסלאם ועדיין לא נענית לחיזורים של ישראל לנרמל איתה את היחסים. 

צפו בכתבה של רועי קייס

"כאילו שאני אלך ביפו או בדיזינגוף, אין הבדל", סיפר הרב הרצוג על התחושה להתהלך בבירתה של ההממלכה. "אני הולך כאן עם הלבוש הזה וכולם יודעים שאני יהודי", הוא סיפר למצלמה בזמן שישב בבית קפה בריאד ליד חבר סעודי. 

העיר שתמשוך אליה אנשי עסקים מכל העולם - גם יהודים

מה זה אומר, הרב של סעודיה? "אם בן אדם צריך משהו, אני מטפל בזה. אם תפנה לקונסוליה ותבקש רב, יפנו אליי", סיפר הרצוג. כשהרצוג שמע על חזון העיר הבין לאומית ניאום, המוקמת בסעודיה לחוף הים האדום, הוא הבין שבקרוב יהיה צורך בתשתית רחבה שתשמש את אנשי העסקים היהודים שיגיעו למקום. 

"אם בן אדם צריך משהו, אני מטפל בזה. אם תפנה לקונסוליה ותבקש רב, יפנו אליי"

"אם אתם רוצים למשוך זרים, אמרתי, אולי נתכנן משהו בשביל העיר הזאת. הבנתי שבסעודיה יש אלפי אנשים שעובדים, וצריכים פתרון. אמרתי צריך ללכת על כל העסק ולא רק לתת פתרון לניאום", אמר הרב, והוסיף: "כל ביקור מקדם אותנו לקראת בניית מקום מסודר. היסוד שיהיה מקום – בית כנסת, גן ילדים, מקווה ובית ספר אנחנו צריכים לדעת שיהיה מקום ". 

איך זה עובד? ליעקב הרצוג יש דרכון אמריקני שמשמש אותו בכניסה לסעודיה. אולם אי אפשר לטעות במראה שלו - הוא יהודי לכל דבר, והסובבים אותו יודעים שהוא ישראלי. "זו לא אשליה. כל יהודי שינחת שם לא יתקבל זר ולא ירגיש זר. זו המציאות. בשנתיים האחרונות קיבלנו שיעור מצוין שדברים משתנים", אמר. 

"יש לי צוות קטן שמספק אוכל כשר, מזוזות, תפילין וכו'. מקווה אין, אבל יש פתרונות לנשים שרוצות לטבול"

מתי נראה בית כנסת ראשון בסעודיה? "זה לוקח זמן. צריך אישורים. אבל כמעט כל מה שצריך אנחנו מספקים", אמר הרצוג בריאיון. "יש לי צוות קטן שמספק אוכל כשר, מזוזות, תפילין וכו'. מקווה אין, אבל יש פתרונות לנשים שרוצות לטבול". 

נורמליזציה בעתיד? "ברור כשמש"

ובצל הפתיחות הסעודית כלפי היהודים, אי אפשר שלא לדבר על הפיל שבחדר. האם אחרי הסכמי הנרמול בין ישראל לאמירויות ובחריין, יגיע יום שגם הרב הרצוג וגם אנחנו ניכנס לריאד עם דרכון כחול לבן? "אני חושב שהתשובה היא – ברור כשמש . כל התשתית לדבר כזה קיימת. אם מקבלים יהודים מכל העולם – אפשר להכליל גם ישראלים". 

עד שזה יקרה הרב הרצוג עסוק בניסיון לבסס את מעמדו כסמכות ההלכתית היהודית הבכירה בסעודיה, על אף שלא קיבל שום מינוי רשמי מהשלטונות בריאד. הוא אמנם לא יגיד את זה למצלמה, אבל נראה שבדומה לרבנים שמיצבו את עצמם כראשי הקהילה היהודית באמירויות טרם הנרמול, הוא מזהה את הלוך הרוח ומנסה לקבוע עובדות בשטח. 

ואם הכל ילך כמתוכנן, אולי אשתו של הרב הרצוג, דבורה, ושמונת ילדיו, שתומכים בשליחותו יעשו רילווקיישן מרמת שלמה לריאד. "אני מחלק את הזמן עד שנעבור לשם", אמר."לאישתי תהיה עבודה שם עם נשים – יהודיות ומוסלמיות".